مشکلات جنسی در نوجوانان چیست؟

یکی از شرایطی که والدین با نوجوان مواجه می‌ شوند این است که می‌ دانند مشکلی وجود دارد، اما قادر به صحبت درباره این مسائل نیستند. این مشکل درباره مشکلات جنسی در نوجوانان از جمله اعتیاد به پورنوگرافی، سوءاستفاده جنسی و درخواست رابطه جنسی در اینترنت، است.


مقاله مرتبط : چرا بحران هویت جنسی زیاد شده است؟


واکنش والدین به مشکلات جنسی در نوجوانان

اغلب نوجوانان مایل به گفتگو درباره هر مشکلی با والدین خود نیستند، مخصوصاً زمانی که شامل مسائلی مانند رفتار جنسی باشد. تحقیقات اخیر نشان می‌ دهد که اکثریت نوجوانان هرگز در گفتگو درباره موضوعات جنسی با والدین خود شرکت نکرده‌ اند. برای بسیاری از والدین و نوجوانان، موضوعات جنسی آن‌ قدر راحت نیست که بخواهند درباره‌ اش صحبت کنند. هنگامی‌ که نوجوانان با مسائل جنسی مواجهه می‌ شوند، بسیاری از آن‌ ها این مسئله را از والدین خود مخفی می‌ کنند.

اغلب اوقات والدین به دنبال مشاوره و روان‌درمانی برای نوجوانان خود هستند تا بتوانند در مورد مسائل جنسی در یک محیط امن با یک متخصص صحبت کنند.

در برخی موارد، نوجوان آماده صحبت در مورد این مسائل است، اما وقتی فرزند آن‌ ها با درمانگر صحبت نخواهد کرد، والدین چه کار باید انجام دهند؟ مشاوره تنها زمانی مؤثر است که ارتباط بین مراجع و درمانگر اتفاق افتد و نوجوان مقاوم در برابر درمان را نمی‌ توان مجبور به صحبت کرد. والدین اغلب در این شرایط احساس ناتوانی می‌ کنند و نمی‌ دانند که از کجا می‌ توانند کمک دریافت کنند.

مهم‌ ترین چیزی که باید بدانید این است که همه چیز به رفتار شما بستگی دارد! نوجوانان در سنی هستند که شخصیت آن‌ ها در حال شکل‌ گیری است و آن‌ ها مسائلی مانند غرور، شخصیت و… را به تازگی درک کرده‌ اند و تمام تلاش خود را می‌ کنند که وابستگی کمتری به شما داشته باشند و مشکلات خود را به‌ تنهایی حل کنند. پس باید با صبر و متانت با آن‌ ها برخورد کنید تا نتیجه عکس حاصل نشود…


مقاله مرتبط : چالش‌های دوران نوجوانی


ویژگی‌های بیداری جنسی در نوجوانان

تظاهرات جنسی یا فرایند بیداری جنسی توسط سارل و سارل (۱۹۸۱) به صورت زیر شرح داده شده است:

 • افراد (به‌ویژه نوجوانان)، باید حقایقی را درباره‌ اندام‌ های جنسی خود بیاموزند و تغییرات بدنی و جسمانی را که درون آن‌ ها رخ می‌دهد، درک کنند و بفهمند.
 • نوجوانان نیاز دارند که بر احساس گناه، شرمساری و ترس درباره‌ افکار جنسی، رؤیاها و خیال‌پردازی‌ها و رفتارهای جنسی خود غلبه کنند. آن‌ها باید به سطحی برسند که درباره‌ این موضوعات احساس امنیت، راحتی و پذیرش داشته باشند.
 • نوجوانان باید یاد بگیرند بین مسائلی که به لحاظ جنسی مطلوب و نامطلوب است، تمایز قائل شوند. لازم است این نگرش‌ها به همسالان آن‌ها منتقل شود.
 • نوجوانان باید در شرایطی قرار بگیرند که تعارضات و آشفتگی‌ های خود را درباره‌ سوگیری‌ های جنسیشان حل کنند.
 • نوجوانان باید برای زندگی جنسی رضایت‌ بخش که رها از هر گونه انحراف باشد، تلاش کنند.
 • بسیار مهم است که نوجوانان در مورد خود به عنوان شخصی دارای جنسیت، آگاهی داشته باشند، همچنین از ارزش زندگی جنسی افراد به طور کلی آگاه باشند. فرد باید از گزینه‌ های جنسی مختلف مانند تأهل و تجرد نیز آگاه باشد.

درمان مشکلات جنسی با هدایت بیداری جنسی

راهکارهایی برای پیشگیری از مشکلات جنسی در نوجوانان

 • نوجوان خود را به انجام فعالیت‌ های مفید مثل ورزش کردن یا انجام دادن کارهای هنری تشویق کنید.
 • سخت‌ گیری‌ های بی مورد را کنار بگذارید و سعی کنید فضای خانه، فضایی امن و آرامش‌ بخش باشد.
 • اگر رفتارهای غیرطبیعی از نوجوانتان سر زد، او را قانع کنید که همراه با شما به متخصص و روانشناس نوجوان مراجعه کند.
 • کنجکاوی‌های جنسی طبیعی نوجوان خود را سرزنش نکنید.
 • برای ارتباط بهتر با نوجوان خود بهتر است آموزه‌ های روانشناسی نوجوان را یاد بگیرید.
 • به نوجوان خود کمک کنید تا تفاوت دختران با پسران را درک کنند.
 • به نوجوان خود،آگاهی دهید و اطلاعات صحیح را در اختیار وی قرار دهید.

مقاله مرتبط : در رابطه با بلوغ با فرزندان صحبت کنید

مقاله مرتبط : راه‌های ساده برای ارتباط با نوجوانان


برای اولین بار در تهران، مرکز مشاوره اکسیر در دوره‌ هایی مخصوص نوجوانان به نام تین کلاب به مسائل و مشکلات مختلف نوجوانان از جمله هویت‌یابی، مشکلات ارتباطی با دوستان و والدین و …، احساسات و هیجانات و بهداشت جنسی و مشکلات جنسی در نوجوانان می‌ پردازد و در این دوره‌ها درباره مسائل بالا بحث و راهکارهای عملی و علمی توسط متخصصین نوجوان ارائه می‌شود…

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر