«هر کجا که می نشستم، روی عرشه کشتی یا صندلی یک کافه در پاریس، همچنان در همان حباب شیشه ای خودم بودم و همان هوای تلخ همیشگی را تنفس می کردم.» این جمله، نقل قولی از سیلویا پلات، شاعر و نویسنده امریکایی در توصیف افسردگی است. افسردگی می تواند جنبه های گسترده ای از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. به نقل از انجمن اضطراب و افسردگی امریکا (ADAA) این مشکل در میان ۱۰ اختلال اعصاب و روان شایع قرار می گیرد. آگاهی از مواردی مانند انواع، علائم، عوامل موثر و راه های تشخیص و درمان افسردگی می تواند به افراد در راحت تر کنار آمدن با این مشکل کمک کند. در ادامه این مقاله همه چیز در رابطه با افسردگی را بخوانید.

مرکز روانشناسی اکسیر شرق تهران
آنچه در این مقاله می خوانید: نمایش فهرست
مرکز روانشناسی اکسیر شرق تهران

افسردگی چیست؟

افسردگی یا Depression یکی از اختلالات خلقی است که بر خلاف تصور عامه مردم می تواند خطرناک باشد. این اختلال می تواند باعث از بین رفتن توانایی فرد برای گذران زندگی مانند دیگر انسان ها شود و او را به سمت انزوا بکشاند.

در قسمت بعد نشانه های اصلی افسردگی را بر خواهیم شمرد. در صورتی که رد پای هر یک از این حالات به صورت مداوم در زندگی روزمره شما وجود دارد، حتما با یک روانشناس ارتباط برقرار کنید تا بتوانید از پیشرفت آن و درگیر شدن هر چه بیش تر ذهن و روان خود با عوارض این مشکل جلوگیری کنید.


مهم ترین علائم افسردگی

افسردگی علائم متعددی دارد. بسیاری از این نشانه ها برای افراد شناخته شده هستند اما در مقابل، علائمی هم وجود دارند که فقط در موارد خاص بروز پیدا می کنند. مهم ترین علائم افسردگی عبارتند از:

احساس غم همیشگی

از مهم ترین علائم افسردگی می توان به ناراحتی دائم اشاره کرد. افرادی که افسرده می شوند، فکر می کنند که دیگر هرگز نمی توانند شاد باشند و این احساس غم پایدار را از بین ببرند.

غم دائمی
بی اشتهایی

تغییر اشتها

برخی از افراد در مواجهه با افسردگی دچار بی اشتهایی می شوند و برخی دیگر به پرخوری روی می آورند؛ مجموعه این حالات را تغییرات اشتها بر اثر افسردگی می نامند.

مشکلات خواب

اختلالات خواب انواع مختلفی دارند: از بیخوابی گرفته تا کابوس شبانه. در مواردی، بروز این اختلالات و پایداری آن ها می تواند نشانگر افسردگی باشد.

مشکل خواب
آشفتگی

اضطراب و آشفتگی

از دیگر نشانه های افسردگی می توان به اضطراب و آشفتگی اشاره کرد. البته منظور، حالت سرآسیمگی بی دلیل است و در صورتی که این وضعیت فقط در شرایط مناسب برای فرد پیش بیاید، نمی توان آن را علامت افسردگی دانست.

خستگی مفرط

احساس همیشه خسته و خالی از انرژی بودن هم ممکن است حاکی از افسردگی باشد. فرد افسرده در بیش تر مواقع بی دلیل خسته است و نمی خواهید از رختخواب بیرون بیاید.

خستگی
مشکل تمرکز

مشکلات تمرکز

فرد افسسرده همواره آشفته و غمگین است و نمی تواند حواس خود را جمع کند. از نشانه های مهم افسردگی، افت تحصیلی است که در بیشتر موارد به دلیل کاهش قدرت تمرکز اتفاق می افتد.

در این قسمت با مهم ترین نشانه های افسردگی آشنا شدیم. این اختلال روحی می تواند نمود های احساسی، روانی، فکری و جسمانی داشته باشد. در صورتی که به بررسی این علائم علاقه مندید، می توانید مقاله علائم افسردگی وبسایت مرکز روانشناسی اکسیر را بخوانید.


افسردگی و سوگواری را با هم اشتباه نگیرید!

غم یا ناراحتی نوعی واکنش طبیعی و نشانه سلامت جسم و روان است؛ این واکنش اغلب به دلیل از دست دادن چیز یا کسی اتفاق می افتد که آن را دوست داشته ایم. (از عروسک مورد علاقه گرفته تا یک شخص نزدیک) به عنوان مثال، وقتی شخصی را از دست می دهیم، برایش سوگواری می کنیم. سوگواری یکی از پیچیده ترین پاسخ های احساسی در میان انسان هاست. بعضی از انواع سوگواری موقتی هستند و بعضی دیگر هرگز فرد را رها نمی کنند.

مراحل سوگواری را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • اعتراض و شکایت از مرگ فرد
 • انکار و ناباوری درباره این فقدان
 • خشم به خاطر از دست دادن کسی که دوستش داشته‌ایم
 • و بالاخره تسلیم و پذیرش غم ابدی
سوگواری

تنها کاری که از ما ساخته است، این است که بیاموزیم چگونه با این غم زندگی کنیم و گذشت زمان تنها مسکنی است که به تدریج می ‌تواند سبب کاهش این ‌گونه غم‌ ها شود. اما افسردگی، بُعد دیگری بر غم طبیعی می افزاید. وقتی افسرده هستیم، علاوه بر این که احساس غم می ‌کنیم، احساسات آزار دهنده دیگری نیز داریم. مثلا:

 • احساس پوچی می‌ کنیم.
 • مرتبا خود را سرزنش می‌ کنیم.
 • از راه‌ های گوناگون به خود حمله می‌ کنیم.
 • به خاطر فقدان پیش آمده احساس خشم می ‌کنیم (چرا مادربزرگ باید درست همین حالا که من نفر اول مسابقات ورزشی مدرسه شدم، بمیره؟)
 • خود را مسئول وضع پیش آمده می ‌دانیم (اگر من این قدر گرفتار مسابقات ورزشی نمی ‌شدم، شاید، مادربزرگ الان زنده بود، همش تقصیر منه!)

فرد افسرده به دشواری می ‌تواند در مورد خودش احساس خوبی داشته باشد و زمانی که اعتماد به نفس او از بین برود، احساس افسردگی شدت می ‌یابد و در ادامه، این وضع به زودی و به سرعت از کنترل خارج می‌ شود و ترس از عذاب وجدان و عدم پذیرش توسط دیگران شدت می ‌یابند.

احساس افسردگی حتی نظم فکری او را به هم می ‌ریزد. وقتی احساس پوچی و نا امیدی می ‌کنیم، می ‌گوییم: «هرگز وضع بهتر نمی ‌شه، و هر لحظه از این که هست بدتر می‌ شه، این جا دیگه آخر خطه!» یا «من همیشه بدبخت بودم، هستم و خواهم بود و هرگز چیزی عوض نمی ‌شه!»

در چنین موقعیتی، احساس تنهایی و بی ‌کسی نیز به فرد هجوم می ‌آورند و او نمی ‌تواند نسبت به این همه نارضایتی که در وجودش احساس می ‌کند، هیچ‌ گونه واکنشی نشان دهد و احساس بی‌ کسی، فرسودگی، رخوت، ضعف و در هم شکستگی می کند. شدت این احساسات می تواند بسیار زیاد باشد و تا نقطه ای پیش برود که فرد افسرده در آرزوی داشتن یک زندگی عادی لحظه ‌شماری ‌کند.

افسردگی ناخوشایندترین حسی است که تا به حال تجربه کرده ام. فرد افسرده انتظار ندارد که بتواند یک بار دیگر واقعا خوشحال باشد. افسردگی یعنی نبود امید. این احساس بن‌بست گونه بسیار با حس ناراحتی متفاوت است.

جی کی رولینگ | ثروتمندترین نویسنده جهان

انواع اختلال افسردگی

افسردگی به عنوان اختلالی که افراد زیادی را درگیر خود کرده است، انواع مختلفی دارد. تشخیص نوع افسردگی باید توسط روانشناس انجام شود. در برخی موارد، فرد فکر می کند که نوع افسردگی اش محرز است اما اشتباه می کند؛ به عنوان مثال، یک خانم بعد از بارداری دچار افسردگی می شود و گمان می برد که نوع این اختلال برای او افسردگی پس از زایمان است ولی این احتمال وجود دارد که دلیل بروز علائم افسردگی، چیز دیگری به جز بارداری و زایمان بوده باشد.

در این بخش، مهم ترین اشکال افسردگی یعنی افسردگی شدید، مزمن و دو قطبی را خواهید شناخت و به بهترین شکل ممکن با علائم هر یک از آن ها آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.


افسردگی شدید

افسردگی شدید یا Major Depression به حالتی از افسردگی گفته می شود که در آن، فرد در بیش تر روزهای هفته احساس غم و دیگر احساسات مربوط به این اختلال را تجربه می کند. به این نوع، افسردگی اساسی یا افسردگی تک قطبی هم گفته می شود. نشانه های بسیاری از انواع افسردگی با هم مشابه اند و نوع بیماری را شدت بروز آن ها تعیین می کند.

افسردگی شدید
افسردگی مزمن

افسردگی مزمن

اگر اختلال افسردگی در فرد به مدت ۲ سال یا بیش تر تداوم داشته باشد، به آن افسردگی مزمن یا همان Persistent depression گفته می شود. تفاوت اصلی افسردگی شدید و مزمن اسن است که شدت بروز و ظهور نشانه های افسردگی مزمن از نوع شدید این اختلال کم تر است.

افسردگی دو قطبی

فرد مبتلا به افسردگی دو قطبی یا شیدایی که با نام Bipolar depression شناخته می شود، دچار نوسانات خلقی شدید است. یعنی گاهی مینیاک یا شیداست (پر هیجان و نا امید) و گاهی به شدت افسرده است.

افسردگی دوقطبی

از میان دیگر انواع افسردگی که زیر شاخه های انواع بالا هستند، می توان موارد زیر را یادآورد شد:

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی یا Seasonal Affective Disorder (SAD) معمولا در فصل پاییز و زمستان اتفاق می افتد. این نوع افسردگی را می توان زیرشاخه ای از افسردگی شدید دانست. دلیل این افسردگی، کوتاه شدن طول روز در این فصل ها و کمبود ویتامین D در بدن افراد است.

افسردگی روانی

اشخاصی که افسردگی روانی یا Psychotic Depression را تجربه می کنند، همان علائم افسردگی شدید را دارند، با این تفاوت که برخی علائم روانی هم برایشان به دبال خواهد داشت. به عنوان مثال، مهم ترین علائم افسردگی روانی عبارتند از: توهم، هذیان و پارانویا

افسردگی پس از ازدواج

هر فردی می تواند در هر دوره از زندگی خود مستعد ابتلا به افسردگی باشد. وجود اختلاف میان زن و مرد، داشتن رابطه ناسالم و دیگر مشکلات زناشویی در دوران پس از ازدواج می توانند از عوامل موثر بر افزایش احتمال افسردگی هر یک از زوجین باشند. افسردگی بعد ازدواج می تواند با مراجعه به یک زوج درمانگر ماهر مورد بررسی دقیق و درمان درست قرار گیرد.

افسردگی دوران بارداری

افسردگی دوران بارداری نوعی افسردگی بالینی است که ممکن است زنان در دوران بارداری آن را تجربه کنند. تحقیقات نشان داده است که درمان این اختلال در مادران باعث رشد بهتر نوزاد می گردد. خوب است بدانید که انجام یوگا در دوران بارداری می تواند به کاهش عائم افسردگی در زنان باردار کمک بسیار نماید.

 

 

افسردگی پس از زایمان

در ۸۰ درصد زنانی که برای نخستین بار بچه‌ دار می‌ شوند، نوعی افسردگی خفیف مشاهده می‌ شود. این افسردگی خفیف، معمولاً چند روز تا چند هفته بعد از زایمان رخ می‌ دهد و عموماً خود به خود بهبود می‌ یابد اما گاهی علائم در فرد باقی می ­‌ماند که نیازمند درمان است. درمان افسردگی پس از زایمان توسط روانشناس قابل انجام است.

علائم افسردگی دوران بارداری

برخی علائم افسردگی مثل خستگی یا مشکلات خواب در دوران بارداری طبیعی است، اما زمانی که علاوه بر این ها، احساس غم و اندوه یا ناامیدی می‌ کنید، به چیزهایی که قبلاً دوست داشتید، بی‌ علاقه شده‌ اید یا ناتوان از انجام کارهای روزانه خود هستید، ممکن است دچار افسردگی بارداری باشید.

به‌ طور کلی اگر از علائم زیر پنج مورد یا بیشتر را، تقریباً هر روز، برای بیشتر طول روز و به مدت حداقل دو هفته تجربه کرده‌اید، لازم است به پزشک خود اطلاع دهید.

 • احساس غم، ناراحتی یا پوچی در تمام هفته و در طول بیشتر ساعات روز
 • زیاد گریه کردن یا بیشتر وقت‌ ها قرار داشتن در آستانه گریه
 • داشتن حس لذت‌ بخش یا سرگرم‌ کننده نبودن همه چیز
 • بی‌ علاقه بودن نسبت به محیط اطراف و ظاهرتان
 • داشتن رویاهایی در مورد آسیب دیدن کودک تان
 • تغییراتی در الگوی غذا خوردن یا خوابیدن
 • احساس ناتوانی برای کنار آمدن با مسائل
 • احساس گناه، بی‌ ارزش بودن یا ناامیدی
 • نگرانی‌ های غیرضروری در مورد مسائل
 • احساس برانگیختگی یا پریشانی شدید
 • حس ترس بی‌‌ دلیل و غیرقابل کنترل
 • داشتن افکار منفی در مورد خودتان
 • ترس‌ های شدید مثل ترس از مرگ
 • بی‌ علاقگی به فعالیت‌ های روزانه
 • احساس خستگی و رخوت زیاد
 • حواس‌‌ پرتی و نداشتن تمرکز
 • داشتن وسواس بیش از حد

علت افسردگی دوران بارداری

 • داشتن مشکلات ارتباطی با همسر و داشتن اختلافات زناشویی شدید
 • ژنتیک و داشتن فردی با این اختلال یا اضطراب در خانواده
 • داشتن سابقه سقط جنین و یا حاملگی نا موفق
 • داشتن سابقه سوء استفاده جنسی یا جسمی
 • داشتن دوران حاملگی پیچیده و با ریسک بالا
 • مواجه شدن با شرایط و موقعیت های دشوار
 • تحت درمان بودن برای درمان ناباروری
 • تحمل کردن فشارهای روانی زیاد
 • داشتن دوران حاملگی ناخواسته
 • باردار شدن در سن کم

اگر افسردگی دوران بارداری درمان نشود برای کودک و مادر خطرات بسیار زیادی دارد. ممکن است باعث تغذیه‌ نامناسب، مصرف الکل، سیگار کشیدن و خودکشی شود و این‌ها همه می توانند باعث زایمان زودرس، تولد نوزاد کم‌ وزن و مشکلات رشدی شوند. اغلب اوقات، زن افسرده قدرت یا میل کافی برای مراقبت مناسب از خود یا کودک درحال رشدش را ندارد.

نوزادان متولد شده از مادران افسرده در مقایسه با آن‌ هایی که از زنان معمولی متولد می‌ شوند، فعالیت کمتری دارند، توجه‌ کمتری از خود نشان دهند و مضطرب‌ تر به‌ نظر می رسند. به‌ همین‌ دلیل کمک‌ گرفتن به‌ شکل صحیح برای مادر افسرده و کودک ضروری است.
سعی کنید در دوران بارداری، در محیطی آرام زندگی کنید و افکار منفی را از خود برانید. تحت نظر یک روانشناس بودن می تواند شما را در دوری از افکار منفی و استرس زا یاری دهد.

همچنین خوب است بدانید که دسته بندی دیگر برای انواع افسردگی وجود دارد که بر اساس دوره های مختلف زندگی پایه ریزی شده است. در این دسته بندی به دوره های کودکی، نوجوانی و بزرگسالی اشاره شده است.

افسردگی کودکان

شاید به نظر برسد که کودکان از بیماری ها و اختلالات روانی همچون افسردگی در امان هستند، اما اتفاقا به دلیل روحیه حساسی که این گروه سنی دارند، بیش تر در معرض افسرده شدن می باشند. در فیلم سمت چپ می توانید صحبت های دکتر حانیه صاحیان، روانشناس و موسس مرکز روانشناسی اکسیر را ببینید و بشنوید تا بیش تر از اهمیت جدی گرفتن افسردگی کودکان آگاهی پیدا کنید.

افسردگی کودکان با علائمی بسیار متفاوت نسبت به بزرگسالان خود را نشان می دهد. افسردگی کودکان بر کیفیت رابطه آن ها با خانواده، دوستان و مدرسه تاثیر منفی می گذارد. به دلیل اهمیت بالای این سن، کودکان افسرده باید خیلی سریع شناسایی شوند و مورد درمان قرار بگیرد تا تاثیر این مشکل بر کیفیت زندگی کودک و آینده وی به حداقل ممکن برسد.

علائم افسردگی کودکان

 • عدم تمرکز (اکثر والدین علت عدم تمرکز کودک خود را بیش فعالی تصور می کنند. برای تشخیص درست و علمی این عدم تمرکز باید به روانشناس کودک مراجعه کنید)
 • تغییر در اشتها (کاهش وزن یا افزایش وزن)
 • تغییر در خواب (پرخوابی یا کم خوابی)
 • عدم برقراری ارتباط با دوستان
 • افکار خودکشی در کودکان
 • احساس خستگی مداوم
 • و….

شاید برای شما تعجب آور باشد که بدانید:
بین ۲ تا ۸ درصد کودکان در سن ۴ تا ۸ سالگی دچار اختلال افسردگی می شوند.

 

افسردگی نوجوانان

افسردگی نوجوانان با بزرگسالان متفاوت است. حدود ۲۰درصد از نوجوانان قبل از رسیدن به بزرگسالی افسردگی را تجربه می کنند. والدین به دلیل نداشتن شناخت کافی از علائم افسردگی نوجوانان، این اختلال را به درستی تشخیص نمی دهند و اغلب افسردگی نوجوانان شناسایی نمی شود. تماشای این ویدئو به شما کمک می کند تا بتوانید به درستی افسردگی را در نوجوان خود به صورت اولیه شناسایی کنید.

تست افسردگی نوجوانان

افسردگی بزرگسالی

بازنشستگی باید زمانی باشد که شما بتوانید در نهایت آرامش استراحت کنید و از ثمره کار خود لذت ببرید، اما گاهی اوقات رسیدن به این سن می ‌تواند منجر به احساس افسردگی بعد از بازنشستگی شود. از این نوع افسردگی به عنوان افسردگی سالمندان نیز یاد می شود. از مهم ترین دلایل بروز افسردگی برای این افراد می توان به ترس از پیری، از کار افتادگی در ادامه دلایل این نوع اختلال را بخوانید و راه های مقابله با آن را بیاموزید.

افسردگی بزرگسالی

دلایل افسردگی بعد از بازنشستگی

برای بسیاری از مردم، کار کردن حس مفید بودن و هدف را به ارمغان می‌ آورد. یک آرزوی مادام ‌العمر برای هر کسی وجود دارد که یک ارائه ‌کننده خوب برای خانواده و فردی موفق و مفید برای جامعه باشد. حس فرد از خود بسیار به آن چه برای زندگی انجام می‌ دهد گره خورده است.

با بازنشستگی، احساس فقدان رخ می دهد؛ چرا که فرد به یک باره به حال خود رها می شود و فرصت می یابد تا به همه چیز فکر کند. دلیل دیگر افسردگی بعد از بازنشستگی این واقعیت است که پویایی در خانه در حال تغییر است. جایی که هر یک و یا هر دو نفر ممکن است در خارج از خانه کار کرده باشند و بخش عمده ‌ای از روز را بیرون از خانه سپری کرده باشند، هم ‌اکنون هر دو همسر ممکن است زمان بیشتری را در خانه صرف کنند.

نقش ‌ها ممکن است در حال تغییر باشند و نیاز بیشتری به تصمیم گیری مشترک وجود داشته باشد. تا زمانی که یک تعادل جدید به دست آید، ممکن است اختلاف ‌هایی به وجود آیند، زیرا باید همسران با وضعیت جدید سازگار شوند. در نهایت، بازنشستگی می ‌تواند یادآور این واقعیت باشد که فرد در حال پیر شدن است و با ترس از مرگ، بیماری و معلولیت ناشی از آن همراه می ‌شود.

روش‌های مقابله با افسردگی بزرگسالان

بسیاری از کارشناسان، رعایت موارد زیر را برای کمک به بازنشستگان جدید توصیه می ‌کنند تا انتقال به مرحله بعدی زندگی‌شان آسان ‌تر شود و از افسردگی بعد از بازنشستگی جلوگیری گردد.

فعال باشید. کارهایی مانند شرکت در کلاس، ورزش، انجام کار داوطلبانه و یا گرفتن یک شغل نیمه ‌وقت باعث می شود که هم ذهن و هم بدنتان فعالیت داشته باشد.
تقویت روابط اجتماعی و خانوادگی. به فرزندانتان سر بزنید و یا از نوه‌ هایتان نگهداری کنید. زمان بگذارید تا در فعالیت ‌هایی با دوستانتان شرکت کنید. به مراکز محلی خود مراجعه کرده و فعالیت‌ هایی را جستجو کنید که از آن لذت می ‌برید تا بتوانید با دوستان جدیدی آشنا شوید.
ایجاد حس هدفمندی جدید. در زمان بازنشستگی شاید بتوانید کارهای داوطلبانه مربوط به شغل سابق خود را انجام دهید. پیدا کردن راه جدید برای معنی دادن به زندگی‌تان، حس هدفمندی که زمانی از طریق کار پیدا کرده بودید را به شما باز خواهد گرداند.
تحقق رؤیاهای خود. شاید همیشه می‌خواستید یک ساز موسیقی را یاد بگیرید و یا شاید سفر کنید. بازنشستگی زمان مناسبی است. شما آزادی دارید و هنوز هم به اندازه کافی جوان هستید که از آن لذت ببرید.
یک برنامه تهیه کنید. زمانی که برنامه روزانه ‌تان با کارتان پر شده بود، یک روز بدون برنامه و ساختار می‌ تواند آزار دهنده باشد. به جای آن، یک برنامه برای خودتان تنظیم کنید. زمانی ایجاد کنید که در اطراف خانه کار کنید. ورزش کنید و یا کار داوطلبانه انجام دهید.


تشخیص افسردگی

تشخیص افسردگی نباید توسط خود شخص یا اطرافبان وی صورت بگیرد. در صورتی که هر یک از علائم این اختلال در فرد مشاهده شد و دوام یافت، اولین اقدام شما باید مراجعه به روانشناس باشد تا مشکل به بهترین شکل ممکن ریشه یابی شده و بتوان درمان مناسبی برای آن پیدا کرد. بسیاری از افراد در سایت های مختلف به دنبال تست های روانشناسی و افسردگی می گردند اما حقیقت این است که هر چقدر هم که این تست ها درست طراحی شده باشند، باز هم نمی توان به پاشخ آن ها اطمینان صد درصدی داشت. چرا که تشخیص اختلالات و میزان بروز نشانه ها از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است.


تاثیر افسردگی بر کیفیت رابطه

افسردگی بر کیفیت رابطه شما با دیگران بسیار موثر است. افراد افسرده توجه کمتری به شریک خود دارند؛ کمتر درگیر می شوند؛ میزان تحریک پذیری آنها بیشتر می شود؛ کناره گیری می کنند؛ از بودن در کنار دیگران لذت نمی برند و به طور کلی رابطه آنها دچار تزلزل می شود. از جمله تاثیر این اختلال بر کیفیت رابطه کاهش میل جنسی در افراد است. کم یا زیاد شدن رابطه جنسی در افراد طبیعی است ولی فقدان ارتباط جنسی درازمدت در رابطه می تواند به دلیل افسردگی در افراد باشد.

افراد افسرده دچار نشخوار فکری، انکار و نادیده گرفتن بیش ار حد افکار و احساسات خود و انتقاد بیش از حد خود می شوند که در رابطه دچار تعارض می گردند. افراد افسرده به دلیل تعارضات عقب نشینی می کنند که بر روی رابطه آنها با شریک خود تاثیرات منفی زیادی می گذارد.


درمان افسردگی

همان طور که در مقاله درمان افسردگی به تفصیل شرح داده ایم، این اقدام می تواند به روش های مختلفی انجام شود. مهم ترین و موثرترین شیوه هایی که برای درمان افسردگی وجود دارند، دارو درمانی و روان درمانی هستند. هر یک از این روش ها مزایای خاص خودشان را دارند و به همین دلیل، میزان بازدهی آن ها زمانی به حد اکثر می رسد که همزمان با هم انجام شوند.

راه های درمان افسردگی

روشهای درمانی افسردگی به دو دسته روش های روانشناختی و دارو درمانی تقسیم می شود.

روش های روانشناختی

از جمله درمان های روان شناختی این اختلال، روان درمانی روان پویشی است که طی آن درمانگر با استفاده از روش های مختلف به فرد افسرده کمک می کند تا افکار، احساسات و تخیلات خود را ابراز کند و رابطه بین احساسات و هیجان های ناخودآگاه و عملکردهایش را دریابد.

گروه درمانی هم در درمان افسردگی افراد موثر است. گروه درمانی وجود دارد از جمله گروه های رویارویی، گروه درمانی روابط بین فردی، گروه های دارویی و … از گروه درمانی دارویی برای درمان افسردگی عود کننده و اختلال دو قطبی استفاده‌ می شود. تأکید بر انطباق با داروهای تجویز شده است. اهداف شامل افزایش دانش مراجع در مورد دارو، افزایش موافقت، آموزش در مورد اختلال، کاهش انزوای آن‌ ها و کمک به آن‌ ها برای بیان احساسات خود در یک محیط غیر قضاوت کننده است.

از جمله روش های درمانی که برای کودکان استفاده می شود استفاده از قصه درمانی است. یکی از روش ها ی قصه درمانی، گوش کردن به قصه ی یک کودک است. ترغیب کودک افسرده به شرح دادن قصه ی خودش به هر طریقی که می تواند، بسیار درمان کننده است و می تواند در تسکین بخشیدن به نشانه های افسردگی مؤثر واقع شود.در واقع قصه درمانی در سالهای اخیر به صورت یکی از روش های بازی درمانی کودکان مطرح شده است. البته استفاده از قصه درمانی به مثابه یک فن درمانی ابعاد گسترده ای دارد و تنها به درمان مشکلات روان شناختی کودکان ختم نمی شود.

آشنایی با دارو ضد افسردگی

دارو درمانی افسردگی شدید

داروهای ضد افسردگی، برای درمان اختلال های افسردگی ساخته شده اند. کسانی که از افسردگی شدید رنج می برند، معمولاً با یکی از انواع داروهای ضد افسردگی درمان می شوند. تأثیر این داروها از طریق افزایش سطح سروتونین، نوراپینفرین و دوپامین در مغز صورت می گیرد. این داروها معمولاً به شکل قرص هستند و نحوه مصرف آن ها یکبار تا چند بار در روز است. تأثیر داروهای ضدافسردگی بر روی مواد شیمیایی مغز ممکن است آنی نباشد. آغاز واکنش بیمار به دارو درمانی ممکن است چند هفته به طول بیانجامد.

داروهای ضدافسردگی در رده های مختلفی قرار دارند. این رده ها عبارتند از مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIها)، داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (TCAها) و سایر مهارکننده های جذب مجدّد سروتونین- نوراپینفرین (SNRIها) و مهارکننده های جذب مجدّد سروتونین (SSRIها). انواع داروهای ضدافسردگی عبارتند از:

فلوواکسامین از گروه داروهای ضدافسردگی (مهارکننده های اختصاصی بازجذب سرتونین SSRI) است که برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی و یا اختلالات وسواس فکری – عملی که شامل افکار و اعمال تکراری است مورد استفاده قرار می گیرد.

نفازودون یک داروی ضدافسردگی است که برای درمان اختلال افسردگی اساسی مورد استفاده قرار می گیرد. نفازودون از نظر مواد شیمیایی شبیه دیگر گروه های ضدافسردگی ها مانند: مهارکننده های اختصاصی بازجذب مجدد سرتونین(SSRI)، ضدافسردگی های سه حلقه ای یا مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAO) نیست.

داکسپین جزء گروه داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای است. داکسپین بر روی مواد شیمیایی مغز که باعث نامتعادل شدن می شود، تاثیر می گذارد. داکسپین برای درمان نشانه های افسردگی یا اضطراب مرتبط با الکلیسم، اختلال روانپزشکی یا اختلال مینک – دپرسیو (شیدایی-افسردگی) به کار برده می شود.

ایمیپرامین یکی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای است که برای درمان برخی دیگر از اختلالات روحی همچون اختلال هراس، فوبی اجتماعی، دردهای عصبی و همچنین در مقدار کم برای کنترل شب ادراری در کودکان بزرگتر از ۶ سال به کار می رود.

پاروکستین از گروه داروهای ضدافسردگی است که مهارکننده اختصاصی جذب مجدد سرتونین نامیده می شوند، . پاروکستین بر روی مواد شیمیایی مغز که باعث عدم تعادل شده است، تاثیر می گذارد. پاروکستین برای درمان افسردگی، اختلال وسواس فکری- عملی، اختلالات اضطرابی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD )، اختلال افسردگی پیش از قاعدگی ( PMDD ) مورد استفاده قرار می گیرد.

نورتریپتیلین از گروه داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای است که برای درمان نشانه های افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد.

فلئوکستین از داروهای ضدافسردگی است و در گروهی از داروها که مهارکننده های اختصاصی بازجذب سروتونین( SSRI) نامیده می شوند، قرار دارد. فلئوکستین بر روی مواد شیمیایی در مغز که باعث عدم تعادل، افسردگی، هراس، اضطراب، نشانه های وسواس فکری- عملی شده اند، تاثیر می گذارد. فلئوکستین برای درمان اختلال افسردگی اساسی، اختلال خوردن، اختلال وسواس فکری- عملی، اختلال هراس و این اختلال قبل از قاعدگی به کار می رود.

ونلافاکسین از جمله داروی ضد افسردگی است که در گروه داروهای مهارکننده بازجذب سرتونین و نوراپی نفرین قرار دارد. ونلافاکسین بر مواد شیمیایی در مغز تاثیر گذاشته و باعث تعادل و عدم افسردگی می گردد.

تری میپرامین جزء گروه داروهای ضدافسردگی حلقه ای است و بر مواد شیمیایی درون مغز که باعث عدم تعادل در مغز می شود اثر می گذارد.

در استفاده از داروهای ضد افسردگی حتما راهنمای کلی، موارد منع مصرف، عوارض جانبی شدید و خفیف داروها و نحوه مصرف و تداخلات دارویی را مطالعه نمایید.

