رابطه اختلال شخصیت مرزی و خودکشی

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۶ توسط مرکز مشاوره اکسیر0
1305.jpg
رابطه اختلال شخصیت مرزی و خودکشیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Apr 22Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

«مرزی بودن» یعنی چه؟ تصور می شود که افرادی که دچار اختلال مرزی هستند یک جایی در «مرز» بین روان رنجوری (اضطراب، افسردگی و…) و اسکیزوفرنی (آنچه که در زبان عامیانه بدان جنون گفته می شود) قرار دارند. برخی پژوهشگران معتقدند که اختلال شخصیت مرزی نوعی از اسکیزوفرنی یا افسردگی یا احتمالا آمیزه ای از آنهاست. مشخصه فرد مبتلا، ناپایداری در اکثر حوزه های زندگی است.

شخصیت مرزی

از جدی ترین مشكلات مربوط به اختلال شخصیت مرزی موضوع خودكشی، تهدید به خودكشی، اقدام و تفكرات خودكشی، خود آسیب زنی و خودمجروح سازی است. رفتار خودکشی، حرکات بیانگر و یا تهدید به خودکشی به صورت مکرر، یا رفتار خودآسیب زنی مکرر. رفتارهای خود تخریبی از قبیل سوء مصرف دارو، اختلالات تغذیه ای و یا تهدید به خودکشی و رفتارهای انتحاری. این گونه رفتارها معمولاً با نیت گول زدن دیگران صورت می گیرد. تحقیقات نشان داده است كه سه درصد تهدید ها و اقدامات این افراد به خودكشی موفقیت آمیز بوده است. این مسئله موجب می شود كه این نگرانی همواره در درمانگر وجود داشته باشد كه مراجع مرزی او دست به خودكشی بزند.

شخصیت مرزی و خودکشی

این افراد به سختی می توانند عكس العمل فوری خود را به تعویق بیاندازند و از آن اجتناب كنند. در واقع، برون ریزی خشم در این افراد به صورت انفجاری،‌ یعنی سریع،‌ حجیم اقدام به خودكشی،‌ مشروب خواری و استفاده از مواد مخدر است كه همه در راستای كمك به تنظیم خود می باشد. به همان اندازه كه افراد اسكیزوفرن با دارو خودكشی می كنند شخصیت های مرزی هم این كار را انجام می دهند. بسیاری از اقدامات این افراد در جهت آسیب به خود مانند زدن رگ دست و دیگر اقدامات مشابه، در راستای جلب توجه و تحریك یك پاسخ از محیط جهت ارتقای ارزش خود می باشد. این گونه رفتارها در این افراد با حداكثر نمایشی كه امكان پذیر است، صورت می گیرد تا بتوانند احساسات خود را بپوشانند.

بیماران شخصیت مرزی نسبتاً به همان اندازه بیمارانی كه با اختلال دو قطبی و روان پریشی خودكشی می كنند، البته میزان خطر به هنگام افسرده بودن این بیماران بالا می رود، به خصوص در بیمارانی كه افسردگی اساسی و مشكل مصرف الكل یا استفاده از مواد را دارند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


رابطه اختلال شخصیت مرزی و خودکشیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Apr 22Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button