مشکلات جنسی در نوجوانان چیست؟

یکی از شرایطی که والدین با نوجوان مواجه می‌ شوند این است که می‌ دانند مشکلی وجود دارد، اما قادر به صحبت درباره این مسائل نیستند. این مشکل درباره مشکلات جنسی در نوجوانان از جمله اعتیاد به پورنوگرافی، سوءاستفاده جنسی و درخواست رابطه جنسی در اینترنت، است.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

واکنش والدین به مشکلات جنسی در نوجوانان

اغلب نوجوانان مایل به گفتگو درباره هر مشکلی با والدین خود نیستند، مخصوصاً زمانی که شامل مسائلی مانند رفتار جنسی باشد. تحقیقات اخیر نشان می‌ دهد که اکثریت نوجوانان هرگز در گفتگو درباره موضوعات جنسی با والدین خود شرکت نکرده‌ اند. برای بسیاری از والدین و نوجوانان، موضوعات جنسی آن‌ قدر راحت نیست که بخواهند درباره‌ اش صحبت کنند. هنگامی‌ که نوجوانان با مسائل جنسی مواجهه می‌ شوند، بسیاری از آن‌ ها این مسئله را از والدین خود مخفی می‌ کنند.

اغلب اوقات والدین به دنبال مشاوره و روان‌درمانی برای نوجوانان خود هستند تا بتوانند در مورد مسائل جنسی در یک محیط امن با یک متخصص صحبت کنند.

در برخی موارد، نوجوان آماده صحبت در مورد این مسائل است، اما وقتی فرزند آن‌ ها با درمانگر صحبت نخواهد کرد، والدین چه کار باید انجام دهند؟ مشاوره تنها زمانی مؤثر است که ارتباط بین مراجع و درمانگر اتفاق افتد و نوجوان مقاوم در برابر درمان را نمی‌ توان مجبور به صحبت کرد. والدین اغلب در این شرایط احساس ناتوانی می‌ کنند و نمی‌ دانند که از کجا می‌ توانند کمک دریافت کنند.

اینستاگرام اکسیر

مهم‌ ترین چیزی که باید بدانید این است که همه چیز به رفتار شما بستگی دارد! نوجوانان در سنی هستند که شخصیت آن‌ ها در حال شکل‌ گیری است و آن‌ ها مسائلی مانند غرور، شخصیت و… را به تازگی درک کرده‌ اند و تمام تلاش خود را می‌ کنند که وابستگی کمتری به شما داشته باشند و مشکلات خود را به‌ تنهایی حل کنند. پس باید با صبر و متانت با آن‌ ها برخورد کنید تا نتیجه عکس حاصل نشود.


مقاله مرتبط : چالش‌های دوران نوجوانی


دکتر حانیه صالحیان توضیحاتی در مورد اهمیت، لزوم و نحوه آموزش جنسی به نوجوان ارائه می دهند.

ویژگی‌های بیداری جنسی در نوجوانان

تظاهرات جنسی یا فرایند بیداری جنسی توسط سارل و سارل (۱۹۸۱) به صورت زیر شرح داده شده است:

 • افراد (به‌ویژه نوجوانان)، باید حقایقی را درباره‌ اندام‌ های جنسی خود بیاموزند و تغییرات بدنی و جسمانی را که درون آن‌ ها رخ می‌دهد، درک کنند و بفهمند.
 • نوجوانان نیاز دارند که بر احساس گناه، شرمساری و ترس درباره‌ افکار جنسی، رؤیاها و خیال‌پردازی‌ها و رفتارهای جنسی خود غلبه کنند. آن‌ها باید به سطحی برسند که درباره‌ این موضوعات احساس امنیت، راحتی و پذیرش داشته باشند.
 • نوجوانان باید یاد بگیرند بین مسائلی که به لحاظ جنسی مطلوب و نامطلوب است، تمایز قائل شوند. لازم است این نگرش‌ها به همسالان آن‌ها منتقل شود.
 • نوجوانان باید در شرایطی قرار بگیرند که تعارضات و آشفتگی‌ های خود را درباره‌ سوگیری‌ های جنسیشان حل کنند.
 • نوجوانان باید برای زندگی جنسی رضایت‌ بخش که رها از هر گونه انحراف باشد، تلاش کنند.
 • بسیار مهم است که نوجوانان در مورد خود به عنوان شخصی دارای جنسیت، آگاهی داشته باشند، همچنین از ارزش زندگی جنسی افراد به طور کلی آگاه باشند. فرد باید از گزینه‌ های جنسی مختلف مانند تأهل و تجرد نیز آگاه باشد.

