۵ ویژگی بزرگ شخصیت

۵ ویژگی بزرگ شخصیتReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 25Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

5 ویژگی شخصیتی

بسیاری از روانشناسان شخصیت معاصر معتقدند که شخصیت پنج بعد اساسی دارد. پنج ویژگی شخصیتی شرح داده شده توسط این نظریه شامل برونگرایی، سازشکاری، روراستی، با وجدان بودن و روان رنجوری میشود.

نظریه هایی که به دنبال ویژگی های شخصیتی هستند به مدت درحال رصد کردن این هستند که چه تعداد صفات شخصیتی وجود دارد.

نظریه های قدیمی تعداد مختلف از صفات ممکن پیشنهاد کرده اند از جمله لیست ۴۰۰۰ ویژگی های شخصیتی گوردون آلپورت ، ۱۶ عامل شخصیت ریموند کاتل و نظریه سه عاملی هانس آیزنک.

با این حال، بسیاری از محققان احساس کردند که نظریه کتل بیش از حد پیچیده بود و آیزنک بیش از حد در دامنه محدود شده بود ، پس نظریه پنج عامل برای توصیف صفات شخصیتی بروز پیدا کرد که به عنوان بلوک های ساختمان شخصیت شناخته می شود.

پنج عامل عمده شخصیت کدامند ؟

  1. برون گرایی:

برون گرایی با صفاتی همچون تحریک پذیری، اجتماعی بودن، پرحرفی، ابراز وجود و مقادیر بالایی از بیان عاطفی شناخته میشود. افراد برونگرا به دنبال کسب انرژی در موقعیت های اجتماعی هستند .

افرادی که برونگرایی کمتری دارند یا درونگرا هستند بیشتر به دنبال ذخیره ی انرژی در محیط های اجتماعی هستند.

  1. سازگاری:

این بعد شخصیت شامل ویژگی هایی مانند اعتماد، نوع دوستی ، مهربانی، محبت و سایر رفتارهای موافق اجتماعی است. افراد سازشکار بیشتر تمایل به همکاری دارند درحالی که کسانی که این ویژگی شخصیتی در آنان کمتر است بیشتر تمایل به رقابت و حتی تقلب دارند.

  1. مسئولیت پذیری:

فرد با وجدان بالا، فردی شایسته، منظم، وظیفه شناس، هدف جو، دارای انضباط شخصی، وقت شناس و قابل اتکا می باشد. وظیفهشناسی در بسیاری از موقعیتهای سازمانی، مفید و همه تلقی شده و شاخص مناسبی برای پیشگویی عملکرد در بسیاری از مشاغل می باشد. چرا که تمایل این افراد برای دستیابی به موفقیت بیشتر است.

  1. روان رنجوری:

روان رنجوری یک صفت است که با غم و اندوه، دمدمی بودن و بی ثباتی عاطفی قابل تشخیص است. افرادی که این صفت به مقدار بالا در آنها وجود دارد تمایل به تجربه نوسانات خلقی، اضطراب، دمدمی بودن، تحریک پذیری و غم و اندوه دارند. افرادی که سطح روان رنجوری در آنان پایین است تمایل به ثبات بیشتر دارند و از نظر عاطفی انعطاف پذیرتر هستند.

  1. تجربه پذیری:

آخرین بعد، میزان علاقه افراد نسبت به تازگی و کسب تجربه های جدید را نشان می دهد. افراد با این ویژگی دارای قدرت تخیل، علاقه به جلوه هایهنری، کنجکاو نسبت به ایده های دیگران، با احساسات باز، داراری ایده و اقدام گر هستند. افرادی که گشودگی در پذیرفتن تجربیات دارند، برای مشاغلی که در آن ها تحول و تغییر زیاد روی می دهد و یا نیاز به نوآوری یا ریسک قابل ملاحظه ای دارند، می توانند مفید واقع شوند. برای مثال، کارآفرینان، معماران، عاملان تغییر در سازمان، هنرمندان و دانشمندان تئوری پرداز، عموماً در این ویژگی در سطح بالایی قرار دارند.

جمع بندی

همیشه به یاد داشته باشید که رفتار با تعامل بین شخصیت های زمینه ای فرد و متغیرهای موقعیتی تغییر میکند .موقعیتی که یک فرد خودش را در آن می یابد، نقش مهمی در چگونگی واکنش فرد بازی می کند. با این حال، در بسیاری از موارد، مردم واکنشی را نشان میدهند که از ویژگی های شخصیتی نهفته در آنها سرچشمه میگیرد.

منبع :

https://www.verywell.com

 

تهیه شده در مجله سلامت روان اکسیر

نویسنده: حسین فراتی


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


۵ ویژگی بزرگ شخصیتReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 25Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button