مسئولیت زن

مسئولیت زن نسبت به همسر چیست؟ امروزه زنان بیش از هر زمان دیگر لازم است به چگونگی ارتباط با شوهرانشان توجه کنند. تحولات اجتماعی قابل توجه زنان در چند دهه اخیر فعالیت شان را به محیط خانه محدود نمی کند. به همین دلیل نقش و مسئولیت زن در خانه و خانواده بخصوص نسبت به شوهر که در زیر به آن اشاره می شود باید به روشنی تعریف شده و پیوسته کانون توجه قرار گیرد.

سه مسئولیت زن نسبت به شوهر

۱- همواره او را یاری و حمایت کنید

انسانها موجوداتی اجتماعی هستند و در هر کار و موقعیتی محتاج کمک و یاری یکدیگرند. بعلاوه ایزد یکتا در مورد مسئولیت زن نسبت به شوهر تاکید خاصی مبذول داشته است. خدای متعال زندگی آدم را به تنهایی سزاوار ندانست و به همین دلیل حوا را به عنوان یار و همدمی مناسب به ارزانی داشت. زنان با یاری و حمایت خویش در موفقیت شوهرانشان نقش قابل ملاحظه ای به عهده دارند.

                         زن خوب و فرمانبر و پارسا                   کند مرد درویش را پادشاه

۲- به او به دیده ی احترام بنگرید

زن باید برای شوهرش ارج و اهمیت فراوان قایل شود. این کار به مقام و منزلت شوهر افزوده و راه را برای توسعه امور شخصی و حرفه ای اش هموار می کند. احترام به شوهر یعنی ارزش نهادن به عقاید و تایید کردن عقل و خرد و شخصیت او. به این مفهوم که شما از انجام تعهداتش قدردانی می کنید و نیازها و خواسته هایش را پیوسته مدنظر دارید.

شوهر شما نیازهای فراوانی دارد. این گفته که مرد موجودی خودکفا، مستقل و آسیب ناپذیر است افسانه ای بیش نیست. نیاز اساسی مرد به عنوان شوهر عبارت است از:

-انس و الفت و هم نشینی

-گوش کردن به سخنانش

-مراقبت از اعتماد به نفس او

-القاء احساس مهم بودن در محیط خانه

هر شوهری مایل است همسرش در تیم و جناح او بوده و در شرایط مقتضی از او حمایت کند و وی را به انجام کارهایی که به صرفه وصلاحش است ترغیب نماید؛ به زنی نیاز دارد که پیوسته او را پشتیبانی کند، به او ایمان داشته و از وی قدردانی نماید. و هرروز صبح پیش ازبیرون رفتن از خانه و مواجه شدن با مشکلات، موجب تسلی خاطرش شود.


مقاله مرتبط: راهکارهایی برای کنار آمدن با همسر معتاد به کار

مقاله مرتبط: نحوه زندگی با همسر ایرادگیر


۳- به او عشق بورزید

پذیرفتن شوهر، همان گونه که هست، بهترین عشقی است که می توانید به او ارزانی کنید. به بیانی دیگر شما باید او را با تمام کاستیها و نارساییهایش بپذیرید. یکی از مولفه های عشق آن است که زن و شوهر باید انگیزه های جنسی یکدیگر را به بهترین شیوه ی ممکن ارضاء و اقتناع کنند.شما باید عشق را در ابعاد مختلف از چشم انداز شوهرتان تفسیر کرده و برای تامین آن از هیچ کوششی دریغ نکنید.

بررسیها نشان می دهد که تمایلات جنسی یکی از مهم ترین نیاز های مردان به شمار می آید و سردی و انفعال زن در این رابطه موجب کاهش الفت و صمیمیت شده و پیوند زناشویی را سست و لرزان می کند.


مقاله مرتبط: چگونه زندگی جنسی سالم داشته باشیم؟

مقاله مرتبط: ویژگی‌های رابطه جنسی سالم


اگر به شما لقب بهترین همسر دنیا را بدهند. اما نتوانید برق رضایت از رابطه جنسی را در چشمان همسرتان ببینید احساس مفید بودن نمی کنید. هم زن و نیز مرد زمانی که حس می کند توانسته شریک جنسی خوبی باشد و همسرش را سرشار از لذت کند اعتماد به نفس بالاتری پیدا کرده و در سایر جنبه های زندگیش نیز موفق تر می شود. به هر حال تامین نیاز های جنسی شوهرتان مانند انجام سایر امور زندگی نظیر انجام امور خانه، رسیدگی به بچه ها و پیگیری و طرحها و فعالیتها به تساوی اهمیت دارد.

البته این بدان معنا نیست که هر روز و در تمام طول روز به انگیزه های جنسی بیندیشید. مفهومش آن است همیشه و در هر شرایطی همسرتان و نیاز هایش را به خاطر داشته باشید و بخشی از انرژی روزانه تان را برای ارتباط با او ذخیره کنید. این کار شما را از خودخواهی و زیستن تنها به خاطر نیازها و خواسته های خودتان باز می دارد. توجه و رعایت این نکته یاریتان می کند مشعل دوستی و صمیمیت را همواره فروزان نگه دارید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب