شریک زندگی خوب

آیا احساس می کنید که دارید از شریک زندگی تان دور می شوید؟ یا احساس می کنید که او دارد از شما دور می شود؟ و آیا احساس می کنید که شما به ندرت وقت با شریک زندگی خود می گذرانید؟ در نهایت، شما هنوز هم احساس می کنید چیز زیادی در مورد شریک زندگی خود نمی دانید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات “بله” است، ممکن است زمان عشق، مهربانی و مراقبت فرا رسیده باشد. چگونه می توان یک رابطه ای را که بر لبه پرتگاه قرار دارد اصلاح کرد؟ خوب، البته که نیاز به ارتباط بهتر است. صمیمیت (عاطفی، جسمی و روحی) کلید نزدیک تر شدن به شریک زندگی تان است.

ارتباط و صمیمیت نه تنها در زمان ناسازگاری و درگیری ها خوب است، وجود این دو عنصر در تمامی روزهای زندگی شما بسیار مهم است، زیرا آنها به تقویت پیوند شما کمک می کنند. زوج های موفق قبل از ازدواج شان صریحا در مورد انتظارات شان از یکدیگر گفتگو می کنند و اگر یک اختلاف جدی میان آنها وجود داشته باشد به عنوان مثال، مرد فرزند بخواهد ولی زن مخالفت کند، در این زمان آنها درباره این مسئله که آیا با یکدیگر ازدواج کنند یا نه به طور جدی فکر می کنند.

یادگیری بیشتر در مورد شریک زندگی (و بالعکس) کلیدی برای یک رابطه شاد و بلند مدت است. اختلاف خیلی از زوج ها از آنجایی شروع می شود که همدیگر را به درستی نمی شناسند. علایق همدیگر را نمی دانند و سوالات درستی از همدیگر نمی پرسند تا به این شناخت برسند. در ادامه ۱۷ سوالی که شما را به شریک زندگی تان نزدیک تر می کند، آورده شده است.


مقاله مرتبط: رابطه عاطفی و عاشقانه


سوالات مهم در داشتن رابطه خوب با شریک زندگی

 1. اگر یک توپ کریستالی می توانست چیزی در مورد خودتان، زندگی، رابطه، دوستی و یا آینده فاش کند، چه چیزی به شما خواهد گفت؟
 2. در زندگی خود بیشتر قدردان چه چیزی هستید؟
 3. بزرگ ترین دستاورد زندگی شما چیست؟
 4. پنج چیز مشترکی که شما و شریک زندگی تان دارید چیست؟ پنج چیز که شما را متفاوت می کند چیست؟
 5. عشق، محبت و صمیمیت فیزیکی (جنسی) در یک رابطه چقدر اهمیت دارد؟
 6. چه چیزی در رابطه شما را خوشحال یا غمگین می کند؟
 7. با ارزش ترین خاطره شما در رابطه چیست؟
 8. برخی از اشتباهاتی که در روابط قبلی انجام داده اید چیست؟ و چطور می خواهید از بروز دوباره آنها جلوگیری کنید؟
 9. رابطه شما با پدر، مادر، خواهر و برادرتان چطور است؟ آیا نزدیک هستید؟
 10. حیوان خانگی شما چیست؟
 11.  در این رابطه خودتان را در ۱، ۵، ۱۰ و یا ۲۰ سال آینده، کجا می بینید؟
 12. آیا می خواهید ازدواج کنید و روزی بچه دار شوید؟ اگر چنین است، دوست دارید چه زمانی این اتفاق می افتد (به طور کلی)؟
 13. آیا دوستان زیادی دارید؟ اگر نه، چرا؟ و چقدر برای دوستی ارزش قائل هستید؟
 14. عقاید سیاسی شما چیست؟ چرا؟
 15. آیا شما مذهبی هستید؟ اگر چنین است چه چیزی شما را جذب مذهب کرده است؟ و اگرجواب منفی است چه چیزی شما را از مذهب دور کرده است؟
 16. آیا شغلت را دوست داری؟ همکارانت را چطور؟ اگر بله، چرا؟ اگر نه، چرا؟
 17. سبک ارتباطی شما چیست و چگونه به اختلافات رسیدگی می کنید (فرآیندهای تفکر و مراحل آن)؟

چرا این سوالات موثر هستند؟

این سوالات موثر هستند، زیرا آنها به شما یک دید کلی از شریک زندگی تان ارائه می دهند. به طور خاص، آنها به شما کمک می کنند نگاهی عمیق داشته باشید به شخصی که ممکن است بقیه زندگی خود را با او بگذرانید. این سوالات نیز شریک زندگی شما را آسیب پذیر می کند، که به شما کمک می کند به لحاظ احساسی و عاطفی به او نزدیک تر شوید. 

علاوه بر این، آنها تصویری وسیع از تصمیمات، تجارب و نگرش هایی که زندگی شریک زندگی تان را شکل داده اند، ارائه می دهند. در نهایت، این سوالات به شما کمک می کند که شریک زندگی خود را در سطح دیگری بشناسید. چه چیزی او را آزار می دهد؟ چه چیزی او را خوشحال می کند؟ ما همیشه از همدیگر می پرسیم “حالت چطور است؟” اما چقدر احتمال دارد که از او بپرسیم “تو کیستی؟”. مهم است که شریک زندگی خود را بشناسید، نه فقط در رابطه، بلکه در زندگی، رابطه اش با دوستان، همکاران، خانواده و حتی با غریبه ها.


مقاله مرتبط: همسرم به حرفهایم گوش نمی‌دهد

مقاله مرتبط: چگونه مردان می‌توانند صمیمیت در ازدواج را افزایش دهند


شریک زندگی

چه زمانی این سوالات را بپرسید؟

زمان مناسب برای استفاده از این سوالات زمانی است که شما تازه با او آشنا شده اید و چیز زیادی درباره، تجارب گذشته، اعتقادات وی، برنامه های آینده، و غیره نمی دانید. زمان مناسب دیگر برای استفاده از این سوال ها وقتی است که اگر مدت زمان طولانی با هم بوده اید و در حال حاضر احساس می کنید که دارید از هم دور می شوید. هر زمانی احساس کردید از شریک خود دور می شوید یا در خلاف جهت هم در حرکت هستید، این سوالات به شما کمک می کند که به یکدیگر نزدیک تر شوید. علاوه بر این، این سوالات می تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید که آیا شریک زندگی شما واقعا شخصی مناسب، بر اساس اعتقادات، نگرش و غیره، برای شما است یا خیر.

چگونه این سوالات باعث نزدیک تر شدن می شود؟

این سوالات منجر به بحث در مورد تعهد، ازدواج، روابط طولانی مدت، اعتقاد به دیگران، داشتن خانواده، خواسته ها و نیازهای یک رابطه، اهداف آینده و غیره می شود. به شما کمک خواهد کرد که چیزهایی را درباره یکدیگر یاد بگیرید که قبلا هرگز نمی دانستید. علاوه بر این، به شما کمک خواهد کرد تا ارتباطات و سبک های حل و فصل اختلافات شریک زندگی خود را بیاموزید، بنابراین می توانید مسائل را با او در میان بگذارید. 


مقاله مرتبط: مشاوره ازدواج موفق


در نهایت این سؤالات به شما کمک می کند تا شریک زندگی خود را در یک سطح عمیق تر و شخصی تر، که کلیدی برای روابط طولانی مدت و شاد است، شناخته باشید. معمولا زوج ها روی چیزهایی که خوب پیش نمی رود تمرکز می کنند به جای آنکه تمرکز خود را بر روی این موضوع قرار دهند که چه کار کنند تا همه چیز بهتر شود. با پرسیدن این سوالات از شریک خود نشان می دهید که روی رابطه با او حساب کرده اید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب