سیگار کشیدن در دوران بارداری و تیک های عصبیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Sep 9Rating:

سیگار کشیدن در دوران بارداری

در مطالعه ای که در سپتامبر ۲۰۱۶ انجام شده، ارتباطی قوی بین سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری و سندرم تورت و سایر اختلال تیک پیدا شده است.
سیگار کشیدن در دوران بارداری با برخی اختلالات رفتاری مانند اختلالات تیک و بیش فعالی در ارتباط است. با این حال علت این ارتباط هنوز مشخص نشده است. مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشند به احتمال بیشتری فرزندانی با مشکلات رفتاری خواهند داشت. سیگار کشیدن مادر احتمال نارس به دنیا آمدن کودک را افزایش می دهد و شاید این موضوع باعث بسیاری از مشکلات رفتاری در کودکان شود. همچنین مصرف سیگار در مادران با وضعیت پایین اقتصادی و فرهنگی همراه است که این نیز به نوبه خود می تواند اثر گذار باشد.
یک مطالعه طولی با همکاری دانشمندان آمریکایی و دانمارکی ارتباط بین سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری و دو اختلال تیک و وسواس را سنجیده است.
محققین پس از کنترل عوامل دیگر دریافتند که سیگار کشیدن مادر باعث افزایش خطر ابتلا به اختلالات تیک می شود. البته این یافته در مادرانی که سیگار کشیدن آنها سنگین بود (۱۰ نخ یا بیشتر در روز) آشکار بوده است. درصد ابتلا به اختلال تیک در این تحقیق قابل ملاحظه بوده است. این احتمال ۶۶ درصد بوده است.
در رابطه با اختلال وسواس نتایج مشابه ولی ضد و نقیض و غیر قابل اعتماد بدست آمد.
در این تحقیق محققین اثرات سوء مصرف سیگار را بر اختلالات رفتاری تایید و تاثیر آن بر روی اختلال تیک کشف کردند. تحقیقات آینده می تواند بر چگونگی تاثیر آن بر رشد مغز متمرکز شود.
همچنین بسیار حیاتی است که با این همه تحقیق مبنی بر اثرات منفی سیگار کشیدن بر روی جنین، برنامه ای برای پیشگیری از این معضل طراحی نشود.

منبع:

Heidi A. Browne, Amirhossein Modabbernia, Joseph D. Buxbaum, Stefan N. Hansen, Diana E. Schendel, Erik T. Parner, Abraham Reichenberg, Dorothy E. Grice. Prenatal Maternal Smoking and Increased Risk for Tourette Syndrome and Chronic Tic Disorders. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, ۲۰۱۶; ۵۵ (۹): ۷۸۴ DOI: ۱۰.۱۰۱۶/j.jaac.۲۰۱۶.۰۶.۰۱۰