اینستاگرام اکسیر

عوامل ایجاد کننده افسردگی

سوگ: غم از دست دادن عزیزان در افرادی که حساسیت روحی بالایی دارند تاثیر عمیقی می گذارد و باعث افسردگی شدید در افراد می شود.

ژنتیک: یکی از علل اصلی ایجاد افسردگی شدید در افراد سابقه خانوادگی و ژنتیک افراد است.

رژیم غذایی نامناسب: تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی پر قند باعث ایجاد این اختلال در افراد مختلفی میشود.

استرس و اضطراب: استرس و اضطراب شدید نه تنها باعث ایجاد مشکلاتی جسمانی در افراد می شود بلکه مشکلات و بیماری های روانی نیز در افراد ایجاد می کند. وقایع استرس‌زا در زندگی که توانایی فرد در مقابله با آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، نیز می‌تواند عامل افسردگی باشد. محققان به این نتیجه رسیده اند که مقادیر بالای هورمون کورتیزول که در دوره استرس ترشح می‌شود، ممکن است بر انتقال‌دهنده عصبی سروتونین تأثیر بگذارد و در بروز این اختلال نقش داشته باشد. گاهی اوقات افراد نمی توانند بین استرس و افسردگی تمایز قائل شوند زیرا علائم استرس با افسردگی همپوشانی دارد ولی به طور کلی علائم افسردگی بسیار شدید و عمیق است و مدت ها طول می کشد. برای آشنایی با تفاوت اضطراب و افسردگی اینجا کلیک کنید.

مصرف دارو: برخی از داروها مانند ایزوترتیون که معمولاً برای درمان آکنه استفاده می‌شود، احتمال بیماری افسردگی را افزایش می‌دهند.

بیماری های سخت: بیماری هایی که دوره درمان آنها سخت و طاقت فرسا هستند و همراه با مشکلات مالی هستند زمینه ابتلا به افسردگی را در افراد ایجاد می کند.


پرسش و پاسخ درباره افسردگی

در این بخش از مقاله جامع افسردگی، برخی موارد مورد بحث در حوزه افسردگی را در قالب سوالات و جواب هایی آورده ایم تا شما بتوانید با خواندن آن ها به بهترین شکل با جوانب مختلف این اختلال آشنا شوید.

در صورتی که در حال تجربه هر یک از علائم بیان شده برای اختلال افسردگی به صورت جدی و مداوم هستید، حتما با مرکز روانشناسی اکسیر تماس بگیرید تا با شما ارتباط برقرار کنیم. شما همچنین می توانید از طریق فرم زیر به صورت مستقیم و رایگان وقت مشاوره رزرو کنید. نحوه نوبت گیری از طریق فرم و صفحه تماس در آخرین بخش از این مقاله آموزش داده شده است:

Loading...

چگونه از سایت مرکز روانشناسی اکسیر وقت مشاوره بگیریم؟

برای گرفتن وقت مشاوره به صورت غیر حضوری می توانید به دو صورت عمل کنید:

روش اول: مراجعه به صفحه مشاوره روانشناسی غیر حضوری و دریافت اطلاعات تماس

روش دوم: رزرو وقت از طریق فرم آماده

برای گرفتن وقت مشاوره از متخصصان مرکز روانشناسی اکسیر از طریق فرم آماده و به صورت کاملا رایگان طبق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله اول

نوع مشاوره مورد نظر خود را از میان گزینه های مشاوره غیر حضوری، مشاوره حضوری و یا تحلیل تست روانشناسی انتخاب کنید.

مرحله اول

مرحله دوم

موضوع مشاوره خود را انتخاب کنید. مثلا مشاوره کودک یا مشاوره فردی.

2

مرحله سوم

روانشناس مورد نظر خود را انتخاب کنید. در صورتی که روانشناس خاصی را مد نظر ندارید، این انتخاب را به عهده مرکز بگذارید.

3

مرحله چهارم

در این مرحله ساعت مشاوره را انتخاب کنید.

4
5

مرحله پنجم

حالا روز و تاریخ دقیق مشاوره را انتخاب کنید.

6
7

مرحله ششم

بعد از گذراندن ۵ مرحله قبل روی دکمه بعدی کلیک کنید. در این مرحله باید روز و ساعت مشاوره خود را نهایی کنید.

8

مرحله آخر

در بخش آخر باید نام و نام خانوادگی، شماره تماس و در صورت تمایل، آدرس ایمیل و یادداشت خود را برای ما بنویسید تا طی ۲۴ ساعت آینده با شما تماس بگیریم.
به همین راحتی!

9