خانواده همسر

برخورد با خانواده همسر امری گریز ناپذیر است. هر زوج خوشبختی، هر چقدر هم خوشبخت باشند باز هم با این مسئله روبرو خواهند شد. به تبع آن هر فردی که ازدواج می کند برای جلوگیری از تعارضات ناشی از این امر می بایست طرز رفتار با خانواده همسر و آموزش های لازم در این زمینه را ببیند.

اهمیت خانواده همسر

بعضی از دختران و پسران از نظر نگرش، وضعیت تحصیلی و بسیاری از صفات و ممیزات دیگر از زمین تا آسمان با والدین شان فرق دارند. به همین دلیل هر جوانی هنگام انتخاب همسر ممکن است دچار این پندار باطل شود که پسندیدن صفات و خصوصیات طرف مقابل و دوست داشتن او، در سعادتمند شدن زندگی زناشویی شان کفایت می کند. آنان با این استدلال که در نهایت آن دو نفر هستند که زیر یک سقف می روند به رغم تفاوت ها و مخالفت های خانواده هایشان برای ازدواج پافشاری می کنند.

غافل از اینکه پس از ازدواج همین تفاوت ها تأثیرش را گذاشته و شیرازه ی زندگی شان را سست و ضعیف می کند. زندگی مشترک را می توان به ارکستری تشبیه کرد که گرچه زن و شوهر نوازندگان اصلی این ارکستر هستند. با وجود این اگر سایر نوازندگان یعنی اطرافیان ناهماهنگ بنوازند آهنگی ناموزون و گوشخراش به سمع شان خواهد رسید. حال این پرسش مطرح می شود که چگونه زن و شوهر می توانند از ایجاد حساسیت بین خود و خانواده همسرشان جلوگیری کنند و یا آن را به پایین ترین حد ممکن کاهش دهند.

نمی توان به هیچ عنوان منکر حسادت ها و حساسیت های بی منطق بعضی از خانم ها شد. با وجود این شوهران می توانند با روش های رفتار با خانواده همسر که در زیر به آن اشاره می شودتا حدود زیادی این حساسیت ها و دلخوری ها را مدیریت کنند.


مقاله مرتبط: چگونه با خانواده همسر ارتباط برقرار کنیم

مقاله مرتبط: مشکل با خانواده همسر

مقاله مرتبط: برخورد صحیح با خانواده همسر


نحوه برخورد با خانواده همسر

یکی از روش هایی که مردان باید پیوسته مدنظر داشته باشند این است که هرگز حرف ها و نارضایتی های طرفین را به یکدیگر منتقل نکنند. اگر در مقام طرفداری از همسرتان به مادر خویش بگویید که چرا در میهمانی هفته گذشته به همسرم بی محلی کردید، به جای رفع مشکل به آن دامن می زنید، در چنین شرایطی باید با ملایمت و ملاطفت موضوع را بررسی کنید و با تکیه بر منطق و استدلال بگویید که از نظر شما چه چیز درست و چه چیز غلط است.

به جای تعبیر و تفسیر عقاید خود به بیان حقایق اشاره کنید و با حالات و حرکات، لحن صدا و انتخاب کلمات مناسب و غیر مغرضانه احترام خود را به طرف مقابل اظهار کنید. اگر دلایل خوب و قانع کننده ای برای انجام و یا عدم انجام کاری وجود دارد آن را به صراحت بیان کنید و هشدار دهید که در صورت سرپیچی چه عواقبی در انتظار او خواهد بود. در حقیقت تشویق و ترغیب را جانشین تهدید کنید. مراقب باشید که هیچ یک نباید حس کند که دیگری پشت او بدگویی کرده و به اصطلاح شما را پر کرده است.

در راستای رفتار با خانواده همسر ، اگر روزی همسرتان از دست پخت مادرتان تعریف کرد موضوع را به صورتی اغراق آمیز به مادرتان بگویید و اگر مادرتان یکبار از نظافت و کدبانو بودن همسرتان تمجید کرد موضوع را با شرح و وصف برای همسرتان توضیح دهید. دعوای مادر و همسر شما بر سر تصاحب قلب و توجه تان است. اگر بتوانید طوری روابط را مدیریت کنید که هرکدام از استحکام جایگاه خود مطمئن شده و بداند که محبت دیگری منافاتی با محبت او ندارد، دچار مشکل نخواهید شد. اگر یک شوهر در طول روز با همسرش تماس بگیرد و حالش را بپرسد یا پیامک عاشقانه بزند، وقتی به خانه بیاید و با مادرش تماس بگیرد و جویای حالش شود، به طور قطع همسرش حسادت نخواهد کرد. تدبیر و سیاست می تواند از عروس و مادر شوهر یک مادر و دختر واقعی بسازد.

رفتار با خانواده همسر ، برای اینکه زندگی تان با مشکل روبرو نشود نکات زیر را آویزه گوش خود کنید

  • خانواده همسرتان را خانواده خود تلقی کنید.
  • احترام به خانواده ی همسرتان را حفظ کنید.
  • هرگز بیش از اندازه به خانواده ی همسرتان نزدیک نشوید و از سیر تا پیاز زندگی تان را با آنان در میان نگذارید.
  • درک کنید که والدین همسرتان همچنان والدین او هستند و جایگاه او در مقام فرزندشان همچنان محفوظ است.
  • به جای مبادله حرفها و نارضایتی های بین همسر و والدین تان،حساسیتها و حسادتهای بین آنان را مدیریت کنید.
  • برای شنیدن بدگویی و غیبت از سوی دو طرف گوش شنوا نداشته باشید.
  • چنانچه همسرتان از عملکرد والدین شما تعریف کرد، موضوع را به صورت مبالغه آمیز با آنان در میان نهید.
  • در طول روز با همسرتان تماس بگیرید و جویای حالش شوید تا وقتی برای احوالپرسی از مادرتان با او تماس می گیرید حسادت همسرتان را برنینگیزید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب