مهارت های ارتباطی با نوجوانان، پرهیز ار بحث و جدل

nojavan.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

nojavan

در دوره ي نوجواني اهداف مشترك بسياري بين والدين و نوجوان وجود دارد. نوجوان دوست دارد آزادتر و مسئول تر باشد و بزرگتر ها نيز همين را مي خواهند. علي رغم وجود همانندي ها و همخواني هاي بسيار تضاد و كشمكش زيادي بين والدين و نوجوان به وجود مي آيد. مهمترين علت اين تضاد ها ناكام شدن و سپس پيش گرفتن آسانترين راه براي از بين بردن ناكامي است. را ه هايي از قبيل داد و فرياد بر سر نوجوان، تنبيه و پرخاشگري نمي تواند به پيامدهاي مطلوبي منجر شود. به ياد داشته باشيد كه بحث و جدل همواره نتيجه ي معيني دارد: هر دو طرف بازنده اند. چرا كه حتي اگر در بحث و جدل برنده شويد، در ايجاد ارتباط و رابطه بازنده مي شويد. اگر بحث و گفتگو به صورت عادت در بيايد، نوجوان نمي تواند از اين ميدان بيرون برود بلكه اشتياق پيدا مي كند زورآزمايي كند و يگانه راه براي ورزيده شدن در پهنه ي بحث و گفتگو، تمرين هر چه بيشتر است. به اين ترتيب مهار كارها از دست مي رود.

یادگیری گوش دادن

نوجوان حرف هاي بسياري دارد كه دوست دارد، كه دلش مي خواهد براي كسي بگويد، بهتر است اين شنونده والدين او باشند. هر چند بيشتر چيزهايي كه مي گويد نادرست است اما پدر و مادر بايد شنونده ي اين گفته ها باشند و ابهام ها را از بين ببرند، بخش هاي در

ست فكرهايشان را تأييد كرده و انديشه هاي آشفته و نادرست را با واقعيت ها هماهنگ بسازند. گوش دادن همدلانه همان گوش دادن عادي است اما نه از چشم انداز جهان بيني و ديدگاه خويشتن، بلكه از نگاه و جهان بيني نوجوان يعني سعي كنيم وارد دنياي احساسات و افكار نوجوان شويم و با او ارتباط همدلانه برقرار كنيم.

جسارت و استواری

اينكه نوجوان همواره اهل همكاري و هماهنگي باشد، چيزي شگفت آور و نشدني است. چه بسيار كه بزرگتر ها مجبور مي شوند با نوجوان به روشي محكم و استوار رو به رو شوند. تعريف ما از جسارت البته جنگ و جدال نيست، بلكه پنهان نكردن، روراست بودن و روي هم رفته (بزرگسال) بودن و ( با آرامش و متانت حرف دل خود را گفتن) است. معناي چنين چيزي اين است كه بايد بتوان طوري مطلب را آشكار و روشن ( و گاه با اقتدار و صلابت) به زبان آورد كه شنونده دريابد بايد ضوابطي را رعايت كند. يعني آشكارا گفته شود كدام رفتارها سراسر ناپذيرفتني است و كدام رفتارها با بردباري رو به رو مي شوند. سعي كنيد همواره از رفتار فرد صحبت كنيد نه خود او. در مذاكره شخص را هدف نگيريد چرا كه تأثير و نتيجه ي مطلوبي ندارد. همچنين سعي كنيد در صحبت با نوجوانان علت درخواست هاي خود را نيز بيان كنيد. زير بناي كنار آمدن با تفاوت هاي موجود بين نوجوان و والدين اين است كه زمينه هاي همسان و هماهنگ ميان مردم بيشتر از ناهمساني هاست و همه مي توانند براي دست يافتن به اين گونه خواسته هاي همسان، خلاقيت نشان دهند و انعطاف پذير باشند.

استعاره ي سپرده بانكي عاطفي

استفن كووي معتقد است هر عضو خانواده با اعضاي ديگر، سپرده ي عاطفي مشتركي دارد. هر اندازه هر عضو به حساب هاي مشترك، مهر و محبت و رفتارهاي مثبت بريزد، در آن صورت جاي خالي برداشت هاي ناگزير ناشي از رفتارهاي نادرست كه گهگاه پيش مي آيد را به سادگي مي توان پر كرد. هر گاه چنين زمينه سازي هايي صورت گرفته باشد، ديگر جاي كمتري براي هيجان ها و احساس هاي ناخوش مي ماند. اگر حال و هواي ارتباط ها مثبت و حمايت گر باشد، تلخي ها و نارسايي هاي گذر آسيب دامنه دار يا دنباله داري نخواهد داشت.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button