روانشناسی خانواده

روانشناس خوب خانواده

هر فرد و خانواده‌ای در برهه‌های مختلفی از زمان و زندگی ممکن است با مشکلاتی از قبیل سوگ، طلاق، ازدواج سفید، بیکاری، خیانت، مراقبت از سالمندان، اختلالات روان‌شناختی (اضطراب، افسردگی، اختلالات خلقی، و…) و غیره روبرو شود.

برخورد با هر یک از این شرایط اشاره شده احتیاج به یادگیری مهارت‌های جدیدی است؛ که این مهارت‌ها از طریق خانواده‌درمانی، زوج‌درمانی، روان‌درمانی فردی و گروهی توسط متخصصین روانشناس و مشاور، آموزش داده می‌شود که در این مطلب به هر یک مورد بالا پرداخته‌شده است.

روند کاری مشاوره خانواده

  • مشاوره خانواده با مراجع خود همدلی می ‌کند.
  • تحمل و صبوری آن ها را تقویت می‌ کند.
  • با تکنیک های خودتنظیمی به افراد کمک می ‌کند حساسیت های یکدیگر را درک کنند.
  • احتمال برخورد و جروبحث های ناکارآمد را کاهش می‌ دهد.
  • اعضای خانواده طی صحبت با مشاور به احتمال کمتری با فامیل یا دوستان درد و دل می ‌کنند و کمتر مسائل خصوصی ‌شان را افشا می‌ کنند.
  • مشاور در هر موقعیتی عواقب ممکن و احتمال آن‌ ها را می ‌سنجد و با آینده نگری وسیع تری مقابله های مناسب را پیشنهاد می‌کند

مشاوره خانواده

دپارتمان مشاوره بزرگ‌سالان اکسیر در بخش‌های روان‌درمانی فردی، زوج‌درمانی، خانواده‌درمانی، مشاوره پیش از ازدواج، اختلالات جنسی، روابط زناشویی، طلاق، مشاوره والدین، تشخیص و درمان اختلالات روانی، مشاوره شغلی و ارتقا مهارت‌ها (مهارت اجتماعی، مدیریت خشم و تنظیم هیجانات) با استفاده از متخصصین و روانشناسان مجرب فعالیت می‌کند.

در بخش مشاوره بزرگ‌سالان از روان‌درمانی و مداخلات روان‌شناختی استفاده می‌شود. مداخله روان‌شناختی روشی برای تغییر رفتار، افکار و احساسات انسان‌ها است. اگرچه در مورد پیام‌های بازرگانی تلویزیون یا معلمان و دوستان صمیمی نیز می‌توان چنین چیزی گفت، ولی روان‌درمانی مداخله‌ای است که در چهارچوب یک رابطه حرفه‌ای شکل می‌گیرد. در برخی موارد درمان با هدف حل مسئله‌ای خاص یا افزایش ظرفیت مراجع برای کنار آمدن با رفتارها، احساسات یا افکار مخربش صورت می‌گیرد و در برخی دیگر از موارد به جای اصلاح شرایط موجود بر پیشگیری از مسائل تأکید می‌شود.

آیا روان‌درمانی مفید است؟

دپارتمان مشاوره خانواده اکسیر افراد زیادی را تحت درمان روان‌درمانی قرار داده است و نتیجه مثبت و رضایت بخشی نیز گرفته است. تحقیقات علمی در دنیا نشان داده کسانی که به دنبال روان‌درمانی می‌روند و کسانی که روان‌درمانی می‌شوند تا حدودی تسکین می‌یابند و کارکرد آن‌هایی که تحت درمان روانشناسی قرار می‌گیرد از 80 درصد کسانی درمان‌نشده‌اند بهتر است.

