افزایش قد در کودکان

ژنتیک و رژیم غذایی روزانه تعیین کننده قد در کودکان است. رشد کودکان پس از سال اول زندگی کند می شود و به جهش های کوچک و ناگهانی تقسیم می شود. با رسیدن فرزندتان به سن بلوغ ، سرعت رشد دختران در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی افزایش می یابد و در پسران این جهش بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی است. برای اطمینان از اینکه کودک تان به قد و وزن سالم می رسد باید صبور باشید و سبک زندگی خاصی را دنبال کنید. هر کودکی با سرعتی متفاوت رشد می کند.

راهکارهایی برای افزایش قد در کودکان

گام اول

فرزندتان را در اوایل شب بخوابانید. کودکان به۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب در شب نیاز دارند. بدن کودک شما نمی ‌تواند بدون استراحت کافی رشد کند. کودکان و نوجوانان و جوانان حتی میانسالان و سالمندانی که طالب رشد و بالندگی و ترمیم و بازسازی و سم زدایی و پویایی جسم و فکر و اندیشه خود می ‌باشند باید از شب بیداری و روز خوابی ‌ها پرهیز نمایند.

گام دوم

به کودک تان مقدار زیادی غذاهای دارای پروتئین مانند ماهی و گوشت بدون چربی بدهید. طبق مطالعه ای که در مجله تغذیه منتشر شده است، کودکانی که رژیم غذایی دارای پروتئین بالایی داشتند، در مقایسه با کودکانی که محدود به رژیم پروتئین کم بودند، افزایش معنی داری در قد نشان دادند. پروتئین موجود در گوشت‌ ها می‌تواند در رشد قدی کودک موثر باشد می‌ توان در هفته یک یا دو وعده گوشت قرمز و یک یا دو وعده گوشت مرغ را در دستور غذایی کودک قرار داد.

 سعی کنید انواع مختلفی از مواد غذایی مغذی را در وعده های غذایی خود داشته باشید. ترکیبی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین، در یک وعده تنها از کربوهیدرات یا چربی استفاده نکنید. به عنوان بخشی از یک رژیم سالم پروتئین بدون چربی را در وعده های خود بگنجانید به عنوان مثال استفاده از مرغ، گوشت، سویا، ماهی و محصولات لبنی بسیار توصیه می شود. این پروتئین ها به ساخت عضلات کمک کرده، استخوان ها را تقویت و باعث تحریک هورمون های رشد در بدن می شود.

 از مصرف کربوهیدرات های ساده مانند کیک و شیرینی، پیتزا و نوشابه پرهیز کنید. مطالعات نشان می دهد مصرف روی تاثیر زیادی در تحریک هورمون های رشد دارد، بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی موادی که سرشار از روی هستند مانند جوانه گندم، دانه کدو، بادام زمینی، خرچنگ و کدو تنبل را بگنجانید.


مقاله مرتبط: نگرش والدین یکی از عوامل مؤثر بر رشد کودک


افزایش قد در کودکان

گام سوم

فعالیت های ورزشی روزانه مانند دوچرخه سواری، ورزش پیاده روی و یا ورزش در فضای باز، به منظور حفظ رشد قدی کودک و مبارزه با چاقی، مناسب است. این فعالیت‌ ها کودک شما را تشویق خواهند کرد که به جای نشستن جلوی تلویزیون و یا بازی‌ های ویدیویی، به تحرک و فعالیت بیشتر ادامه دهند.

به کودکان و نوجوانان و جوانان در هر سن و جنس باید عادت داد از انواع ورزش‌  های کششی و پرشی مثل بدمینتون – پینگ پونگ – بسکتبال – والیبال – شنا – پیاده روی – دوچرخه سواری – حرکات موزون و حرکات یوگا چه بصورت کشش‌ های روزانه و چه بصورت عادت، متمرکز شده و از مزایای آن برخوردار شوند. آیا کودک شما علاقمند به آویزان شدن از میله ها و بارفیکس های زمین بازی یا در خانه می باشد؟ اگر کودک تان علاقه به این کار دارد خوشحال باشید زیرا این تمرینات به کشیده شدن و رشد ستون فقرات کمک زیادی می کند. داشتن برنامه ای منظم برای این تمرینات می تواند شما را به هدف نزدیک تر کند. هر روز زمان حداقل ده دقیقه برای این تمرینات در نظر بگیرید.

گام چهارم

اطمینان حاصل کنید که کلسیم، آهن و ویتامین A در برنامه غذایی روزانه فرزندتان باشد. کلسیم یک ماده معدنی است که برای رشد مناسب کودکان بسیار ضروری است. با این حال، بعضی اوقات کودکان با کمبود کلسیم مواجه شده و غذاهایی مانند شیر و موز برای آن ها توصیه می شود. محصولات لبنی مانند ماست و پنیر هم در ارتقای سلامت استخوان و رشد بدن کمک رسان است.

 ویتامین A باعث افزایش قد کودکان می شود. این ویتامین باعث تولید کلسیم برای تغذیه استخوان ها و افزایش رشد بدن می شود. مواد غذایی حاوی ویتامین A شامل کلم بروکلی، هلو، پنیر و میوه های غنی شده هستند. منبع بسیاری از ویتامین‌ ها، آهن و املاح و موادمغذی لازم برای بدن کودک می‌ باشد که باید در رژیم غذایی کودک قرار داده شود. اسفناج یکی از بهترین سبزیجاتی است که دارای مواد مغذی است و می‌ تواند به افزایش رشد قد کودک کمک کند.

گام پنجم

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و قد و وزن کودک تان را ارزیابی کنید. تشخیص زودهنگام به کودک شما کمک می کند تا درمان فوری دریافت کرده و تحت نظر پزشک قرار گیرد.

منبع: سایت kidshealth و متخصصین اکسیر

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب