اختلالات شخصیت و اختلال شخصیت اسکیزوئید

personality-disorder.jpg
اختلالات شخصیت و اختلال شخصیت اسکیزوئیدReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 10Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

اختلالات شخصیت

اختلال شخصیت عبارت است از تجارب درون ذهنی و رفتاری با دوامی كه بر معیارهای فرهنگی منطبق نیست، نفوذی غیرقابل انعطاف دارد، از نوجوانی یا جوانی شروع می شود، در طول زمان تغییر نمی كند و موجب ناخشنودی فرد و مختل شدن كاركردهایش می شود. هر گاه صفات شخصیتی، غیرقابل انعطاف و غیرانطباقی باشد و كاركردهای فرد را مختل سازد یا رنج و عذاب درون ذهنی برایش ایجاد كند، تشخیص اختلال شخصیت را می توان مطرح كرد.

درDSM-IV-TR اختلالات شخصیت به سه دسته (كلاستر) تقسیم می شود.

دسته الف- cluster A عبارت است از سه اختلال شخصیت پارانوئید، اسكیزویید و اسكیزوتایپال. افراد مبتلا به این اختلالات اغلب غریب و نامتعارف به نظر می رسند.

دسته ب- cluster B عبارت است از چهار اختلال شخصیت ضداجتماعیantisocial، مرزیborderline، نمایشیhistrionic و خودشیفته narcissistic. افراد مبتلا به این اختلالات اغلب نمایشی، نامتعادل و هیجانی اند.

دسته پ- cluster C عبارت است از اختلالات شخصیت مردم گریز avoidant، وابستهdependent، وسواسی- اجباری.

اسكیزوئید

تشخیص اختلال شخصیت اسكیزوئید در بیمارانی مطرح می شود كه الگوی همیشگی زندگیشان انزوای اجتماعی است. آنها از تعامل های انسانی ناراحت می شوند. درونگرایند و حالت عاطفیشان كند و محدود است. دیگران آنها را آدم هایی نامتعارف، منزوی و تكرو می دانند.
آنها جذب مشاغل انفرادیی می شوند كه مستلزم حداقل تماس با دیگران است. شب كاری را بر كار روز ترجیح می دهند تا با افراد زیادی برخورد نداشته باشند. در مشاغل یكنفره و غیررقابتی كه برای دیگران غیرقابل تحمل است، با موفقت به كار می پردازند
آنان به ندرت تماس چشمی را تحمل می كنند. حالت عاطفی شان محدود، سرد یا به نحو نابجایی جدی است. شاد و شنگول بودن برای بیماران سخت است. گاه سعی می كنند به زور خود را اهل شوخی نشان دهند اما بی فایده است. بیشتر جوابهای كوتاه به سوالها می دهند. در صحبت كردن پیشدستی نمی كنند. صنایع ادبی غیرمعمول مثل استعاره های غریب به كار می برند. گاه شیفته اشیای بی جان یا مفاهیم ماورای طبیعی می شوند. گاه در ذهنشان احساس صمیمیت ناموجهی نسبت به كسانی كه خوب نمی شناسند یا مدت زیادی ندیده اند، ایجاد می شود. حساسیت sensorium آنها سالم است. حافظه اشان خوب كار می كند و از ضرب المثل ها تفسیری انتزاعی ارائه می دهند.
مبتلایان افرادی سرد و نجوش به نظر می رسند كه خویشتن دار و گوشه گیر هستند. توجهی به اتفاقات روزمره و علایق سایرین نشان نمی دهند. ظاهری آرام، منزوی و غیرمعاشرتی دارند. سرشان در لاك خودشان است. نیاز یا اشتیاقی به داشتن پیوندهای عاطفی با دیگران نشان نمی دهند. دیرتر از همه به تغییرات مد در جامعه تن می دهند.
آنها به امور انفرادی علاقه دارند. زندگی جنسی شان ممكن است منحصراً در خیال طی شود و ایجاد روابط جنسی پخته را هربار به وقتی دیگر موكول كنند. مردان اسكیزوئید ممكن است هیچ وقت ازدواج نكنند چون نمی توانند با كسی صمیمی شوند اما زنهای مبتلا ممكن است منفعلانه به ازدواج با مردان پرخاشگر كه خواهان چنین زنهایی هستند تن دهند. مبتلایان هیچ وقت نمی توانند خشم خود را مستقماً ابراز كنند. اما می توانند در امور فارغ از روابط انسانی مثل ریاضیات و نجوم سرمایه عاطفی قابل توجهی صرف كنند. همچنین ممكن است دلبستگی بسیاری به حیوانات پیدا كنند. اینها اغلب مجذوب مدهای غذایی و بهداشتی، نهضتهای فلسفی و طرحهای مربوط به بهبود وضعیت اجتماعی می شوند، خاصه طرحهایی كه به هیچ وجه مستلزم دخالت و نقش فعال خود فرد نیست.
گرچه افراد مبتلا در لاك خود فرو رفته اند و روزها به افراط در رویا غرق می شوند اما قابلیت شناخت واقعیت را به هیچ وجه از دست نداده اند. از آنجا كه اعمال پرخاشگرانه جای چندانی در مجموعه واكنشهای معمول آنها ندارد، اگر با تهدید یا خطری رو به رو شوند غالباً یا غرق در خیالات همه كارتوانی (omnipotence) می شوند، یا به تسلیم و رضا تن می دهند. این افراد اغلب سرد و تودار به نظر می رسند اما گاه اندیشه هایی خلاق و ابتكاری به ذهنشان خطور می كند كه می توانند آنها را بپرورانند و در اختیار دیگران بگذارند.

روشهای درمان بیماری

روان درمانی

گرچه بیماران با درمانگر رابطه ای صمیمی برقرار نمی كنند اما در روان درمانی فعالانه شركت می كنند. در گروه درمانی بیماران ممكن است تا مدتها ساكت بمانند اما بالاخره مشاركت می كنند.

دارودرمانی

درمان با مقادیر كمی داروهای آنتی سایكوتیك، ضدافسردگی و محرك روانی در برخی از بیماران مؤثر بوده است.
داروهای سروتونرژیك ممكن است، از حساسیت بیمار به طرد كم كند.
بنزودیازپین ها می توانند به كاهش اضطراب بین فردی كمك كنند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اختلالات شخصیت و اختلال شخصیت اسکیزوئیدReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 10Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button