اصول کاهش ترس کودکانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 22Rating: 5.0اصول کاهش ترس کودکانترس کودکان امری عادی در سن کودکی است ولی باید نحوه غلبه و مدیریت آن را به کودکان آموزش داد. برای اینكه كودك بتواند بر ترس خود غلبه كند جز رو به رو شدن با آن چاره دیگری ندارد؛ اما این كار باید به تدریج، قدم به قدم و هنگامی انجام گیرد كه او به فعالیتی لذت بخش سرگرم است. هرچه ترس کودکان شدیدتر باشد، باید رویارویی با آن تدریجی‌تر باشد

نحوه غلبه بر ترس کودکان

ترس کودکان امری عادی در سن کودکی است ولی باید نحوه غلبه و مدیریت آن را به کودکان آموزش داد. برای اینكه كودك بتواند بر ترس خود غلبه كند جز رو به رو شدن با آن چاره دیگری ندارد؛ اما این كار باید به تدریج، قدم به قدم و هنگامی انجام گیرد كه او به فعالیتی لذت بخش سرگرم است. هرچه ترس کودکان شدیدتر باشد، باید رویارویی با آن تدریجی‌تر باشد و زمان غلبه بر آن نیز طولانی‌تر خواهد بود. در این مقاله به بررسی اصول کاهش ترس کودکان می‌پردازیم.

اصولی كه برای کاهش ترس کودکان

همراه كردن ترس با موقعیتی خوشایند

انسان نمی‌تواند هم مضطرب باشد و هم آسوده خاطر باشد. روانشناسان و روانپزشكان از همین ویژگی برای از میان بردن ترس کودکان و اضطراب استفاده می‌کنند. والدین نیز می‌توانند از همین ویژگی با استفاده از فعالیت‌های مغایر بهره‌مند شوند و ترس كودكشان را از بین ببرند.


مقاله مرتبط: ترس از مدرسه در کودکان

مقاله مرتبط: علت ترس بعضی از کودکان از مهد کودک


كودك را به‌تدریج با موقعیت ترس‌آور روبه رو كنید

رو به رو كردن كودك با ترس باید به صورت تدریجی باشد. كودك می‌بایست در هر مرحله بر ترس خود غلبه كرده و آن مرحله را کاملاً پشت سر بگذارد و آن وقت وارد مرحله بعدی شود.

این روش در علم روانشناسی حساسیت زدایی منظم نام دارد که در درمان بسیاری از اختلالات و مشکلات مانند ترس کودکان به کار می‌رود جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش درمانی روانشناختی می‌توانید اینجا کلیک کنید.


مقاله مرتبط: ترس کودکان و درمان های آن


مقابله با ترس کودکان

عامل ترس کودکان به دقت مشخص شود

ممكن است كودك نتواند به دقت توضیح دهد كه چه چیزی سبب ترس او شده است؛ بنابراین وقتی عاملی موجب ترس او شد، او ممكن است از همه موقعیت‌های اطراف آن عامل نیز وحشت داشته باشد. كودك بزرگ‌تر ممكن است بتواند موقعیت ترس‌آور را مشخص كند اما در مورد كودكان خردسال مشاهده دقیق لازم است تا مشخص شود كه عامل اصلی ترس آن‌ها چیست.

جهت شناسایی علت ترس کودکان و درمان آن متخصصین روانشناس کودک مرکز مشاوره اکسیر در خدمت شما عزیزان هستند.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر