چگونه كودكمان را از شير بگيريم؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 22Rating: 5.0چگونه كودكمان را از شير بگيريم؟از شیر گرفتن کودکان سخت است. همانطور كه مي‌دانيد شير مادر تا يك سالگي غذاي اصلي كودك به شمار مي‌رود و كودكان تا 6 ماهگي بهتر است فقط از شير مادر تغذيه كنند. اما در سال دوم زندگي كه غذاي سفره هم به كودك مي‌دهيد، شير مادر بيشتر جنبه كمكي دارد و در ضمن نيازهاي عاطفي فرزند شما را برآورده مي‌كند.

از شیر گرفتن

از شیر گرفتن کودکان سخت است. همانطور كه مي‌دانيد شير مادر تا يك سالگي غذاي اصلي كودك به شمار مي‌رود و كودكان تا 6 ماهگي بهتر است فقط از شير مادر تغذيه كنند. اما در سال دوم زندگي كه غذاي سفره هم به كودك مي‌دهيد، شير مادر بيشتر جنبه كمكي دارد و در ضمن نيازهاي عاطفي فرزند شما را برآورده مي‌كند.

امروزه بسياري از مادران با آگاهي از فوايد شير مادر سعي مي‌كنند تا 2 سالگي به كودك شير بدهند. بديهي است كودكي كه 2 سال شير مادر را خورده و به آن وابستگي روحي و جسمي دارد به راحتي با از شير گرفتن كنار نمي‌آيد و ممكن است از نظر روحي آسيب ببيند و بهانه‌گير و بداخلاق هم بشود. متاسفانه خيلي از مادران هنوز نمي‌دانند چطور مي‌توان دادن شير مادر را قطع كرد بدون اينكه به كودك لطمه‌اي وارد شود.

روش های از شیر گرفتن کودکان

اگر كودك شما تا چند ماه ديگر 2 ساله مي‌شود و تصميم داريد ديگر به او شير مادر ندهيد، اگر به تازگي باردار شده‌ايد و مجبوريد فرزند شيرخوارتان را از شير مادر محروم كنيد، يا اگر به سبب بيماري و يا هر علتي ناچار هستيد كه شير مادر را از فرزند شير خوارتان بگيريد، بهتر است توصيه‌هاي پزشكي را در اين باره بخوانيد تا شما وفرزندتان در اين مرحله دچار مشكل نشويد.

به اختیار کودک او را از شیر بگیرید

يكي از راه‌هاي از شير گرفتن كودك، زماني كه محدوديتي براي شير خوردن كودك وجود ندارد اين است كه به كودك اجازه دهيد خودش درباره زمان قطع شير مادر تصميم بگيرد به اين ترتيب كه نه به او شير تعارف كنيد و نه مانع شير خوردنش شويد. بدين ترتيب كودك شما تنها زمانهايي كه نياز جسمي و عاطفي زيادي به شير مادر دارد از آن استفاده خواهد كرد. اين روش اگر چه خيلي كند است اما اگر مادر با كودك ارتباط زيادي داشته باشد و كودك را تشويق كند و همچنين او را با غذاهاي ديگر سير كند، كودك خود به خود از راه‌هاي ديگر نياز جسمي و عاطفي خود را برطرف مي‌كند و كم‌كم بدون هيچ دردسري شير مادر را رها مي‌كند. با اين حال ممكن است مجبور شويد كودك را با روشهاي ديگري از شير بگيريد بنابر اين به توصيه‌هاي زير توجه كنيد:

 

 

زمان مناسبي براي اين كار انتخاب كنيد

اگر كودك بيمار است يا پرستار جديدي به منزل آورده‌ايد، اگر تازه اسباب‌كشي كرده‌ايد و يا مشكلي در محل كارتان داريد كه شما را كم طاقت كرده است بهتر است اين كار را به زمان ديگري واگذار كنيد. همانطور كه مي‌دانيد كودكان در زمان‌هايي كه بيمار مي‌شوند و يا تغييراتي در شرايطشان ايجاد مي‌شود وابستگي بيشتري به شير مادر پيدا مي‌كنند و به همين علت از شير گرفتن آنها سخت‌تر مي‌شود.