درمان مشکلات جنسی با هدایت بیداری جنسی

راهکارهایی برای پیشگیری از مشکلات جنسی در نوجوانان

 • برای پیشگیری از مشکلات جنسی در نوجوانان نوجوان خود را به انجام فعالیت‌ های مفید مثل ورزش کردن یا انجام دادن کارهای هنری تشویق کنید.
 • سخت‌ گیری‌ های بی مورد را کنار بگذارید و سعی کنید فضای خانه، فضایی امن و آرامش‌ بخش باشد.
 • اگر رفتارهای غیرطبیعی از نوجوانتان سر زد، او را قانع کنید که همراه با شما به متخصص و روانشناس نوجوان مراجعه کند.
 • کنجکاوی‌های جنسی طبیعی نوجوان خود را سرزنش نکنید.
 • برای ارتباط بهتر با نوجوان خود بهتر است آموزه‌ های روانشناسی نوجوان را یاد بگیرید.
 • یکی از راه های کنترل کردن مشکلات جنسی در نوجوانان این است که نوجوان خود کمک کنید تا تفاوت دختران با پسران را درک کنند.
 • به نوجوان خود،آگاهی دهید و اطلاعات صحیح را در اختیار وی قرار دهید.

مقاله مرتبط : در رابطه با بلوغ با فرزندان صحبت کنید

مقاله مرتبط : راه‌های ساده برای ارتباط با نوجوانان


 

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط  متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله  مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

چرا بحران هویت جنسی زیاد شده است؟

فیلیپ زیمباردو، استاد برجسته روانشناسی دانشگاه استنفورد، در کتاب تازه خود استدلال می کند که افراط در بازی‌های کامپیوتری و تماشای پورنوگرافی، باعث افزایش مشکلات جنسی در نوجوانان شده و همچنین مردان جوان را در معرض بحران هویت جنسی قرار داده است. آن ها به جای آنچه به طور طبیعی یک مرد جوان باید انجام دهد، در اتاق‌ های خود در تنهایی و در دنیایی مجازی زندگی می‌کنند.

زنگ خطر

پروفسور زیمباردو می‌گوید: “من دارم زنگ خطر را به صدا در می‌آورم، با صدای بلند و واضح. بازی‌ های کامپیوتری و پورنوگرافی اینترنتی دارد مردانگی را به معنایی که ما می‌شناسیم نابود می‌کند. این فناوری در حال تخریب چیزهایی است که معنای مذکر بودن می‌دهد.” اینترنت نسلی از مردان جوان را بار آورده که دیگر چیزهایی را که مردان جوان به طور عادی انجام می‌دادند انجام نمی‌دهند.

وضعیت بحرانی مردان و پسران جوان

او برای نوشتن کتابش “مردان جدا افتاده”، که با همکاری با نیکیتا کلمب نوشته، درباره ۲۰ هزار جوان تحقیق کرده و بسیاری از سایت‌های بازی کامپیوتری و پورنوگرافی را بررسی کرده است. پروفسور زیمباردو تاکید می‌کند که کتاب او حمله به بازی‌های کامپیوتری و پورنوگرافی نیست، بلکه هشدار او در مورد افراط در این بازی‌ها و تماشای پورنوگرافی است که پسران و مردان جوان را در وضعیتی “بحرانی” قرار داده است؛ او معتقد است که روزی پنج ساعت یا بیشتر بازی کامپیوتری زیاده‌ روی است؛ هر چند که او به کسانی برخورده که تا روزی ۱۵ ساعت مشغول بازی کامپیوتری هستند.

بحران هویت جنسی

اعتیاد و هیجان زدگی

او برای بحران مردان به عقب‌ افتادگی تحصیلی مردان اشاره می‌کند: “در تمام دنیا بررسی‌ها نشان می‌دهند دختران تقریبا در تمام زمینه‌های تحصیلی از پسرها جلو افتاده‌اند و در تحصیل و کار سختکوش‌ ترند.” پروفسور زیمباردو معتقد است که ترکیب بازی‌ های کامپیوتری و دسترسی به پورنوگرافی رایگان که از این نظر در تاریخ سابقه نداشته، اعتیاد تازه‌ای را بوجود آورده؛ ترکیب بازی کامپیوتری و پورنوگرافی کارکرد مرکز پاداش مغز را تغییر می‌دهد، به تعبیر او سیم‌کشی مغز را تغییر می‌دهد، و نوعی اعتیاد و هیجان زدگی ایجاد می‌کند.

فعالیت‌هایی انفرادی

او می‌گوید این پدیده موقتی نیست و اگر آن را نادیده بگیریم بدتر می‌شود. او معتقد است که بازی های کامپیوتری و پورنوگرافی در اکثر موارد فعالیت‌هایی انفرادی هستند که مانع رشد اجتماعی می‌شوند، و پسران و مردان جوان را در دنیایی محصور می‌ کند که هیجان انگیزتر از دنیای واقعی است، اما چالش بسیار کمتری دارد.

آن ها ترجیح می‌دهند پورن نگاه کنند تا اینکه در دنیای واقعی دختری درخواست آن ها را رد کند. او می‌گوید افراط در تماشای پورنوگرافی و بازی کامپیوتری باعث شده حوصله پسرها در مدرسه سر برود و علاقه‌شان را به تماس انسانی از دست بدهند و قطع ارتباط با جامعه را ترجیح بدهند.

اما چرا پسرها و مردان دچار بحران هویت جنسی می شوند؟

    – خانواده و مدرسه

پروفسور زیمباردو معتقد است هر کس برای رشد مناسب به پدر و مادر و هر دو نیاز دارد چون به عشق‌های متفاوتی نیاز دارد: “عشق مادران بی‌قید و شرط است، چون فرزند از بطنشان بیرون آمده، مادر عشق می‌ورزد، در هر حالتی. عشق پدران مشروط است. اگر پول تو جیبی می‌خواهی یا اگر می‌خواهی با کامپیوتر بازی کنی، باید نشان دهی که استحقاقش را داری.

بین پدران و پسران همیشه معامله‌ای در کار است، چون اسم من در شناسنامه‌ات یا به صرف وجودت، به هرچه بخواهی نمی رسی. برای جلب تحسین و عشق پدر باید کارهایی را انجام دهی یا به چیزی برسی.”

اکنون نیمی از پسران از این منبع انگیزشی محروم هستند؛ خانواده‌های تک‌ والد در غرب گسترش بسیاری پیدا کرده، تقریبا یک چهارم کودکان در بریتانیا در خانواده تک‌ والد بزرگ می‌ شوند. در اکثریت قریب به اتفاق موارد این والد مادر است.

به عقیده پروفسور زیمباردو، پسرها هر چه بیشتر جای پدر یا الگوی مردانه را در خانواده خالی می‌بینند و خانواده‌ ها هر چه بیشتر زنانه می‌شوند، از این رو پسرها روز به روز بیشتر به دنیای بازی کامپیوتری و پورنوگرافی می خزند و به این ترتیب روز به روز از نظر تحصیلی و اجتماعی و رشد از دختران عقب می‌ افتند.

در بریتانیا پسران جوان در مقابل هر نیم ساعتی که با پدرانشان حرف می‌زنند ۴۴ ساعت را با کامپیوتر و و موبایل و تبلتشان وقت می‌گذرانند. این پسران جوان حوصله مدرسه را ندارند، پدر یا کسی که الگوی مردانه آن ها باشد و برایشان انگیزه ایجاد کند در زندگی نمی‌بینند از این رو نمی توانند رابطه عاشقانه شکل دهند.

آن ها فکر می‌کنند حقشان است که به جای به دست آوردن، همه چیز را دیگران (اکثرا پدر و مادر) برایشان فراهم کنند و به سمت آینده‌ای پر از بدهی، کارهای نیمه تمام و بی مسئولیتی می‌روند. او همچنین به شیوع پنج برابر اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی (ADHD) در پسران اشاره می‌کند.

پروفسور زیمباردو ویژگی‌های جامعه فعلی غرب را از دلایل این پدیده می‌داند، مقرراتی که به نفع زنان تنظیم می‌شوند، مدارس که هر چه بیشتر وجوه زنانه و دخترانه می‌گیرند (در آمریکا ۹۰ درصد معلم‌های مدارس ابتدایی و در بریتانیا ۸۰ درصد زن هستند) بنابراین آنچه به شاگردانشان عرضه می کنند بیشتر مناسب دانش آموزان دختر است، کمبود فعالیت‌ها و امکانات ورزشی و بی‌ توجهی به آن هم مزید بر علت می‌شود.

او همچنین به کمبود گسترده آموزش‌های جنسی در مدارس انتقاد می‌کند. پروفسور زیمباردو همچنین معتقد است که سیاست‌های اجتماعی باید به نحوی هدایت شود که مردان و زنانی که صاحب فرزند می‌شوند تشویق شوند در کنار هم زندگی کنند.

    – سکس و پورن

به عقیده پروفسور زیمباردو، سکس برای مردان بیشتر اساس جسمی و بصری دارد و برای دختران بیشتر جنبه عاشقانه و حسی. مردان بیشتر به سراغ پورنوگرافی می‌روند چون وجوه جسمی و بصری به راحتی در آن ها عرضه می شود، اما زنان نمی‌توانند وجوه عاطفی را در پورنوگرافی پیدا کنند. او می‌گوید خود پورنوگرافی هم مثلا به نسبت سی‌ چهل سال پیش تغییر کرده است، در گذشته پورنوگرافی داستانی داشت که در جریان آن افراد وارد رابطه جنسی با یکدیگر می‌شدند، اما الان دیگر این فیلم ها داستانی ندارند و فقط رابطه جنسی به تصویر کشیده می‌شود.

“این معرفی بسیار بدی برای ارتباط جنسی است چون رمانس و عشق را حذف می‌کند، چون جنبه بصری دارد متوجه نمی شوید که چیزی کم است، لمس، بوسیدن، ارتباط، گفتگو درباره حد و مرزها. وقتی صد هزار بار چنین چیزهایی ببینید این برایتان به نُرم اجتماعی تبدیل می‌شود. پسرها فکر می کنند این چیزی است که زنان یا دختران می‌خواهند.”

پروفسور زیمباردو معتقد است که یکی از بزرگترین نگرانی ها برای پسران و مردان این است که دختران یا زنان آن ها را نپذیرند و طردشان کنند. برای اینکه پسران بفهمند زنان چه می‌خواهند و هدفشان چیست، چیزی که برای مردان مبهم است نیاز به تمرین و معاشرت دارند.

اما در دنیای پورنوگرافی ترس از طرد شدن نیست، ۲۴ ساعته و مجانی در دسترس است، بنابراین این مردان جوان به جای مواجه با چالش برقراری ارتباط واقعی با جنس مخالف، به سادگی به امنیت تماشای پورنوگرافی در اتاق‌هایشان پناه می‌برند. “پسرها هیچوقت درون‌ نگر نبوده‌اند. آن ها بیشتر معطوف به انجام دادن و اجرا کردن هستند، دخترها بیشتر بر وجود و احساس متمرکزند. دنیای بازی های کامپیوتری، انجام دادن و اجرا کردن را به جای فکر کردن تشویق می‌کند. این بازی ها زیاد برای دخترها جالب نیستند.”

انتقادها

    – درک نداشتن پروفسور از بازی های گروهی

کتاب تازه پروفسور زیمباردو البته مخالفانش را هم دارد، هم در بین مردان و هم در بین زنان. مردان جوان معتقدند کتاب را کسی نوشته که بزرگ شدن و رشد کردن در دنیای اینترنت را تجربه نکرده بنابراین کتاب فقط افسوس خوردن برای دنیای خوب گذشته است. پروفسور زامباردو خود پذیرفته که بازی کامپیوتری نمی کند و برخی او را متهم می‌کنند که از بازی های گروهی در اینترنت که افراد باید کار تیمی و همکاری داشته باشند درکی ندارد و به اشتباه این بازی ها را کاری انفرادی و غیر اجتماعی می‌داند.

    – تفکری جنسیت‌ زده

آن ها همچنین معتقدند او برای پدیده‌ای که توضیح می‌دهد فقط یک دلیل می‌آورد: جنسیت. برخی زنان هم فکر می‌کنند تفکر او جنسیت‌ زده است، به جنسیت بهای بیش از حدی داده و تمایز قاطعانه‌ای بین زنان و مردان قائل است. علاوه بر این در حالی که زنان برای برابری‌های اجتماعی تلاش می‌کنند طرح موضوعاتی از قبیل اینکه مدارس “فمینیستی” شده‌اند و برای پسرها جذابیتی ندارند نگرشی مدرن نیست.

رزرو وقت برای مشاوره نوجوانان

 

Loading...

 

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب