نوروفیدبک در کودکان و کاربردهای مختلف آن

deppresion-2.jpg
نوروفیدبک در کودکان و کاربردهای مختلف آنReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 10Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

نوروفیدبک در کودکان

نوروفیدبک در کودکان – شروع دوران تحصیل در کودکان همیشه مصادف با شروع دغدغه های فراوان برای والدین است. کودکی که تا ۶ سالگی رفتار های نامناسبش به حساب سن کمش گذاشته می شد و این جمله معروف ” همه بچه ها همینطورند” از زبان اطرافیانش نمی افتاد؛ امروز با ورود به مدرسه نشانه های اختلالاتی را بروز می دهد که هرچند در ابتدا جدی و مسئله ساز نیست اما تداوم آنها بر عملکرد تحصیلی و مهمتر از آن مهارت های اجتماعی و ارتباطی لازم برای شروع یک زندگی مستقل و موفق او در آینده تاثیر نامطلوب دارد. گروه متخصصان روانشناسی اکسیر به شما می گویند که در دوران حساس کودکی و نوجوانی چه اختلالاتی کودک و نوجوان شما را تهدید می کند.

نوروفیدبک در کودکان و اختلال بیش فعالی/ کم توجهی

این اختلال با دو نشانه اصلی کم توجهی، بیش فعالی/تکانشگری شناخته می شود. کودکان دارای این اختلال نمی توانند بر روی جزییات تمرکز کنند و مرتب دچار خطاهای بی دقتی می شوند.آنها یکجا بند نمی شوند. دایما در جای خود وول می خورند یا دست و پایشان را تکان می دهند. پیروی از قوانین و رعایت نوبت برای آنها دشوار است. بی اجازه در کلاس راه می روند یا صحبت می کنند. رویاپردازی و خیالبافی های مداوم از دیگر خصوصیات این کودکان است. فراموشکاری و جا گذاشتن وسایل در مدرسه و گم کردن آنها امری شایع در این کودکان محسوب می شود.

نوروفیدبک در کودکان و اختلال یادگیری

شما هم حتما کودکانی را می شناسید که علارغم بهره هوشی بالا و مهارت در چندین درس، در یک یا چند درس اصلی مانند استدلال و ریاضیات، خواندن و یا نوشتن و دیکته دچار مشکل هستند..

این کودکان دارای هوش نرمال یا بالاتر از نرمال هستند و تنها دردرک، نگهداری و بیان اطلاعاتی که بین حواس و مغز وارد یا خارج می شود با مشکل مواجهند. این اختلال اغلب در ا نجام تکالیف مدرسه خود را نشان می دهد و مانع عملکرد خوب کودک در ریاضی، خواندن و یا دیکته نویسی می شود.

اما مشکل به همینجا ختم نمی شود. کودکان دارای این اختلال عموما در مدرسه یا خانواده برچسب کودک خنگ و عقب افتاده را می گیرند و مورد تمسخر و تحقیر قرار می گیرند که بزرگترین علت سرخوردگی های اجتماعی و تحصیلی در آنهاست.

مطالب مرتبط : من و نوروتراپیستم 

 

نوروفیدبک در کودکان و اختلال اضطرابی

شایع ترین اختلال روانشناختی در کودکان و نوجوانان اختلالات اضطرابی هستند که متاسفانه بی توجهی به آنها یکی از علت های عمده کاهش توانمندی فرد در برقراری ارتباط موثر و بالابردن مهارت های لازم برای زندگی موفق و رو به رشد است.

طیف وسیعی از مشکلات اضطرابی در کودکان و نوجوانان دیده می شود که هر کدام علایم خاصی دارند مانند :

۱- اضطراب جدایی

۲- اضطراب اجتماعی

۳- اضطراب فراگیر

۴- اختلال وسواس فکری/ عملی

۵- حملات وحشت زدگی

۶- فوبی خاص

اضطراب دارای سه دسته نشانه جسمانی، شناختی و رفتاری است. نشانه های جسمانی نظیر تپش قلب، تعریق، افزایش میزان ضربان قلب، دل آشوبی و تنش و گرفتگی در عضلات است.

نشانه های شناختی نظیر مشغولیت مداوم با یک فکر عذاب آور، ترسناک و ناراحت کننده، پیش بینی اتفاقات بد و ملامت یا انتقاد از خود است.

نشانه های رفتاری مانند اجتناب، گریه کردن، ناخن جویدن، لرزش صدا و لکنت زبان است.

