الگوهای خواب نوزادان ۳ تا ۶ ماهگی

خواب نوزادان در این ماه ها از نوزادان تازه متولد شده کمتر است.در سه ماهگی، اکثر نوزادان کل ۱۵ ساعت در یک روز می خوابند، شامل خواب شبانه و چرت ها.


مقاله مرتبط: پایه های اساسی خواب نوزاد (تولد تا ۳ ماهگی)


نحوه آموزش خواب نوزادان

خوابیدن در طول شب

به طور معمول، در سن ۴ ماهگی یا این حدود، نوزادان رشد و توسعه ی الگوی منظم تری در خواب/ بیداری را آغاز کرده اند و مقدار غذاهای شبانه شان را بیش تر کاهش داده اند.

این به این معنی نیست که شما باید به طور ناگهانی برنامه ی خواب سخت گیرانه ای را روی ۴-۵ ماهه ها اعمال کنید. در واقع، نوزاد شما احتمالا به هر حال الگوهای خوابی که با خانواده ی شما عجین و متناسب است را رشد داده است. اما اگر شما دوست دارید که به کودکتان کمک کنید به طور مداوم تری بخوابد و ساعات منظم تری را حفظ کند، الان زمان خوبی است که برخی انواع آموزش خواب را امتحان کنید.

به خاطر بسپارید که هر نوزاد تحت برنامه ی رشدی خاصی است. مشاهده کنید کودکتان چگونه به آموزش خواب واکنش نشان می دهد، و اگر او آماده به نظر نمی رسد، سرعت را کم کرده و دوباره در چند هفته امتحان کنید.

بیدار شدن دوباره

در برخی زمان های بین ۴-۶ ماهگی، اکثر نوزادان قادر به خوابیدن در طول شب هستند. “در طول شب” در این سن کلا خواب مداوم ۸-۱۲ ساعته است. این نقطه ی عطف مهمی برای شما و همچنین نوزادتان می باشد، و به شما اجازه ی داشتن چندین مرحله ی خواب و احساس استراحت بیشتری در صبح را می دهد. اگر نوزاد شما هنوز ۸ ساعت مداوم را نمی خوابد، شما تنها نیستید. بسیاری از نوزادان هنوز بیش از یکبار در شب در مرحله ی ۴-۶ ماهگی برای غذا بیدار می شوند.

چگونه می توانید عادات سالم خوابیدن را بنا کنید.

اگر نوزادتان به هر حال به مدت طولانی در شب می خوابد، لذت ببرید! اما نوزادانی که هفته ها یا ماه ها در طول شب خوابیده اند، ممکن است دوباره شروع به بیدار شدن کنند- بنابراین اگر به طور ناگهانی مجبور شدید هر دو ساعت یکبار دوباره بلند شوید، شگفت زده نشوید. اگر نوزاد شما این کار را انجام دهد، می تواند خسته کننده و گیج کننده باشد، اما او دلایل خود را دارد. او ممکن است به طور افزایشی از لحاظ اجتماعی هوشیار باشد و با حالت گریه به خاطر تجمع شما بیدار شود. یا ممکن است بسیار سخت برای ارتقای مهارت های جدید کار می کند، مانند غلتیدن یا نشستن، و در حالت خواب تمرین می کند و خودش را بیدار می کند. به گذاشتن یک زمان خواب همیشگی اقدام کنید.

خواب نوزادان

تنظیم ساعت خواب و زمان های چرت زدن منظم

حالا که نوزاد شما اندکی بزرگتر شده، شما باید زمان خواب منظمی را دایر کنید. همچنین اوقات چرت زدن پایدار، برای تنظیم الگوهای خواب او. برخی نوزادان به طور طبیعی هر شب سر ساعت ۶ به خواب می روند. سایرین هنوز در ساعت ۸ یا دیرتر کاملا هوشیار به نظر می رسند و مطمئنا کارهای خانگی روتین شما برنامه ی خواب او را تحت تاثیر قرار خواهد داد. یک زمان خواب منطقی متناسب با برنامه ی خانواده تان را انتخاب کنید و تا آنجا که ممکن است پافشاری نمایید.

اگر نوزاد شما می خواهد بیش از زمان خواب بیدار بماند، بررسی کنید: رفتار انرژتیک آخر شب می تواند نشانه ای مبنی بر خستگی کودک باشد. شما می توانید زمان های چرت زدن را هر روز سر ساعت خاصی برنامه ریزی کنید، مثلا سر ساعت ۹ صبح، ۳ بعد از ظهر یا می توانید دقیقا ۲ ساعت بعد از این که نوزادتان از خواب بیدار شد، او را پایین بگذارید (منظور این است که دیگر بغل نکنید). اگر نوزاد شما موقع به خواب رفتن یا برای در خواب ماندن در زمان های چرت کوتاه یا در خواب شبانه، اوقات سختی را می گذراند، سعی کنید که او را هرچه زودتر پایین بگذارید. خسته بودن بیش از حد نوزاد باعث می شود او به سختی آرام گیرد و خواب آرامی نداشته باشد.

نوزادتان را صبح ها برای تنظیم ساعت روزانه اش بیدار کنید.

اگر تا الان اقدام به این کار نکرده اید، حالا زمان خوبی برای برقراری یک ساعت خواب روتین است. آداب این کار می تواند شامل همگی یا تعدادی از موارد زیر باشد: بردن نوزاد به حمام، سازگار کردن او با تخت، خواندن یک یا دو داستان در وقت خواب، خواندن لالایی و بوسیدن در وقت گفتن شب بخیر. هرگونه کار تکراری که به شما کمک کند خوب است، با توجه به این که شما این کار را به ترتیب خاصی و در زمان های خاصی هر شب انجام می دهید. نوزادان تشنه ی ثبات و پایداری هستند.

کودکتان را تشویق کنید تا به طور مستقل بخوابد

نوزاد شما نیاز به یک الگوی خواب/ بیداری منظم دارد و با چرت هایی در طول روز دوباره انرژی می گیرد. بیدار کردن او هر روز سر ساعت مقرری به او در داشتن برنامه ی خواب قابل پیش بینی کمک می کند.

همه ی ما، نوزادان و بالغین مثل هم، چندین بار هر شب برای مدت زمان کوتاهی از خواب بیدار می شویم (بین چند ثانیه تا چند دقیقه). به عنوان افرادی بالغ، ما خود را به چرخه ی خواب برمی گردانیم- و حتی انجام این کار را به یاد نمی آوریم. توانایی برگشت به خواب وقتی که هر چند وقت یکبار بیدار می شویم، کلیدی است. به نظر می رسد برخی نوزادان به طور طبیعی این کار را می کنند. اما اگر نوزاد شما این کار را نمی کند، این مهارتی است که او در آن ارتقا خواهد یافت. یک راه برای شروع این است که او را هنگامی که هنوز خواب آلود اما هنوز بیدار است، پایین بگذارید.

اگر کودک شما نیاز به کمک بیش تری دارد و فکر می کنید آماده است، می توانید روش های دیگری را برای آموزش خواب امتحان کنید. آنچه به شما بهتر کمک می کند بستگی به سبک والدگری شما، باورها و اعتقادات شخصی شما و نیازهای خاص کودک شما دارد.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب