مرکز مشاوره کودک و نوجوانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 5Rating:

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان در این دوره پیچیده، بسیار حیاتی است. کودکان و نوجوانان به دلیل حساسیت‌‌های ویژه‌‌ای که در هر سنی دارند، ممکن است نیازها و خواسته‌‌های متفاوتی داشته باشند و در عین حال والدین نیز انتظارات و خواسته‌‌هایی از آنان داشته باشند، پس مشاوره کودک و نوجوان می‌‌تواند این نیازها و خواسته‌‌ها را هماهنگ نماید. مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر با کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

کودکی و نوجوانی دو سن بسیار مهم در رشد فرد است. برای اینکه زندگی فرد در دوره‌های آتی زندگی با موفقیت و شادی همراه باشد باید فرد در این دو دوره، از برنامه و تربیت هدفمندی برخوردار باشد. تربیت در دوران نوجوانی به مثابه ساختمانی رفیع است که روی پایه عظیم کودکی قرار می‌گیرد. کودکی در علم روانشناسی در واقع دوره یادگیری بهترین و عمیق‌ترین و در عین حال ساده‌ترین و اساسی‌ترین اصول بقا و حیات فرد است.

براساس روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان، تربیت در کودکی عمدتا تا یک سالگی به صورت غیر مستقیم و بعد از آن به صورت مستقیم، همراه با روش‌های غیر مستقیم انجام می‌شود. روانشناسی کودک و نوجوان از پیچیدگی زیادی برخوردار است، در این دو دوره مهم، شخصیت اصلی فرد و ناخودآگاه فرد شکل می‌گیرد. به همین دلیل شالوده باورها در این دو دوره به مرور به اعماق ذهن می‌رود و فرد تا مدت ها با این باورها به زندگی خود ادامه می‌دهد.

برای تربیت بهتر کودک و کمک به رشد و بالندگی فردی او در آینده، راهنمایی‌های مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان بسیار موثر و حیاتی است. تربیت و شکل دهی صحیح کودکان یک هنر زندگی است که همه باید آن را بیاموزند.

اصول روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان

روانشناسی ومشاوره کودک

محققان در مطالعات روانشناسی کودک، به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان از هر محرکی برای یادگیری بیشتر استفاده می‌کنند و با سرعت بسیار زیاد رشد فیزیکی خود را ادامه می‌دهند. روانشناسی کودک بر یادگیری و فرایندهای یادگیری در این دوره استوار است. در این زمان کودک ساختار روانی خود را ابتدا بر اساس حس و سپس ادراک می‌سازد و هنوز خبری از باورها و شناخت‌های عمیق نیست، در این دوره کودک می‌آموزد چگونه از خطر، خود را به دامان والدین بیندازد و برای تامین غذا و دیگر نیازهای اساسی رشد به آنها پناه بیاورد.

روانشناسی کودک و نوجوان بیان می‌دارد که روان کودک در این دوره بسیار آسیب پذیر است و هر نوع رفتار فاقد ارزش تربیتی برای کودک موجب بر هم خوردن تعادل عاطفی او در نوجوانی و یا حتی کودکی می‌شود. از این رو روانشناسی کودک و نوجوان در این دوران بر تربیت صحیح به همراه مراقبت همیشگی و همه جانبه از سلامتی کودک استوار است. در زیر برخی از نکات تربیتی مهم در دوران کودکی را بیان کرده‌ایم.

 • رعایت ثبات در رفتار با کودک به این معنا که والدین به اصول تربیتی پایبند باشند که موجب ایجاد نوعی امنیت خاطر در کودک شود.
 • به عنوان پدر و مادر اصول یکسانی داشته باشید تا فرزند شما در یادگیری اصول دچار دوگانگی نشود.
 • در حضور کودک خود مودب باشید و این خود، معلم خوبی برای کودک است.
 • برای ارتباط برقرار کردن با کودک از شیوه گوش دادن فعال استفاده کنید.
 • برای فرزندتان الگوی مناسبی باشید و آنچه را که خود به آن عمل می‌کنید را از کودک خود بخواهید.
 • برای کودک محدودیت‌هایی در آزادی قرار دهید تا مطابق یک اصول درست و منطقی مهارت‌های زندگی را بیاموزد.
 • همه خواسته‌های کودک لازم نیست برآورده شود و بهتر است همه درخواست‌ها از کانال بررسی منطقی عبور کند.
 • در مورد شکست‌های کودکان خود میانه رو باشید. موفقیت‌ها را زیاد بزرگ نکنید و شکست‌ها را هم بزرگ نکنید.

مقاله مرتبط: مشاوره کودک و روانشناسی کودک


روانشناسی و مشاوره نوجوان

روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان بیان می‌دارد که در دوران نوجوانی اصول اولیه باورها و اصول زندگی فرد بر اساس شالوده روانی‌ای که در دوران کودکی شکل گرفته، شروع به ایجاد شدن می‌کند. بر اساس روانشناسی کودک و نوجوان، در دوران نوجوانی سرعت یادگیری مستقیم بسیار بیشتر می‌شود و نوجوان بر اساس تغییرات شگرفی که در ساختار ذهنی او ایجاد می‌شود شروع به تکمیل کردن تربیت دوران کودکی می‌کند، در ادامه روانشناسی کودک و نوجوان، نوجوان باورها را می‌سازد، باورها در تمام جنبه های زندگی در این دوران شکل می‌گیرد.

در دوران نوجوانی لوب پیشانی مغز که مسئول کنترل تکانه‌های رفتاری است شروع به رشد می‌کند و این بخش از مغز در واقع بخشی است که از همه قسمت‌های مغز دیرتر تکامل می‌یابد؛ از این رو رفتارهای نوجوان در این دوره بسیار عجیب و غیر عادی می‌نماید.

در روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان می‌خوانیم که مغز نوجوان در جستجوی شناخت روابط خود با دنیای اطراف است و به همین دلیل بسیاری از رفتارهای عجیب را برای تجارب جدید مورد استفاده قرار می‌دهد. در مغز نوجوان نوعی الگوریتم اتفاقی در حال جریان است که الگوریتم نهایی تکانه‌های رفتاری را تعیین می‌کند. به همین دلیل رفتارهای نوجوانان در این سن بسیار بسیار غیر قابل پیش بینی است.

ولی موهبت بزرگ روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان، در این سن همین الگوی رشد در لوب پیشانی است. بر این اساس روانشناسی نوجوان بسیار از روانشناسی کودک پیچیده‌تر است، علی رغم اینکه برخی الگوهای ثابت رفتاری در فرد وجود دارد که حاصل از تربیت دوران کودکی است و همین الگوها وسیله‌ای برای پایدار شدن الگوریتم رشد در نوجوان می شود که مشاوران را برای کمک به نوجوان یاری می‌کند و گذر از این دوره را آسان می‌گرداند.


مقاله مرتبط: روانشناسی نوجوان همراه مشاوره نوجوان


ارتباط مؤثر بین فرزندان و والدین

ارتباط موثر بین فرزندان و والدین از اولین شروط سلامت روان برای فرزندان است.

رابطه موثر در مشاوره کودک و نوجوان

این ارتباط باید در کودکی شکل بگیرد و در نوجوانی با احترام ادامه یابد تا حدی که فرزند بتواند با پدر و مادر خود به راحتی حرف بزند، در عین حال از دایره احترام پا به بیرون نگذارد.

در این راستا سوالات مهمی ایجاد می‌شود که عبارتند از:

 • مهم‌ ترین نشانه‌ های رابطه مؤثر بین والدین و فرزندان چیست؟
 • در صورتی که روابط والدین و فرزند از ابتدا درست ایجاد نشده باشد می‌‌توان آن را اصلاح کرد؟
 • خواهر و برادر چه نقشی در ایجاد رابطه مؤثر و یا تخریب آن دارند؟
 • نوع رابطه والدین با یکدیگر در ایجاد رابطه موثر با فرزندان چه نقشی دارد؟

برقراری ارتباط مؤثر فرزندان با والدین

خانواده یکی از عوامل اساسی و اصلی در شکل گیری رفتار در کودکان است. نفوذ والدین در کودکان فقط از جنبه ارثی و وراثتی نیست بلکه خانواده و والدین نقش مهمی را در آشنایی کودک با زندگی اجتماعی و فرهنگ پذیری وی ایفا می‌کند. در برقراری ارتباط مؤثر با فرزندان مسلماً نقش والدین مهم‌ و حیاتی‌ است. پذیرش کودکان و نوجوانان پلی ارتباطی است که مهارت‌‌های ارتباطی را به آنها می‌‌آموزد و به تقویت هوش هیجانی و حس اعتماد به‌ نفس می‌‌انجامد.

 • آیا لزوماً نداشتن ارتباط مؤثر با والدین، فرزندان را به سمت ناهنجاری‌‌ها سوق می‌‌دهد؟
 • آیا برای اینکه فرزندمان با ما در ارتباط باشد باید به او اجازه دهیم هر چیزی را بگوید؟
 • چطور می‌‌شود از نوجوانانی که تودار هستند و مسائل شان را در میان نمی‌‌گذارند محافظت کرد؟

اهمیت تربیت جنسی کودک در مشاوره کودک و نوجوان

متاسفانه با وجود پیشرفت چشمگیر در زمینه انتقال اطلاعات در زمینه‌های مختلف، تربیت جنسی کودک در کشور ما آنگونه که لازم است جدی گرفته نمی‌شود، حال آن که از بخش‌های مهم تربیت در دوران امروزی آنها است. برخی از والدین تصور می‌کنند که نیاز نیست هیچ اقدامی در رابطه با تربیت جنسی کودک خود انجام دهند و به مرور زمان او خود برخی از مسائل را می‌فهمد.
اگر کودک شما در زمان نامناسب و به نادرستی با مسائل جنسی آشنا شود و اطلاعات درستی از جانب والدین یا اطرافیان در آن زمینه به آنها داده نشود یا اطلاعات قبلی اصلاح نگردد، در زندگی او مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.


مقاله مرتبط: بایدهای تربیت جنسی کودکان

مقاله مرتبط: اهمیت تربیت جنسی کودکان

مقاله مرتبط: اصولی در پاسخ به سوالات جنسی کودکان

مقاله مرتبط: رفتار جنسی کودک تا کجا طبیعی است؟


تربیت جنسی فرزندان خود را جدی بگیرید!

 • در چه سنی باید با کودک در رابطه با مسائل جنسی صحبت کرد؟
 • اگر فرزند ما درباره یه مسئله جنسی از ما سوال بپرسد چگونه به او جواب دهیم؟
 • فرزندم 12 ساله است، آیا باید درباره روابط زناشویی به او چیزی بگویم؟
 • آموزشهای لازم برای پیش گیری از کودک آزاری چیست؟
 • چگونه به کودکم توضیح دهم که اجازه ندهد کسی به اندام خصوصی اش دست بزند؟
 • بهتر است چه کسی اطلاعاتی درباره مسائل جنسی به کودکم بدهد؟
 • آیا بهتر است که والد همجنس با کودک، اطلاعات جنسی را به کودک بدهد؟

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر