اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Aug 13Rating:
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

تعریف اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس (Self confidence) یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا، باکفایت، دوست داشتنی، و منحصر به فرد با توجه به در نظر گرفتن تفاوتهای فردی. به تعبیر دیگر اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های درونی و بیرونی خود دارید. شکل گیری اعتماد به نفس در دوران کودکی با حمایت والدین از فرزندانشان به طور موثر شکل می گیرد.

افراد دارای اعتماد به نفس ابتکارات واقع گرایانه دارند حتی وقتی که بعضی از انتظاراتشان برآورده نمی شود دیدگاه مثبت شان را حفظ می کنند و خودشان را قبول دارند. افراد با اعتماد به نفس ریسک رد شدن از طرف دیگران را قبول می کنند به خاطر اینکه به تواناییهای خود اعتماد دارند. افراد فاقد اعتماد به نفس به تایید دیگران نیاز دارند. آنها از ریسک کردن اجتناب می کنند به این دلیل که از شکست می ترسند. انتظار موفقیت در کارها را از خود ندارند و خود را دست کم می گیرند و اگر به دلیل موفقیت تحسین شوند آن را کوچک تلقی می کنند.

تعریف عزت نفس:

عزت نفس (Self esteem) احساس ارزشمندی درونی و احترام گذاشتن به خویشتن، ارتباط صادقانه با خود و حقیقت گویی، توانایی در دوست داشتن و عشق ورزیدن به همه و بالاخره داشتن تصویر ذهنی خوب از خود و سازگاری با جهان هستی است. در کل امنیت معنوی و تفاهم با آنچه که هستیم یعنی داشتن عزت نفس. قضاوت ها و ارزیابی هایی که کودک در طی فرآیند رشد از خود به عمل می آورد و در تعامل با محیط و اطرافیان تثبیت می گردد در نهایت منجر به پدیداری عزت نفس در او می شود. در افراد فاقد عزت نفس هراس و ترس از واقعیت در فرد وجود دارد. ترس از: افشا شدن، فرو ریختن تظاهرها و وانمودها، ناکامی و تحقیر شدن، و …. .

تفاوت میان اعتماد به نفس و عزت نفس:

اعتماد به نفس و عزت نفس با یکدیگر مرتبط هستند اما دقیقا شبیه به هم نیستند. اعتماد به نفس بسیار محدودتر از عزت نفس است. اما به طور کل اعتماد به نفس به عقیده یک فرد نسبت به توانایی ها و استعدادهایش مربوط است اما عزت نفس به معنای داشتن احساس ارزشمندی و کارایی در مورد خود است.

راهکارهایی برای بالا بردن اعتماد به نفس:

۱) گذشته را بپذیرید و آینده را دگرگون کنید.

۲) درباره اهدافتان با خود گفت و گو کنید.

۳) تصمیم گرفتن را تمرین کنید.

۴) نتایجی را که می خواهید مجسم کنید.

۵) در برخی زمینه ها متخصص شوید.

راهکارهایی برای بالا بردن عزت نفس:

۱) خودتان را تحقیر و سرزنش نکنید.

۲) پاداش دادن به خود را آغاز کنید.

۳) از جسم خود مواظبت کنید.

۴) به احساسات خود احترام بگذارید.

۵) از مقایسه کردن بپرهیزید.

۶) برای هرچه می خواهید و نیاز دارید کلمه “من” را به کار ببرید.

کسائیان – دپارتمان بازی درمانی