چه مشکلاتی قابل تغییرند؟

مشاوران خانواده ما با روش علمی در بخش مشاوره خانواده طیف وسیعی از اختلالات را تحت درمان قرار می‌دهند. مشکلات فردی از جمله افسردگی و سایر اختلالات خلقی، بدکاری جنسی، عصبانیت و سایر مشکلات هیجانی، اضطراب، حملات پنیک، اختلال وسواس فکری-عملی، ترس شدید، ترس شدید اجتماعی، اعتیاد به الکل، اضافه وزن و اختلال استرس پس از سانحه توسط روان‌درمانی قابل تغییر و بهبود هستند. همچنین مشکلات و تعارضات بین زوجین و در محیط خانواده، همچنین مشکلات میان فردی نیز از این طریق کاهش می‌یابد.

چه درمانی مناسب است؟

تنوع روان‌درمانی‌ها گاهی ما را از شباهت‌های شدید آن‌ها غافل می‌کند. یکی از دلایلش این است که عرضه‌کنندگان روان‌درمانی‌های جدید، بیشتر بر ویژگی‌های منحصربه فرد محصولشان تأکید می‌کنند؛ اما اکثر روان‌درمانی‌ها وجه اشتراک زیادی دارند. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد افراد و شرایط خاص هر فرد، برخی از نمایش مؤثرتر از سایرین هستند. متخصصین ما متعهد هستند که با توجه به ویژگی‌های شما مناسب‌ترین درمان را ارائه داده و یا شما را به مناسب‌ترین درمانگر برای شما ارجاع دهند. در. این مرکز می‌توانید انتظار داشته باشید که حمایت شوید، یاد بگیرید و عمل کنید.

خانواده‌درمانی


دپارتمان مشاوره بزرگ‌سالان در زمینه خانواده‌درمانی فعالیت چشمگیری دارد. به‌طورکلی وقتی یکی از اعضای خانواده دچار مشکل می‌شود، تمام اعضای خانواده تحت تأثیر مشکل وی قرار می‌گیرند. روزبه‌روز خانواده‌های بیشتری برای شناخت ماهیت مشکلشان و رفع آن‌ها جهت درمان به مرکز مشاوره اکسیر مراجعه می‌کنند.

خانواده‌درمانی از همان ابتدای کار بر قضیه ارتباط تأکید داشته است. آسیب، به دلیل عدم ارتباط اعضای خانواده است. خانواده‌درمانی با رابطه اعضای خانواده و نظام خانواده سروکار دارد. خانواده یک نظام و خانواده‌درمانی به دنبال تغییر این نظام است. دلیل ایجاد تغییر مثبت توسط درمانگر بخش مشاوره بزرگ‌سالان، آگاه شدن بیمار از تعارضات درونی خودش نیست، بلکه دلیلش این است که درمانگر با استفاده از بازخورد، شیوه عمل نظام را تغییر می‌دهد.

زوج‌درمانی

اگرچه در مشاوره بزرگ‌سالان از اصطلاح زوج‌درمانی استفاده می‌کنیم، ولی این رویکرد فقط به زن و شوهرهای ازدواج‌کرده محدود نمی‌شود. بلکه زوج‌های ازدواج نکرده، همخانه، پیش از ازدواج و غیره را در بر می‌گیرد. زوج‌ها به دلایل مختلفی به روانشناس مراجعه می‌کنند. به تعبیری، زوج‌درمانی یک نوع خانواده‌درمانی است. برای مثال وقتی زن و شوهری تحت درمان قرار می‌گیرند و درمان بر رابطه زناشویی متمرکز می‌شود نه بر مشکلات فردی، در واقع نوعی خانواده‌درمانی انجام داده‌ایم.

متخصصین زوج درمانی

دکتر سارا سجادی فر
دکتر سارا سجادی فر
رزومه

.

دکتر یدالله دمیرچی
دکتر یدالله دمیرچی
رزومه

.

دکتر ندا جوادی
دکتر ندا جوادی
رزومه

.

دکتر فرزانه فرمانی
دکتر فرزانه فرمانی
رزومه

.

دکتر میترا وحید
دکتر میترا وحید
رزومه

.