نوروفیدبک در کودکان و اختلال افسردگی

علایم افسردگی در کودکان با انچه در بزرگسالان می بینیم متفاوت است. اگر کودک شما اخیرا پرخاشگر شده، مرتب بر سر مسایل روزمره مثل ساعات رفت و امد و ارتباط با دوستانش بحث می کند، از فعالیت های روزانه لذتی نمی برد و یا مرتبا احساس خستگی و کسلی می کند ممکن است دچار افسردگی شده باشد.

افسردگی در کودکان و نوجوانان نشانه های گوناگونی دارد. نشانه های رفتاری افسردگی کودکان به صورت بحث های پرخاشگرانه می باشد. نشانه های جسمی مانند خستگی مفرط و فقدان انرژی است. نشانه های شناختی نظیر احساس گناه، احساس بی ارزشی و فکر کردن درباره خودکشی و اقدام به آن است. اختلال افسردگی در کودکی نادر است ولی در نوجوانی شیوع آن سه برابر می شود. بروز آن در دو جنس برابر است اما بعد از بلوغ دختران به پسران سبقت می گیرند.

علت بروز این اختلال ممکن است به دنبال یک واقعه خاصی از زندگی مانند از دست دادن یکی از عزیزان، بیماری یکی از افراد مورد علاقه و یا سایر عوامل باشد.

نوروفیدبک در کودکان درمانی ساده برای مشکلات پیچیده

وقتی کودک یا نوجوانی دچار اختلال می شود بهترین و موثرترین راه درمان مراجعه به متخصصین است. و برای متخصص بهترین گزینه در رابطه با مشکلات کودکان و نوجوانان استفاده از نوروفیدبک می باشد. نوروفیدبک روشی ایمن برای تنظیم و بهینه سازی امواج یا فرکانس های مغز است. ما در حالت عادی قادر به کنترل و تغییر این امواج نیستیم زیرا به نحوه تولید این امواج آگاهی نداریم. نوروفیدبک در کودکان از طریق تبدیل امواج مغزی به تصاویر، فرد را نسبت به آنها آگاه می سازد. کودک شما در جلسات نوروفیدبک آموزش می بیند که امواج مغزی خود را با استفاده از ارائه محركهاي ديداري-شنيداري دستكاري كرده و در طي جلسات درمان آنها را از حالت نابهنجار به حالت بهنجار تبديل كند. با کنترل امواج مغزی رفتار ها، افکار و احساسات نیز تغییر خواهند یافت.

نتایج تحقیقات گسترده در درمان با روش نوروفیدبک در کودکان برای اختلالات کودکی به شرح زیر است:

-بيش‌فعالي/كمبود توجه (AD/HD): بيش از هر زمان ديگري، براي درمان AD/HD از نوروفيدبك استفاده شده است. ۸۵-۸۰% کودکان مبتلا به AD/HD به وسيله نوروفيدبك بهبودي كامل مي‌يابند.

– اضطراب (Anxiety): بسياري از متخصصان، بكارگيري نوروفيدبك به منظور درمان اضطراب را يكي از عمده‌ترين موارد و زمينه‌هاي استفاده از نوروفيدبك مي‌دانند. اكثر آن‌ها معتقدند اضطراب يكي از اولين مواردي بود كه به نوروفيدبك پاسخ داد. نتايج پژوهشي نشان مي‌دهد كه در حدود ۹۰-۸۰% از بيماران اضطرابي با اين روش بهبود يافته‌اند.

– .افسردگي: در مورد بيماران مبتلا به افسردگي اساسي كه هيچ درماني براي آن‌ها كارساز نبوده، نوروفيدبك در اغلب موارد بهبوددهنده بوده است.

– ناتواني يادگيري (Learning Disability)، اين اختلالات در سنين دبستان شايع هستند. در درمان اين اختلالات، نوروفيدبك تحول بزرگي ايجاد كرده است. در اين مورد نوروفيدبك به تنهايي پاسخگوست و نيازي به درمان مكمل ندارد. معمولاً با كامل كردن يك دوره درماني بهبودي ثابتي حاصل مي‌شود.

نویسنده: حانیه صالحیان-روانشناس

نورو فیدبک برای چه کسانی توصیه می شود :

خانم بهناز مقرب، متخصص نوروتراپی و کارشناس ارشد روانشناسی در رابطه با کاربردها و استفاده نوروفیدبک در بهبود و درمان افسردگی توضیحاتی را ارائه داده اند.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


نوروفیدبک در کودکان و کاربردهای مختلف آنReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 10Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button