5 کاری که در رابطه با همسرتان نباید انجام دهید.Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 26Rating:

 

رابطه با همسر

مخرب ترین رفتاری که در یک رابطه میتوانید انجام دهید چیست ؟ بسیاری از افراد معتقدند پاسخ این سوال خیانت است . اما رفتار های بسیاری وجود دارند که میتوانند به رابطه ی ما آسیب وارد کنند و نکته ی ترسناک این است که انجام این رفتار ها بسیار آسان تر از خیانت است و تشخیص دادن آنها بسیار پیچیده تر .ادامه ی متن را مطالعه کنید تا دریابید چه رفتار هایی برای رابطه ی شما مضر است و چگونه باید از آنها اجتناب کنید .

1.       استفاده از عبارات توهین کننده

صحبت کردن و برقراری ارتباط با شریک زندگی خود نیاز به مهارت و ظرافت زیادی دارد . اغلب ما با اشتباهات و پیامد های ناشی از آن روبرو میشویم . صرف نظر از عمدی بودن یا نبودن آنها نباید برخی از جملات را به کار ببریم. برای مثال استفاده از جمله هایی مانند ” تو هیچوقت در کار آشپزخانه به من کمک نمیکنی ” یا ” تو هرگز به من توجه نمیکنی ” ممکن است جملات توهین کننده ای در زمان عصبانیت به نظر نرسند اما باعث ایجاد ناامیدی و سرخوردگی در طرف مقابل شما خواهد شد . استفاده ی آنها در یک جمله دیگر جایی برای یک بحث منتطقی باقی نمیگذارد .

متهم کردن مخاطب و نسبت دادن مشکلات به او باعث میشود که فرد حالت دفاعی به خود بگیرد و پیام شما را دریافت نخواهد کرد.

این قضیه برای جمله ای مانند : “مهم نیست ، خودم میدونم چیکار کنم ” نیز صادق است . گاهی اوقات ما میخواهیم که مشکلاتمان را به تنهایی حل کنیم و میدانیم که دخالت همسرمان هیچ کمکی به ما نخواهد کرد اما با گفتن عبارت ” مهم نیست ” فرصت دسترسی به نیازهایتان را از او می گیرید .

بهتر است در چنین موقعیت هایی از جمله هایی با بار مثبت استفاده کنید و ضمیر شخصی را جایگزین ضمیر مخاطب در جملات خود کنید. مثلا جمله هایی مانند ” برخی اوقات من مطمئن نیستم که 100 درصد به من گوش میدهی ” و یا ” من دوست دارم در کارها به من کمک کنی ” میتواند تاثیر بسیار بهتر و بیشتری داشته باشد .

2.      ذهن خوانی

بسیاری از شما با این موقعیت برخورد داشته اید . هنگامی که یک بحث شروع میشود یکی از طرفین کاملا سکوت میکند و طرف دیگر همه ی صحبت ها را انجام میدهد . این بسیار احمقانه است که فکر کنید شما میتوانید ذهن طرف مقابل خود را بخوانید و یا طرف مقابل باید کاملا آنچه شما فکر میکنید را درک کند . این رفتار اشتباه معمولا ناشی از ترس بیش از حد از شرکت در یک مذاکره ی رو در رو ناشی میشود .

مطالعه ای که به تازگی انجام شده است نشان میدهد که این نوع تفکر تا چه اندازه میتواند برای یک رابطه مضر باشد . انتظار این که شریک زندگیتان بتواند ذهن شما را بخواند ارتباط مستقیمی با ایجاد اضطراب در رابطه ی شما دارد و به احتمال زیاد منجر به بروز خشم ، سرخوردگی ویا بن بست های ارتباطی میشود .

3.     کنار کشیدن

کنار کشیدن برادر دوقلوی ذهن خوانی است . در این حالت شما با طرف مقابلتان وارد بحث و جدل میشوید و سپس به جای بحث کردن و یا حتی ذهن خوانی شما فقط بحث را ترک میکنید و به جای انتظار برای حل مشکلتان فقط آن را نادیده میگیرید تا شاید خود به خود از بین برود . معمولا افرادی بحث را ترک میکنند که احساس میکنند مورد حمله قرار گرفته اند . تحقیقات نشان میدهند که این کار حتی بیش تر از ذهن خوانی برای یک رابطه مخرب است .

دفعه ی بعد به جای کنار کشیدن ، سعی کنید که مشکل خود را به طور شفاف بیان کنید . این کار میتواند سخت و حتی ترسناک باشد ، به خصوص اگر شما در بحث مورد حمله قرار گرفته باشید ، اما در دراز مدت میتواند به بهبود رابطه ی شما کمک کند و از ناراحتی ها و اختلافات بزرگتر جلوگیری کند .

4.      استفاده ی زیاد از تلفن همراه

مسلما گوشی های هوشمند ارتباط های از راه دور را برای ما ساده تر و بهتر کرده اند . اما ارتباط چهره به چهره میتواند تاثیری به مراتب بیش تر داشته باشند .

چک کردن مداوم گوشی تلفن همراهتان میتواند تاثیر مخربی بر رابطه داشته باشد و اتصال بین شما و طرف مقابلتان را ضعیف کند . سعی کنید هنگامی که با همسر خود در حال صحبت کردن هستید تلفن همراه خود را به کناری بر روی میز قرار دهید . با این کار نزدیکی و کیفیت رابطه ی شما افزایش می یابد .

5.     عدم اعتماد

خط قرمز یک رابطه ی سالم اعتماد است . حتی اگر مشکلی در یک رابطه وجود داشته باشد اگر هر دو طرف به یکدیگر اعتماد داشته باشند میتوانند با کمک به هم یک راه حل پیدا کنند . اما اگر یکی از طرفین مرتکب خیانت شود و اعتماد از بین برود چه خواهد شد ؟ (خیانت به معنای کل نه فقط به معنای خیانت جنسی )

در این حالت دو راه پیش روی طرفین وجود دارد .

  • هردو به دنبال بهبود رابطه هستند . در این حالت آنها با صداقت و آشکارا با هم صحبت میکنند . انگیزه ها و امیدواری های خود را برای بهبود رابطه پیگیری میکنند و در شرایط وخیم تر به مشاوره های زوجین مراجعه میکنند . در این حالت احتمال این که این اعتماد را بتوان دوباره احیا کرد وجود دارد .
  • به دنبال سرپوش گذاشتن میروند . فرد سعی میکند با دروغ و انکار گناه اصلی خود را تکذیب کند و پیامد های این رفتارخود را نادیده میگیرد . در این حالت معمولا امیدی به ترمیم اعتماد نیست و زمانی که اعتماد از بین رود رابطه هم به طور قطع تخریب خواهد شد .

حتی در روابط سالم و شاد هم تعارض و اختلاق نظر وجود دارد اما نکته ی اصلی اینجاست که تفاوت بین یک رابطه ی آسیب دیده و یک رابطه ی پررونق در دعوا نکردن نیست بلکه در این است که در یک رابطه ی پررونق طرفین با کمک هم به دنبال حل مشکلات و ایجاد اعتماد هستند .

منبع:

psychcentral.com

 

تهیه شده در مجله سلامت روان اکسیر

نویسنده: حسین فراتی