چرا کودکان کتک کاری می کنند؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 10Rating: 5.0چرا کودکان کتک کاری می کنند؟کتک کاری یکی از رفتارهای مخرب فرزندان است که والدین را نگران می کند. وقتي كه كودك راه رفتن و تكلم را بياموزد روش‌هاي بيان مشكلات هيجاني او هم توسعه مي‌يابد. در اين حال ممكن است مشكلات هيجاني خود را از راه تخريب و عدم تحرك و مخالفت‌ جويي و منفي‌كاري و کتک کاری و مانند اين ها ابراز كند.

کتک کاری کودک

کتک کاری یکی از رفتارهای مخرب فرزندان است که والدین را نگران می کند. وقتي كه كودك راه رفتن و تكلم را بياموزد روش‌هاي بيان مشكلات هيجاني او هم توسعه مي‌يابد. در اين حال ممكن است مشكلات هيجاني خود را از راه تخريب و عدم تحرك و مخالفت‌ جويي و منفي‌كاري و کتک کاری و مانند اين ها ابراز كند. در ۲ تا ۳ سالگي كودك گاهي رفتارهايي دارد كه مورد قبول خانواده نيست بنابراین باید بعد از یافتن علت راه‌ های مقابله با این رفتارهای نامناسب را بیابید.

علل کتک کاری کودکان

شاید عصبانی است

عصبانيت شايع‌ترين مشكل بچه‌هاست که کتک کاری می کنند. اين عصبانيت در واقع تجلي درد و ناكامي كودك به دليل ناتواني او در كنترل جهان اطراف است. از آنجا كه كودك نوپاست، هر چند احساسات او بسيار قوي است اما وسيله كافي براي ابراز نااميدي را ندارد و همین او را بيش از پيش نااميد كرده و از عصبانيت منفجر مي‌كند. در نهايت او با تنها وسيله‌اي كه در اختيار دارد به دیگران حمله مي‌كند يعني با كتك زدن.

جلب توجه می‌کند

كودك نياز به توجه دارد به ‌طور معمول او ترجيح مي‌دهد از راه ‌هاي مثبت يعني با انجام كارهاي خوب اين توجه را به‌دست آورد اما اگر تشويق كارهاي خوب به اندازه كافي نباشد و كودك مورد بي‌توجهي قرار گيرد، براي او توجه منفي هم بهتر از بی‌توجهی است. كودكي كه اغلب مورد غفلت واقع مي‌شود ممكن است پس از مدتي كشف كند كه اگر کتک کاری کند و ديگران را بزند در مركز توجه ديگران قرار مي‌گيرد.

ارتباط كلامي را یاد دهید

کودک باید بیاموزد که از كلمات براي بيان احساسات منفي‌ اش استفاده كند. به كودك ياد بدهيم در زمان مناسب بگويد «الان عصبانی هستم!» وقتي كـودك بتواند احساسات خود را مستقيما و مانند افراد بالغ بيان كند، شیوه ی كتك کاری به تدريج متوقف مي‌شود.

احساساتش را تصديق كنيد

كودك مي‌زند چون نمي‌تواند احساسات خود را به ما منتقل كند. وقتي به  احساسات كودك آگاه باشيد و آن ‌را تصـديق كنيد، ديگر دليلي براي كتك کاری وجود ندارد. مثـلا به او بگـوييد «حتمـا از اينكه به تـو اجـازه نداده‌ام اين‌كار را بكني خيلي ناراحت هستي!» با اين جمله به او نشان می‌دهید كه احساس او را درک کرده‌اید و به او حـق مي‌دهيد كه احسـاس عصبانيت كند و اين طبيعي است. آنچه ما با این کار به او مي‌آموزيم، اين است كه با روشي غير از كتك کاری عصبانيت خود را ابراز كند.

الگوی خوبی باشید

كودكان اگر ببينند والدين آن ها تنبيه بدني را به‌ كار مي‌برند، بيشتر تمايل به  کتک زدن  بچه های دیگر پيدا مي‌كنند. اگر راجع به رفتار خشن كودك نگران هستید، نبايد به او اجازه دهيد شما را در حال كتك زدن حتي به ‌عنوان تنبيه ببيند.

درمان کتک کاری کودکان

برونی‌سازی می‌کند

پسر بچه‌ ها یک مکانیسم دفاعی دارند که به آن برونی ‌سازی کردن می‌گویند. به این معنا که اگر یک مشکل روان‌ شناختی داشته باشند معمولا با درگیر شدن با محیط سعی می‌کنند آن مشکل را برطرف کنند یا هیجان منفی را کم کنند. در دخترها بیش تر به این صورت است که آنها را درونی‌ سازی می‌کنند.

اختلال بیش‌فعالی

مسئله دیگری که وجود دارد طیف اختلالات بیش‌فعالی و اختلال سلوک و نافرمانی مقابله‌ای است که اگر در تاریخچه خانوادگی چنین مشکلاتی وجود داشته باشد می‌تواند به ارث برسد و کودک از همان ابتدا حالت ناسازگارانه‌ای داشته باشد. سؤال مهم اینجاست که این کودک از قبل این حالت را داشته یا به تازگی این رفتار را شروع کرده، تاریخچه خانوادگی این کودک و شرایط خانوادگی در این رفتار کودک بسیار مهم است.

به این توصیه ها  عمل کنید

  • توجه به بخشی از رفتار کودک که اتفاقا مثبت است می‌تواند بسیار موثر باشد.
  • در مقابل رفتار پرخاشگرانه صبر کنید و اجازه ندهید کودک خشم‌ تان را تحریک کند.
  • بی‌توجهی کنید. مدت زمانی بی‌توجهی کردن باعث می‌شود کودک نسبت به آن رفتار سرد شود.
  • کودک را نترسانید. در برخی خانواده‌ها کودک را از پدر می‌ترسانند. ترساندن غریزه صیانت از ذات را در کودک تحریک می‌کند. در برخی کودکان همین باعث اختلالات روانی شده و در برخی دیگر هم منجر به پرخاش می‌شود.
  • حتما با یک روانشناس کودک مشورت کنید.