نوروتراپی 

چرا درمان تکنولوژیک 

امروزه از درمان تکنولوژیک در درمان اختلالات زیادی استفاده می‌شود. علوم اعصاب مدرن نشان داده است که ما کنترل بیشتری نسبت به گذشته بر مغزمان داریم. متخصصین درمان تکنولوژیک با استفاده از علوم اعصاب مدرن می‌توانند نگرش‌ها، باورها، حالت‌های احساسی و رفتار را تغییر دهند. درمان‌های تکنولوژیک توانایی مغز را برای تغییر بالا می‌برند تا شما بتوانید در اوج خود فعالیت کنید و با تقویت ضعف‌های شناختی شما، تغییر مسیر الگوهای فکری و شکستن عادات عاطفی غلط عملکرد شما را بالا برده و تغییرات عمده و چشمگیری در زندگی شما ایجاد می‌کنند.

نوروفیدبک

یکی از روش‌های درمان تکنولوژیک که امروزه کاربرد فراوان و گسترده‌ای دارد؛ نوروفیدبک است. نوروفیدبک به روشی اطلاق می‌شود که در آن، اطلاعات عصبی به دستگاه عصبی مرکزی (CNS) افراد بازخورد داده می‌شود و تلاش می‌شود تا آن‌ها بیاموزند چگونه کارکرد مغزی خودشان را اصلاح نمایند. منطق این روش درمانی بر پایه شرطی‌سازی عاملی استوار است. ما در حالت عادی قادر به کنترل و تغییر امواج مغز خود نیستیم؛ زیرا نسبت به این امواج آگاهی نداریم. متخصصین درمان تکنولوژیک با استفاده از پروتکل‌های درمانی خاص تلاش می‌کنند تا این آگاهی را از طریق ارائه بازخوردهای (فیدبک‌های) بسیار سریع (چند هزارم ثانیه پس از وقوع) به فرد ایجاد کنند. همچنان که این تمرین ادامه می‌یابد، مغز یاد می‌گیرد که چگونه به تولید بیشتر امواجی بپردازد که منجر به عملکرد بهتر می‌شود. نوروفیدبک بر پایه عقیده به ارتباط ذهن و بدن بنا شده و شامل آموزش ذهن برای عمل به شیوه‌ای بهینه به‌ منظور بهبود کارکردهای رفتاری، فیزیکی، شناختی و هیجانی است و درواقع توانایی ذهن را برای بازسازی تغییر و التیام خود، افزایش می‌دهد. اینکه چه امواجی در مغز افزایش و چه امواجی کاهش یابند، کاملاً بستگی به مشکل هر فرد دارد و متخصصین درمان تکنولوژیک اکسیر آن را در طول جلسه تنظیم می‌نمایند.

متخصصین درمان تکنولوژیک اکسیر از روش درمانی نوروفیدبک برای درمان اختلالاتی نظیر بیش فعالی/ کمبود توجه (ADHD)، اختلالات اضطرابی، مشکلات یادگیری (LD)، اختلالات افسردگی، اختلالات خواب، میگرن، شب ادراری، استرس پس از سانحه (PTSD)، افزایش خلق در کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان استفاده می‌کنند. متخصصین درمان تکنولوژیک اکسیر برای بالا بردن سرعت بهبود در افراد از تمرینات متعادل‌کننده مغز مانند مدیتیشن، حرکات جسمانی و تمرینات تنفسی هم استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که از نوروفیدبک فقط برای بهبود یا درمان اختلالات استفاده نمی‌شود بلکه افراد سالم می‌توانند برای بالا بردن میزان تمرکز، دقت و کنترل بیشتر بر خود از این روش درمانی استفاده کنند.

تحریک الکتریکی مغز

یکی دیگر از درمان‌های تکنولوژیک تحریک الکتریکی از روی جمجمه یا tDCS است. در این روش با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف (حداکثر تا 2 میلی‌آمپر) نواحی خاصی از مغز را تحریک می‌کنند که متخصصین درمان تکنولوژیک از این روش در جهت درمان اختلالات استفاده می‌کنند. از این درمان تکنولوژیک در بیماری‌هایی مانند افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی، سردردهای میگرنی، وسواس، بازتوانی سکته مغزی، اختلالات تکلمی که به دنبال سکته مغزی ایجاد شده، وزوز گوش، پارکینسون، چاقی ناشی از پرخوری، آسیب‌های ناشی از ضربه نخاع، بیش فعالی کودکان بکار می‌رود. همچنین می‌تواند منجر به ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص کارکرد مغز انسان نیز بشود. این وسیله یک ابزاری کمکی برای درمان است که افراد سالم نیز می‌توانند برای افزایش توان عملکرد مغزی، تقویت حافظه و افزایش قدرت یادگیری از آن استفاده کنند. کسانی که نباید از tDCS استفاده کنند شامل کسانی هستند که باطری قلب و یا دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب دارند و کسانی که پوست سر آن‌ها زخم است و یا خراشیدگی دارد.

فوربرین

از دیگر درمان‌های تکنولوژیک که در مرکز اکسیر در زمینه درمان و بهبود عملکرد افراد به کار می‌رود فوربرین است. ما اطلاعات شنیداری را از طریق راه هوایی می‌شنویم که متغیرهای مزاحم شنیداری موجود در محیط ممکن است از میزان توجه ما به اطلاعات بکاهد در صورتی که این وسیله اطلاعات را از طریق استخوانی و به صورت مستقیم به گوش می‌رساند. متخصصین درمان تکنولوژیک اکسیر از روش درمانی فوربرین برای بهبود حافظه، سلامت کلامی، تمرکز، ادراک و دقت افراد و نیز درزمینه مشکلاتی نظیر مشکلات گفتاری، مشکلات زبانی، عدم اعتمادبه‌نفس، پایین بودن میزان انرژی، مشکلات مرتبط با ریتم و آوا، مشکلات مرتبط با توجه و تمرکز، مشکلات مرتبط با خواندن، مشکلات مربوط با نارسا خوانی و غیره استفاده می‌کنند. این بار سعی نمایید تا یک بار صدای خود را از طریق فوربرین از درونتان بشنوید. چه حسی را تجربه می‌کنید؟ صدای شنیده‌شده شما این بار از طریق استخوان‌های صورتتان با سرعتی بسیار بالاتر از شرایط معمولی انتقال می‌یابند. این شیوه جدید، نمونه‌ای از یکپارچگی حسی است. این وسیله برای سنین مختلف پیشنهاد می‌گردد. استفاده مکرر و روزانه فوربرین می‌تواند مغز شما را برای اهداف مورد نظرتان فعال‌تر نماید.

متخصصین نوروتراپی

مونا قانع
مونا قانع
رزومه

.

بنفشه فیروز آبادی
بنفشه فیروز آبادی
رزومه

.

الهام محرم خانی
الهام محرم خانی
رزومه

.

شیرین ساسانی
شیرین ساسانی
رزومه

.