نارسیسوس

نارسیسوس نام جوان زیبایی است در داستانهای اساطیری یونان که دختری به نام اکو (انعکاس صدا یا پژواک) بالای کوهی بر او عاشق می شود و چون جواب نامساعد می شنود نفرین می کند که او عاشق کسی شود که هرگز نتواند به او برسد و او روزی عکس خود را در آب می بیند و برخود عاشق می شود.

هر روز بر لب برکۀ آب می آید و با خود نرد عشق می بازد و شِکوه می کند که آخر تو که با من دوستی: پس چرا وقتی می آیم می آیی، وقتی لبخند می زنم لبخند می زنی؛ ولی وقتی دستم را دراز می کنم تا دست تو را بگیرم آشفته می شوی و از من می رمی.


مقاله مرتبط: افراد خود شیفته از دیدن خوشحالی شما بیزار هستند

مقاله مرتبط: نشانه های ارتباط با شخص خودشیفته

مقاله مرتبط: افراد خودشیفته از چه می ترسند؟


نارسیسوس آن قدر در فراق بازتاب رخ خویش غصه می خورد و اشک می ریزد تا می میرد.

پس حوریان و پریان صحرایی گرد او می آیند و می گویند «حیف است چنین جلوه ای از زیبایی به زیرخاک رود. بهتر است او را به گُلی تبدیل کنیم که پیوسته در کنار آب بروید و عکس جمال خود را در آب ببیند.» و او را به گل نرگس تبدیل می کنند.(معنی نارسیسوس نیز «نرگس» است.)


مقاله مرتبط: ریشه شخصیت خودشیفته که به ندرت درباره آن صحبت شده است!

مقاله مرتبط: نشانه های خودشیفتگی پنهان در افراد


اصطلاح نارسیسیسم نیز در روانشناسی به معنی «خود شیفتگی» است که یکی از بیماری های روانی است و به کسانی گفته می شود که سخت و به طور بیمار گونه ای شیفته و بیقرار خویش اند.

بر گرفته از کتاب «در قلمرو زرین»

لوگو سایت مرکز روانشناسی اکسیر

متخصصان ما در مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران در زمینه تشخیص پیچیدگی‌های مرتبط با ذهن و روان و با بهره‌گیری از آخرین متدهای درمانی آماده ارائه خدمات تشخیصی و درمانی برای طیف وسیعی از اختلالات در سنین مختلف آماده ارائه خدمات به شما شهروندان گرامی هستند. برای تماس با اکسیر کلیک کنید.