اختلال نقص توجه

رایج ترین خصوصیات کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه، حواس پرتی و تکانشی است. این دسته از کودکان برای تداوم در انجام یک کار و تمرکز بر جوانب مهم گفت و گو یا تکالیف مربوط یه مدرسه مشکل دارند. آنها اغلب تکالیف و وظافیشان را به اتمام نمی رسانند؛ زایرا به سرعت، از یک فعالیت به فعالیتی دیگر می پردازند و یا حواسشان توسط محرک های بیرونی پرت می شود.

والدین کودکان دارای اختلال نقص توجه

والدین از کودکانی می گویند که کمتر احساس نیاز به خواب می کنند، بسیار بی قرار و پیوسته در جنب و جوش می باشند. بیش فعالی و اختلال نقص توجه، اختلال ویژه سیستم عصبی مرکزی است که کنترل فعالیت های حرکتی را برای کودکان دشوار می سازد. این دسته از کودکان الزاما همیشه فعال نیستند؛ اما بی قرار و ناآرام به نظر می رسند. والدین می گویند که کودکشان نمی توانند در طول صرف غذا بنشیند یا به سرعت از کاری به کار دیگر می پردازند و یا هرگز ساکت نمی نشیند. آموزگاران می گویند که این دسته از دانش آموزان، همیشه در حال انجام کاری هستند. آنها از جای خود بلند می شوند تا مدادشان را بتراشند و یا با پایشان به زمین ضربه می زنند و …

کودکانی که حواس پرت هستند و اختلال نقص توجه دارند، به سختی می توانند در انجام یک کار ثبات داشته باشند. این دسته از کودکان در تصفیه اطلاعاتی که از طریق حواس خود دریافت می کنند، مشکل دارند. بیشتر ما قادریم قسمت های خاصی از اطلاعاتی را که از محیط می گیریم مسدود کنیم و بر آنچه مهم تر است تمرکز نماییم. متاسفانه کودکانی که حواس پرتی دارند، در تشخیص اطلاعات مربوط و نامربوط از توانایی لازم برخوردار نیستند و به این ترتیب، هر چیزی برای جلب توجه آنها رقابت می کند. این دسته از کودکان قادر نیستند بر کاری خاص برای مدتی طولانی تمرکز کنند؛ از این رو اغلب (دامنه توجه کوتاه) برای شرح وضعیت آنها به کار می رود.

جهت تشخیص اختلال نقص توجه می‌توانید تست آنلاین تشخیص بیش فعالی و کمبود توجه را تکمیل نمایید.

نکات رفتاری تشخیص اختلال نقص توجه

  • اغلب با دست یا پا بازی می کند یا پشت میزش ولول می خورد. ( این امر در نوجوانان می تواند به احساس بی قراری درونی محدود گردد).
  • هنگامی که از او می خواهند در جای خود بنشیند، به سختی می تواند این کار را انجام دهد.
  • اغلب به پرسش ها پیش از آنکه به طور کامل طرح شوند، پاسخ میدهد.
  • در بازی ها یا موقعیت های گروهی، به سختی می تواند منتظر نوبتش شود.
  • اغلب زیاد حرف می زنند.
  • هنگام بازی نمی توانند ساکت و آرام باشند.
  • اغلب به نظر می رسد به آنچه به او گفته می شود گوش فرا نمی دهد.

مقاله مرتبط: علائم و نشانه های بیش فعالی و نقص توجه ADHD


علائم اختلال نقص توجه در کودکان

علل اختلال نقص توجه

والدین غالبا می خواهند بدانند که چرا کودکشان دچار اختلال نقص توجه شده است. در میان متخصصان این اتفاق نظر وجود دارد که اختلال کمبود توجه، به احتمال قوی در نتیجه تعامل عوامل زیست شناختی و روانشناختی ایجاد می گردد.

دکتر لری سیلور یادآور می شود که گرچه ساختار ژنتیکی کودک یا دیگر عوامل پیش از زایمان، هنگام زایمان یا پس از آنف مبنای زیست شناختی این اختلال را فراهم می کند اما ظهور رفتارهای مربوط به اختلال کمبود توجه، تحت تاثیر فرهنگ و محیط قرار دارد.

اختلال نقص توجه یک اختلال پیچیده است. به منظور تضمین تشخیص مناسب، اطلاعات باید از مجموعه ای از منابع گردآوری شود. ارزیابی باید توسط گروهی از متخصصان انجام شود که شامل پزشک متخصص اعصاب و روان، مشاوره روانشناسی، مددکار اجتماعی و… باشد. متخصص اعصاب کارکرد سیستم اعصاب مرکزی را ارزیابی می کند. روانشناس کارکرد هوشی و اجتماعی – عاطفی کودک را مورد ارزیابی قرار می دهد.

روانشناس در جست و جوی تشخیص مواردی نظیر ناتوانی در یادگیری، اختلالات عاطفی یا دیگر اختلالات روانکاوی و روانشناختی است و مشاوره با کودک که شاید با اختلال کمبود توجه همراه یا آنکه خود مشکل اصلی باشند.

مرکز مشاوره اکسیر با داشتن متخصصین با تجربه در زمینه اختلالات کودکان، در زمینه تشخیص و درمان اختلال نقص توجه در کودکان در خدمت شما عزیزان است.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر