نظریه های آشنایی

1824.jpg
نظریه های آشناییReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 7Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

چهار مزیت عمده آشنایی

 

چهار مزیت عمده آشنایی

۱- مشاهده متفاوت بودن افراد با یکدیگر و آشنا شدن با افراد مختلف به ما کمک می کند تا گستره تفاوت ها را در افراد جامعه خود مشاهده کنیم. همه ما به واقع منحصر به فرد هستیم و علی رغم شباهت های فراوانی که با هم داریم تفاوت های خاص خودمان را هم داریم آشنایی با گستره ای از افراد به ما کمک می کند که این تفاوتها را از نزدیک ببینیم.

۲- تعامل با افراد دیگر به ما کمک می کند تا خود را بهتر بشناسیم. مردم به شیوه های گوناگون فکر می کنند و رفتار می کنند آگاهی بیشتر از این تفاوت ها به ما در شناخت تفاوت های خود با دیگران و نیز شباهت های خود با دیگران کمک می کند و نهایتا ما را در شناخت بهتر آنچه که هستیم و آن چه که دوست داریم باشیم یاری می کند. زمانی که با افراد بسیار متفاوتی روبرو می شویم که به لحاظ پیشینه ، خانواده و شخصیت با ما تفاوت های زیادی دارند درباره خود بیشتر و بیشتر می آموزیم. آشنایی بستری است برای شناخت بهتر خود.

۳- در فرایند آشنایی می فهمیم که از چه اموری خوشمان می آید و از چه چیزهایی بدمان می آید. آشنایی به ما کمک می کند تا بهتر و روشن تر بدانیم که به دنبال چه کسی هستیم و چه ویژگیها و خصوصیاتی را در شریک زندگی خود جستجو می کنیم. آشنایی به ما کمک می کند تا بدانیم با چه ویژگیهایی احساس راحتی می کنیم و چه افرادی با چه خصلت های ما را ناراحت می کنند.

۴- فرایند آشنایی به ما در یادگیری مهارت های ارتباطی کمک می کند. آشنایی به ما فرصت های زیادی برای تجربه ارتباط با افراد دیگر می دهد. ما مجبور هستیم که در یک ارتباط تصمیم های زیاد و مهمی بگیریم تصمیم هایی از قبیل اینکه چه بگوییم و چه کاری انجام دهیم و مجبور هستیم که به پیامدهای رفتاری خود توجه کنیم همان گونه که متوجه پیامد گفتار و رفتار دیگران بر خود هستیم.

نظریه های آشنایی

نظریه های ازدواج

دو نظریه قدیمی در این بـاب وجـود دارد. یكـی نظریـه همـسان همـسری و دیگری نظریه ناهمسان همسری.

نظریـه همسان همسری

نظریـه همـسان همـسری اسـتوار بـر ایـن فـرض اسـت، كـه هـر چـه شـباهت ها و همانندی ها بیشتر باشد دو طرف بیشتر مایل به آشنایی با یكدیگر هستند. به عبارت دیگر

كبوتر با كبوتر، باز با باز                      كند همجنس با همجنس پرواز

نظریـه همسان همسری

نظریه ناهمسان همسری

این نظریه بیان می كند كه ما بیشتر به افرادی علاقمند می شویم، كه ما را كامل می كنند. مثلاً فرد خجالتی از فرد جسور خوشش می آید، یا یك فرد اجتماعی و اهل رفت و آمد یك فرد منزوی و اهل مطالعه را جذاب می داند. فرض اصلی این نظریه این است، كه ما تمایل داریم كسی را جستجو كنیم كه دارای آن چیزی است كه ما نداریم و مایل به داشتن آن هستیم. بسیاری از مردم این نظریه را می پذیرند، چرا كه به نظر می رسد منبعی برای شهود و احساس در آن نهفته است. اما اگر آشنایی را از انتخاب همسر جدا كنیم، واقعیت آشكار می شود. تحقیقات نشان می دهد كه در اكثر ازدواج های موفق دو طرف معمولاً از بسیاری جهات به هم شبیه هستند.

نظریه ناهمسان همسری

نظریه صافی

نظریه دیگری كه برای توضیح فراینـد آشـنایی تـا انتخـاب همـسر مفیـد اسـت، نظریه صافی است. این نظریه بیان می كند كه مردم برای آشنایی و نهایتـاً انتخـاب همـسر از صافی های پیچیدهای عبور می كنند كه به تدریج دامنه مخروطی آن تنگتر می شـود و انتخاب محدودتر می شود تا اینكه نهایتاً به یك انتخاب می رسند.

اولین صافی یا اولین عامل تأثیرگذار آشـنایان هـستند. منظـور از آشـنایان، اقـوام، خویـشان، دوسـتان، همـسایگان، همكـاران، هـم كلاسـی ها و … هـستند كـه بـا آنهـا مواجـه می شویم، آنها را می بینیم و با آنها آشنا می شویم. مكان جغرافیایی و زمـان آشـنایی عوامـل مؤثری هستند كه در این مرحله تأثیرگذارند. البته رسانه های جدید از قبیل اینترنـت، فـضا و زمان مجازی برای ارتباط ایجاد كرده اند، كه آنها را نیز می توان در این صافی مؤثر دانست. منظـور از صافی پیشینه اجتمـاعی گـروه قـومی و نـژادی، طبقـه اجتمـاعی.

اقتصادی و سن است كه در این مرحله افراد به طور هشیار یا ناهشیار آن را لحاظ می كنند. جذابیت در مرحله بعد به صورت یك صافی عمل می كند و در تـصمیم گیـری افراد مؤثر است.

همسانی و هماهنگی، بیشتر معطوف به شخصیت، علایق، باورها و ارزش هاست، هر چه افراد به لحاظ این چند عامل با هم هماهنگی بیشتری داشته باشند، احتمال اینكه بـا هـم ازدواج كنند بیشتر است.

صافی سنجش در واقـع ارزیـابی مـا از ارتبـاط اسـت. در ایـن مرحلـه مـا ارزیـابی می كنیم كه در ارتباط چه می دهیم و چه بدست می آوریـم. اگـر در ارزیابی مـا آنچـه كـه می دهیم با آنچه بدست می آوریم متناسب بود، اغلب بـه سـوی ارتبـاط متقابـل متعهدانـه یـا ازدواج پیش خواهیم رفت.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


نظریه های آشناییReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 7Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button