چطور مقابل جانبداری در خانواده ایستادگی کنیمReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 13Rating:

آیا خواهر و برادر شما همیشه هدایای بیشتر و بهتری دریافت میکنند؟ آیا پدر و مادرتان شما را به شکل غیرمنصفانه ای با آنها مقایسه میکنند؟ آیا همیشه شما را دربرابر آنها بی استفاده میبینند؟ اگرچه جانبداری امری بسیار تاسف برانگیز است، اما به وفور در خانواده ها اتفاق می افتد. شاید حتی خود پدر و مادر نیز از این قضیه آگاه نباشند و فقط زمانی متوجه این موضوع خواهند شد که کودک درباره ی اثرات منفی ای که این کار بر روی او گذاشته است با آنها صحبت کند.

مراحل

مراحل جلوگیری از جانب داری در خانواده

مراحل جلوگیری از جانب داری در خانواده

آن را به خودتان نگیرید. شما با خصوصیات و ویژگی هایی که دارید، خاص هستید. اجازه ندهید جانبداری والدین به عزت نفستان ضربه بزند. این جانبداری فقط به این دلیل است که توانایی های خواهر یا برادر محبوب تر شما بیشتر به چشم آمده است. به این معنی نیست که شما توانایی های خوبی ندارید.

در رابطه با احساسات خود نسبت به این قضیه با اعضای خانواده صحبت کنید. شما نمیتوانید آنها را مجبور کنید در خودشان تغییری ایجاد کنند، اما اگر بدانند که محبت کردن ناعادلانه به دیگر فرزندان چه تاثیری بر احساسات شما میگذارد، حتما رفتار خود را تغییر میدهند، زیرا آنها شما را دوست دارند. پس بنشینید و با والدین خود درباره ی احساسات خود صحبت کنید.

  • به عنوان مثال، می توانید بگویید: “مامان، بابا، وقتی که به (نام خواهر و برادرت) بیشتر از من محبت میکنید من اذیت میشوم و احساس کم اهمیت بودن میکنم. ممکن است دیگر این کار را انجام ندهید؟”
  • با احساساتتان صادق باشید و وضعیت را برای خودتان زیبا سازی نکنید. جانبداری امری اشتباه است، حتی اگر والدین شما از آن آگاه نباشند. پس آرام باشید و داد و فریاد نکنید، اما محکم و استوار بایستید.
  • اگر آنها نسبت به احساسات شما بی تفاوت بودند، از اینکه به شما گوش دادند تشکر کنید، اما در فرصتی دیگر با بلوغ بیشتری موضوع را دوباره در میان بگذارید و به آنها نشان دهید که شما به سادگی از کنار جانبداری نخواهید گذشت. البته مواظب باشید که این کار به رابطه ی برادر و خواهری شما آسیبی نرساند.

چطور مقابل جانبداری در خانواده ایستادگی کنیم

از سرزنش خواهر یا برادر محبوب تر خود اجتناب کنید. اگر چه ممکن است وسوسه شوید که خواهر یا برادر محبوب خود را سرزنش کنید، اما نکنید. تقصیر آنها نیست که فرزند محبوب پدر و مادر شده اند و خودشان در این قضیه دخالتی نداشته اند. پس همچنان با آنها خوش برخورد باشید و به آنها احترام بگذارید. سرزنش کردن هیچ تاثیر مفیدی نخواهد داشت و نتیجه ی آن تلخ شدن کام هردوی شما است.

چطور مقابل جانبداری در خانواده ایستادگی کنیم

زمانی را صرف تنها بودن با خانواده کنید. به طور معمول، دلیل جانبداری این است که والدین، فرزند غیر محبوب را فقط به عنوان یکی دیگر از اعضای خانواده میبینند و به شکل یک فرد مجزا به او نگاه نمیکنند. شما باید به آنها نشان دهید که شخص متفاوتی هستید، با استعداد ها و توانایی های مخصوص به خود. برای مثال، اگر پدرتان بیسبال دوست دارد، دو نفری به بازی بیسبال بروید. یا اگر دختر هستید و خرید کردن دوست دارید، با مادر خود به بازار رفته و باهم به خرید کردن بپردازید.