آموزش دوری از خطر به كودكانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 22Rating: 5.0آموزش دوری از خطر به كودكانآموزش دوری از خطر به کودکان از جمله آموزش‌های ابتدایی و مهم در سن پایین کودکی است. با دوری از خطر سلامت جسمی و روحی افراد حفظ می‌شود. حال سؤال اکثر والدین این است که چگونه دوری از خطر را به فرزندانمان آموزش دهیم. در این مقاله راهکارهای ساده‌ای جهت آموزش دوری از خطر به کودکان ارائه شده است.

دوری از خطر در کودکان

آموزش دوری از خطر به کودکان از جمله آموزش‌های ابتدایی و مهم در سن پایین کودکی است. با دوری از خطر سلامت جسمی و روحی افراد حفظ می‌شود. حال سؤال اکثر والدین این است که چگونه دوری از خطر را به فرزندانمان آموزش دهیم. در این مقاله راهکارهای ساده‌ای جهت آموزش دوری از خطر به کودکان ارائه شده است.

آموزش نحوه دوری از خطر به کودکان

اشیای خطرناك باید با موقعیتی ناخوشایند همراه شوند

آسان‌ترین و مؤثرترین روش برای آموزش دوری از خطر این است كه ترتیبی داده شود تا به محض نزدیك شدن كودك به آن، موقعیتی ناخوشایند برایش پیش بیاید. كمتر كسی بوته خار را با دست می‌گیرد؛ اما وقتی كه چیزی برای كودك خطرناك نیست ولی كودك برای آن چیز خطرناك است چه باید كرد؟

وقتی كه كودك در سنی باشد كه مفهوم كلمه نه را بفهمد، ابتدا باید این كلمه با صدایی بلند و ناگهانی همراه باشد. وقتی كلمه نه چندین بار با موقعیت‌های ناخوشایند همراه شد، دیگر نیازی به ارائه موقعیت ناخوشایند نیست و فقط گفتن كلمه نه كافی است كه كودك بفهمد نباید آن كار را انجام دهد.

راهکار آموزش دوری از خطر

آموختن کلمه‌هایی كه نشان‌دهنده موقعیت ناخوشایند هستند

خوشبختانه لازم نیست كه همیشه خود موقعیت ناخوشایند به كودك عرضه شود تا او دوری از خطر را یاد بگیرد. كودكان می‌توانند کلمه‌هایی كه خطر را اعلام می‌کنند بیاموزند؛ اما این‌گونه کلمه‌ها باید هم‌زمان با وقوع خطر به‌کاربرده شوند تا میان آن‌ها و موقعیت خطرناك تداعی برقرار شود. كلماتی مانند “جیز” و “اوخ” و … را نیز كودكان با همراه شدن آن با وقایعی مانند خوردن سرشان به دیوار، كنده شدن پوست زانوی آن‌ها بر اثر زمین خوردن یا پیچیدن پا می‌آموزند. بعدها پیش از اینكه با چنین موقعیت‌هایی رو به رو شوند، بزرگ‌ترها با بیان این کلمه‌ها سبب دوری كودكان از آن موقعیت‌ها می‌شوند.


مقاله مرتبط: خطر گفتن “مراقب باش” به کودکان


استدلال با كودكان

از هنگامی‌که كودكان زبان می‌آموزند و به معنی و مفهوم واژگان پی می‌برند، می‌توان با آنان استدلال كرد و نتایج احتمالی كارهای مختلف را به آن‌ها گفت. در چنین مواردی باید با آنان به زبانی بسیار ساده و در خور فهم آن‌ها استدلال كرد، یا از آن‌ها خواست كه خود نتایج اعمال مختلف را شرح دهند.

یادگیری از راه سرمشق و نمونه

كودكان دوری از خطر را از روی سرمشق و نمونه نیز می‌توانند بیاموزند. خطرهایی كه مادران و پدران از آن‌ها دوری كنند، بچه‌ها نیز از آن‌ها دوری خواهند كرد. ترس و نگرانی بزرگ‌ترهای خانواده اغلب به بچه‌ها نیز سرایت می‌کند.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر