علائم و تشخیص بیش فعالیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Aug 8Rating:

انواع بیش فعالی ، علائم و تشخیص بیش فعالی

علائم و تشخیص بیش فعالی آغاز مرحله درمان و مهم ترین بخش در درمان اختلالات کودک است. اختلال بيش‌فعالي معمولا از ۲ سالگي به بعد شروع مي‌شود و ۳ نوع دارد؛ بيشتر كودكان بيش‌فعال دچار مشكل تمركز هم هستند و شايع‌ ترين نوع بيش‌فعالي، در كودكان پرتحرك و پرجنب‌وجوش و همزمان با مشكل توجه و تمركز است. نوع دوم، در كودكاني ديده مي‌شود كه فقط مشكل پرتحركي و عملكرد تكانه‌اي دارند و نوع سوم، در كودكاني است كه فقط دچار مشكل تمركزند. مطالعه‌ها در نمونه‌هاي ايراني نشان داده كه ۵ تا ۶ درصد كودكان كشور ما دچار بيش‌فعالي هستند. آمارهاي ما با آمارهاي جهاني مطابقت دارد و اختلال بیش فعالی به طور شايع‌ تر در اولين پسر خانواده‌ها و به طور كلي در جنس مذكر بيش‌ از جنس مونث ديده مي‌شود.

درمان اختلال بیش فعالی/ نقص توجه و علایم تشخیص آن در کودکان ابتدایی

علائم و تشخیص بیش فعالی

 معمولا كودكان بيش‌فعال كم ‌تمركز، پرتحرك و پرجنب‌وجوش، مرتب در حال دويدن و پريدن‌ اند . آن ها دست به كارهاي خطرناك مي‌زنند و نمي‌توانند عواقب عملكرد خود را پيش‌بيني كنند.

بچه‌هاي طبيعي وقتي دست به كار خطرناكي مي‌زنند و دچار آسيبي مي‌شوند، معمولا عبرت مي‌گيرند در حالي كه كودكان بيش ‌فعال عبرت‌پذير نيستند و ممكن است عمل خطرناكي را چند بار تكرار كنند. بچه‌هاي بيش‌فعال را در خانه معمولا در حالي كه روي كابينت، درراور و به طور كلي در ارتفاع هستند، مي‌بينيد. آن ها اين كارهاي خطرناك را در طول روز چندبار انجام مي‌دهند به همين علت احتمال آسيب‌ ديدنشان زياد است.

 خيلي از کودکان بيش‌فعال، عملكرد تكانه‌‌اي هم دارند؛ يعني رفتارهاي ناگهاني از آنها سر مي‌زند. مثلا كودك نشسته و ناگهان كنترل تلويزيون كه دستش است، پرتاب مي‌كند .

اين رفتارها به صورت‌هاي ديگر هم بروز مي‌كند؛ مثلا ممكن است كودك ناگهان روي دوش پدر يا جفت ‌پا روي شكم او بپرد! يا وقتي در حال ردشدن از كنار بچه‌ ديگري است، بدون اينكه مشكلي ايجاد شده باشد، به او ضربه‌اي بزند يا هلش دهد! اين رفتارهاي ناگهاني و تكانشي اغلب كودكان بيش‌فعال، باعث آزار و اذيت ديگران مي‌شود.

کمبود توجه و عدم تمرکز در کودکان

مشكل بچه‌هاي بيش‌فعال كه تمركز ندارند، معمولا خود را از دوران مهدكودك نشان مي‌دهد، آنها حوصله انجام بازي‌هاي فكري ندارند و از انجام كارهاي فكري كه بايد روي آن تمركز داشته باشند، خودداري مي‌كنند . اين كودكان معمولا فراموش كار و حواس‌پرت هستند . آن ها در مهدكودك در يادگيري شعر هم مشكل پيدا مي‌كنند چون اين كار به توجه و تمركز نياز دارد . در نقاشي هم چندان موفق نيستند چون انجام اين كار مستلزم اين است كه مدتي يك جا بنشينند، علاوه بر اين، براي تمام كردن طرح و رنگ‌آميزي كامل هم به مشكل برمي‌خورند به طوري كه مي ‌بينيم كودك نقاشي را نصفه رها مي‌كند يا فقط طراحي مي‌كند و اصلا آن را رنگ نمي‌كند يا اين كار را نيمه‌كاره و بي‌دقت انجام مي‌دهد.

علائم بیش فعالی

 بچه‌هاي بيش‌فعال نام دوستان شان را هم فراموش مي‌كنند حتي ‌امكان دارد اسامي افراد نزديك را هم فراموش كنند و مرتب از پدر يا مادرشان مي‌پرسند اسم اين آقا يا خانم چه بود؟ گاهي از همان دوران مهد، مربي شكايت مي‌كند كودك بيش‌فعال نظم كلاس را به هم مي‌زند، سر جاي خود نمي‌نشينند و مرتب راه مي‌رود. بچه‌هاي بيش‌فعال زياد حرف مي‌زنند، تن صدايشان بلند است و در كار و حرف ديگران دخالت مي‌كنند.

براي تشخيص بيش‌فعالي، اين علائم بايد حداقل در دو محيط ديده شود؛ مثلا در خانه و مهدكودك، در مدرسه و در مهماني‌ها. كنترل بچه‌هاي بيش‌فعال وقتي با مادر خود تنها در منزل هستند، راحت ‌تر است و كم تر مشكل ايجاد مي‌كنند ولي وقتي نفر سومي مثل پدر يا خواهر و برادر وارد مي‌شوند، جنب ‌وجوش و تحرك آن ها بيش تر مي‌شود و در مهماني‌ها كنترل شان بسيار سخت ‌تر خواهد بود. يكي از كارهاي خطرناكي كه جزو عملكرد تكانه‌اي بچه‌هاي بيش‌فعال است، اين است كه ناگهان دست پدرومادر را رها و وسط خيابان شروع به دويدن مي‌كنند.

درمان در مرکز اکسیر

كودكاني كه فقط مشكل تمركز دارند، مي‌توانند بسيار آرام باشند به همين دليل مشكل آن ها دير تشخيص داده مي‌شود. بچه‌هاي بيش‌فعال- كم‌ تمركز رفتارهاي نامطلوبي دارند كه باعث مي‌شود پدر و مادر سريع‌تر آن ها را نزد روان شناس ببرند در حالي كه تشخيص مشكل بچه‌هايي كه فقط عدم‌ تمركز دارند، به دليل آرام بودن، حتي ممكن است به سنين اول و دوم دبستان بكشد. بچه‌هاي كم ‌تمركز در ديكته و رياضي مشكل دارند. والدين معمولا قبل از اين سنين متوجه كم ‌تمركز‌ي آن ها نمي‌شوند ولي وقتي سن شان بيشتر مي‌شود، مشكل تمركز مخصوصا در سال ‌هاي ابتدايي بروز مي‌كند. دو درسي كه بيش از هر چيز به تمركز نياز دارد، ديكته و رياضي است و مي‌بينيم اين بچه‌ها در ديكته‌ هايشان دقت کم تری دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کودکان به صفحه خدمات کودک ما مراجعه (میتوانید اینجا را کلیک کنید) یا با جستجو کلمه کودک در قسمت جستجوی سایت اطلاعات کسب کنید.