چرا مشاوره خانواده

چرا مشاوره خانواده

 

همیشه وقتی صحبت از مشاوره رفتن و روانشناس میشه ، همه اولین موضوعی که میاد تو ذهنشون اینه که مگه من دیوونه ام ! که برم پیش مشاور یا روانشناس

من خودم دکترم و از همه بهتر میدونم که چی درسته چی غلط

و همچنین یه سری از افراد هم برای رفع مشکلشون به جای روانشناس ، پیش دوست و آشنا و خانواده می روند و از اون ها راه کار می خوان و اونجا دیگه اسمشون دیوونه نیست و اون شخصی هم که راهنماییشون میکنه از همه خیلی بیشتر اطلاعات داره و می تونه راهنماییشون کنه

نه عزیزان این موارد اصلا درست نیست و ابدا به صلاح یک زندگی نیست که مشکلات خود را به جای مشاور خوب و یک روانشناس خانواده با دوست و آشنا مطرح کنیم و همچنین گفته های ایشان را به کار ببندیم .

چرا با غریبه ها مشاوره نشیم ؟!

  • یک فرد غریبه توانایی کمک به ما را ندارد. مشاوران ازدواج و خانواده درمانگران آموزش دیده اند که بی طرف و بی غرض باقی بمانند. واقعیت این است که آنها شما را شخصا قبل از جلسات مشاوره نمی شناسند و این می تواند بسیار کمک کننده باشد.
  • یک غریبه و کسی که روانشناس نیست از دید خودش به ماجرای زندگی شما نگاه خواهد کرد و فقط خودش را جای شما می گذاره و میگه اگه من جای تو بودم فلان کارو می کردم !!
  • در مشاوره ازدواج حقیقت این است که بیشتر زوج ها به درمان کوتاه مدت یا بلند مدت نیاز دارند، بین ۸-۱۲ جلسه، تا بتوانند مشکل فعلی خود را حل کنند. بعضی از جلسات مشاوره ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد ولی به ندرت این اتفاق می افتد در صورتی که خانواده ها یا دوستان می خواهند تمامی مشکلات رو با یک ساعت صحبت کردن رفع کنند .!

چرا با روانشناس مشاور بشیم ؟!

  • یک روانشناس و مشاور خانواده کمک بسیاری زیادی به مراجع خواهد کرد تا تصمیم درست در انتخاب خود بگیرید حتی در زمان انتخاب شخص پیش از ازدواج
  • در مشاوره پیش از ازدواج که برای همه افراد مجرد توصیه می شه خیلی از راه های روشن به افراد نشان داده میشود تا انتخاب درستی رو داشته باشند یا حداقل از مشکلات همدیگه مطلع باشند .
  • یک مشاور هیچ موقع خودش رو در زندگی شما و جای شما نخواهد گذاشت ، مشاور حرف هر دو نفر یک ارتباط را خواهد شنید و نسبت به آن طرف دیگر رابطه را با نقاط تاریک فرد دیگر آشنا خواهد کرد.
  • دیگران می فهمند که ما پیش روانشناس می رویم. این موضوع اصلا حقیقت ندارد. جلسات مشاوره و روان درمانی کاملا محرمانه باقی بماند. تنها کسانی می دانند که شما به دنبال مشاوره هستید که خود به آنها گفته باشید.

مشاوره خانواده اکسیر

سوالات متداولی که در مشاوره های ازدواج و طلاق پرسیده می شود:

  • اگر همسرم راضی به شرکت در جلسات مشاوره نشود چه کار باید بکنم؟

پاسخ: شما می توانید از جلسات فردی نیز نهایت استفاده را داشته باشید. جلسات مشاوره به شما کمک می کند تا رفتار و پاسخ خود را نسبت به همسرتان تغییر دهید،‌که به تنهایی می تواند تقویت کننده رابطه باشد. در شماری از زوج ها،‌ همسر بعد از مدتی وارد جلسات شده است.

  • اگر ما قبل از جلسات تصمیم به جدایی گرفته باشیم چه؟

پاسخ: هر دو باید موافقت کنید که هیج اقدام قانونی در مورد طلاق انجام ندهید تا حداقل در ۸ جلسه مشاوره شرکت کرده کنید. کسانی که در جلسات زوج درمانی شرکت می کنند معمولا به سرعت روند بهبود را طی می کنند . پس بهتر از به خودتان زمان بدهید با تاثیرش را ببینید.

  • همسر من معمولا به مکالمات مسلط میشود و بیشتر از من صحبت می کند،‌در این صورت آیا مشاور به صحبت های من هم گوش خواهد داد؟

پاسخ: مشاوران در زمینه هنر گوش دادن،‌ میانجی گری، توضیح دادن و شفاف سازی و فعال کردن جلسات مشاوره آموزش دیده اند. در بسیاری از زوج ها، یک زوج بیشتر از دیگری صحبت می کند. یک مشاور خوب در مواقع لزوم مداخله کرده و اجازه صحبت به دو طرف می دهد.

پاسخ : بله می تونید اما توصیه روانشناسی این است که برای مشاوره های ازدواج یا طلاق ابتدا مشاوره فردی آنلاین داشته باشید و بعد با توجه به گفته های روانشناس خود برای مشاوره ازدواج و یا مشاوره طلاق اقدام به مشاوره حضوری نمایید


مقاله مرتبط : مرکز مشاوره طلاق