زماني كه مادر فرصت بيشتري براي بيرون بردن و سرگرم كردن فرزندش دارد، بهترين زمان از شیر گرفتن كودك است، زيرا محدوديتهاي محيط بيرون، مانعي براي شير خوردن كودك محسوب مي‌شود و سرگرم بودن او، اشتياق به شير خوردن را كم مي‌كند. يادتان باشد از شير گرفتن كودك نارس بايد ديرتر از كودك عادي و سالم انجام شود.

حواس كودك را پرت كنيد

برنامه روزانه تان را طوري بچينيد كه سر كودك حسابي گرم شود و يادش برود از شما شير طلب كند. بخصوص در ساعتهايي كه فرزندتان شير شما را مي‌خورد فعاليتهاي جذاب و بازيهاي سرگرم كننده و يا رفتن به پارك و گردش مي‌تواند او را از ياد آوري آنچه از دست داده باز دارد. دادن غذاهاي جذاب و رنگارنگ و مورد علاقه كودك هم در ساعاتي كه عادت به شير خوردن داشته مي‌تواند نياز جسمي او را كمتر كند و باعث شود كه او كمتر بهانه بگيرد.

از همسرتان كمك بگيريد

از همسرتان بخواهيد وقت بيشتري را با فرزندتان بگذراند. در دوراني كه قصد داريد او را از شير بگيريد، از پدر خانواده بخواهيد به او غذا بدهد يا وقت‌هايي كه شير مي‌خواهد، او را در آغوش بگيرد و بيرون از خانه ببرد. پدر مي‌تواند شب‌ها فرزندتان را بخواباند و در كنار او باشد تا كودك شما طبق عادت نخواهد با مكيدن سينه مادر خود به خواب برود.

تنوع غذايي را از ياد نبريد

پيش از آن كه كودك را از شير بگيريد، او را به غذا خوردن و نوشيدن مايعات با ليوان عادت دهيد. اين موضوع باعث مي‌شود كه براي ترك خوردن شير مادر مجبور به تحمل سختي‌هاي غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود. براي او سرويس غذاخوري جداگانه‌اي، با طرح‌هاي كودكانه و رنگ‌هاي شاد و تند بخريد. براي اينكه كودك سير شود و در ضمن كمتر بهانه بگيرد انواع مختلفي از غذاها را به او تعارف كنيد. از غذاهاي جامد رنگي با طعم‌هاي مختلف گرفته تا انواع نوشيدني‌ها و ميوه‌ها كه بتواند توجه او را به خوردن جلب كند. البته يادتان باشد برنج و سيب زميني و نان و انواع گوشت حتما در تركيب غذاها باشد تا نياز جسمي كودك به كربوهيدرات و پروتئين را برطرف كند.

بهتر است كودك نوشيدني و شير خود را با ليوان يا فنجان بنوشد اما اگر كودك شما دوست دارد شير را با ني بمكد مي‌توانيد براي او يك ني زيبا و عروسكي تهيه كنيد تا نياز كودك به مكيدن را هم تامين كرده باشيد. دادن شيشه و پستانك توصيه نمي‌شود چون خود اين‌ها هم وابستگي تازه‌اي براي كودك شما ايجاد مي‌كند كه بعدها ترك آن مي‌تواند دردسر جديدي ايجاد كند، مگر اين كه كودك شما كوچك باشد و در كمتر از يك سالگي مجبور شده باشيد او را از شير بگيريد كه در اين صورت لازم است با شيشه شير خشك به او بدهيد. در اين حالت سعي كنيد شير خشكي انتخاب كنيد كه طعم آن به شير مادر نزديك باشد تا كودك بهتر آن را بپذيرد.

كودك را مجبور به غذا خوردن نكنيد

اگر كودك شما از خوردن آنچه برايش تهيه كرده‌ايد امتناع مي‌كند و بهانه مي‌گيرد، او را به زور مجبور به خوردن غذا و شير گاو نكنيد. حتي اگر احساس مي‌كنيد گرسنه است و بد اخلاقي او به علت گرسنگي است، اجازه بدهيد كمي گرسنه‌تر بشود و خودش ميل به اين غذا پيدا كند. در برابر بهانه‌ها صبور باشيد و اگر او غذا را رد كرد آن را از جلويش برداريد و ساعتي بعد دوباره به او تعارف كنيد.

يادتان باشد اگر در وعده‌هاي اصلي غذايي كودك از خوردن امتناع كرد، شكم او را با تنقلات و ميان وعده پر نكنيد و اجازه دهيد كه گرسنه شود و همان غذاي اصلي را بخورد. در ضمن به كودك بالاي يك ساله از غذاي سفره بدهيد. در ابتدا مي‌توانيد غذا را با پشت قاشق له كنيد و كم كم او را با خوردن غذاي خانواده آشنا كنيد. اگراين كار را نكنيد علاوه بر كمبود بعضي از ريز مغذي‌ها كودك 2 ساله هنگام از شير گرفتن دچار مشكل خواهد شد چون نمي‌تواند غذاهاي متنوع بخورد. البته بهتر است به غذاي خانواده نمك كمتري بزنيد تا كودك شما به غذاهاي كم نمك عادت كند.

لباسهاي شيردهي نپوشيد

اگر شما لباسهاي معمول شير دهي بپوشيد كودك‌تان مرتب به ياد گذشته مي‌افتد و دلش مي‌خواهد تجربه شيرين گذشته را تكرار كند، حتي زماني كه وقت شير خوردنش نبوده است. با پوشيدن لباسهاي تنگ كه به راحتي باز نشود امكان شير خوردن را براي كودك كمتر كنيد. اگر در تخت خواب به او شير مي‌داديد و يا مكان خاصي براي شير دهي داشتيد كمتر به آن مكان برويد و به او امكان نشستن سر سفره و يا روي صندلي كنار ديگران را بدهيد تا احساس بزرگي كند و بداند كه بايد ديگر مثل بزرگترها و در كنار خانواده غذا بخورد.

زمان بيشتري با كودك بگذرانيد

شير دادن بهترين بهانه براي گذراندن ساعاتي از روز با كودك بوده است. براي كودك همين كافي است كه نخواهد اين لحظات با مادر بودن را از دست بدهد. حتي شما دلتان تنگ خواهد شد براي اينكه كودكتان را مانند گذشته در آغوش بگيريد و به خود بچسبانيد. بنابر اين سعي كنيد اين لحظات سخت را با گذراندن ساعات بيشتري با كودكتان براي او و خودتان آسانتر كنيد. برايش كتاب بخوانيد و با او بازي كنيد و به گردش وپارك برويد تا از شير گرفتن كودك برايش چنين تصوري به وجود نياورد كه ديگر از عشق و محبت مادرانه محروم شده است.

صبور باشيد

در هنگام از شير گرفتن كودكتان بايد برنامه‌هاي ويژه‌اي تدارك ببينيد زيرا بچه‌ها معمولاً پرخاشگر و بهانه‌گير مي‌شوند و مرتب نق مي‌زنند. آرامش خود را حفظ و سعي كنيد رفتاري آگاهانه در برابر آن‌ها داشته باشيد. اگر قرار باشد با اولين گريه و فرياد دوباره به او شير بدهيد، هيچ وقت موفق نخواهيد شد.

وعده‌هاي قبل از خواب و نزديك صبح را آخر از همه حذف كنيد

از شير گرفتن ناگهاني ممكن است به كودك شما آسيب برساند، بنابراين بهتر است از روش تدريجي و كم كردن وعده‌هاي شير دهي استفاده كنيد تا كودك هم به اين ترتيب كم‌كم با اين قضيه كنار بيايد و عادت كند. صبح‌ها وقتي كودك از خواب بيدار شد به او شير دهيد و نوبت بعدي را تا جايي كه امكان دارد به تأخير بيندازيد. بعضي متخصصان توصيه مي‌كنند كه هر هفته يكي از وعده‌هاي شير روزانه را حذف كنيد و بهتر است كه ابتدا وعده‌هاي بعد از غذا را حذف كنيد كه كودك سير باشد.

وعده‌هاي قبل از خواب و شبانه آخرين وعده‌هايي هستند كه بايد حذف شوند. بعضي از كودكان عادت دارند كه باشير خوردن به خواب مي‌روند. براي اين كودكان حذف وعده قبل از خواب ممكن است به قيمت بر هم زدن خواب آنها تمام شود. بنابر اين بهتر است قبل از حذف وعده قبل از خواب، روشهايي براي آرام كردن و خواباندن كودك قبل از خواب را ياد بگيريد. مثلا خواندن كتاب و بغل كردن يك عروسك نرم و خرس پشمالو يا گوش دادن به آهنگي ملايم و لالايي مي‌توانند روشهاي خوبي باشند. با اين حال ممكن است بعضي از كودكان با اين چيزها هم به خواب نروند و لازم شود از تكانهاي ملايم روي پا و گهواره براي خواباندن آنها استفاده كنيد.

خود را بيمار و سينه‌تان را زخمي نشان ندهيد

با اين كار كودك ناراحت مي‌شود و ممكن است از وضعيت پيش‌آمده بترسد و وحشت كند. در اين حالت نه‌تنها مشكلي حل نمي‌شود بلكه موضوع جديدي به مشكلات خود اضافه كرده‌ايد. بچه‌ها در دوراني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند، وابستگي‌هاي عاطفي شديدي پيدا مي‌كنند و اين رفتار شما به آن‌ها صدمه مي‌زند. او در تمام مدت شير خوردن به بوي بدن مادر و صداي ضربان قلب او عادت كرده است؛‌ اين عوامل به او آرامش مي‌دهند.

با او بازي كنيد، او را در آغوش بگيريد تا آرام شود. در روش‌هاي سنتي، مادران موادي تلخ و تند مانند فلفل و صبر زرد را به نوك سينه خود مي‌زدند تا كودك از خوردن شير امتناع كند. بعضي از بچه‌ها چنان به شير مادر وابسته‌اند كه حاضرند تندي و تلخي را به جان بخرند اما دست از شير خوردن برندارند. براي انجام اين كار حتماً با متخصص اطفال مشورت كنيد. داروهاي گياهي خواص و عوارضي دارند كه ممكن است براي كودك شما مضر باشد. به جاي اين كارها مرتب تكرار كنيد كه او در حال بزرگ شدن است و بايد بعضي از عادت‌هايش را ترك كند. در اين حالت كمتر ضربه روحي مي‌خورد و روابط مادر و فرزند هم دچار مشكل نمي‌شود.

در ضمن اگر كودك شما هنگام ترك شير مادر انگشت خود را مي‌مكد و يا پتو و بالش خود را همه جا همراه مي‌برد اين جايگزين‌هاي آرامش‌بخش را از او نگيريد و مانع كار او نشويد چون اين عادتهاي آرامش بخش مي‌تواند به از شير گرفتن كودك بدون آسيب روحي به او كمك كند. مي‌توانيد به جاي انگشت به او پستانك بدهيد چون ترك پستانك در آينده از ترك عادت انگشت مكيدن آسانتر خواهد بود.

منبع: روزنامه اطلاعات