بد رفتاری با کودکان 

بد رفتاری با کودکان می تواند باعث تغییرات اپی ژنتیکی در آن ها شود. تنبیه و سوء رفتار با کودک می تواند بر قابلیت پاسخگویی او به شرایط استرس زا تاثیر منفی گذاشته و او را مستعد ابتلا به بیماری روانی کند.

بد رفتاری با کودکان و تنبیه آها اغلب به رنجی منجر خواهد شد که تمامی زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را در معرض افسردگی و اضطراب دائم قرار می دهد. تنبیه کودک می تواند تغییرات بد ژنتیکی ایجاد کند. هرچه شدت تنبیه و سوء رفتار با کودک بیشتر باشد، ریسک اختلالات بلندمدت سیستم مقابله با استرس نیز بیشتر می شود.


مقاله مرتبط: شیوه های صحیح و درست تنبیه کودکان

مقاله مرتبط: انواع سوء رفتار والدین علیه فرزندان

مقاله مرتبط: علل و عوامل بدرفتاری با کودک


تاثیرات بد رفتاری با کودکان

در حقیقت بد رفتاری با کودکان بر ژن FKBP5 تاثیر می گذارد. FKBP5 ژنی است که روی حلقه ی فیدبک هورمونی در مغز قرار دارد و پاسخ به استرس را کنترل می کند. دانشمندان مرکز روان درمانی ماکس پلانک در مونیخ دریافته اند که تجارب ناراحت کننده و ضربات روحی می تواند باعث تفییرات اپی ژنتیکی در FKBP5 شود. در این شرایط یک “گروه متیل” از این ژن جدا می شود.


مقاله مرتبط: عواقب بد رفتاری با کودکان و توصیه هایی برای والدین


همین تغییر باعث افزایش فاحش فعالیت ژن شده و می تواند سیستم هورمونی پاسخ به شرایط استرس زا را برای همیشه دچار اختلال کند و فرد را به بیماری روانی مبتلا سازد. تغییرات اپی ژنتیکی در مولکول “دی ان ای” بر اثر بدرفتاری در دوران کودکی ایجاد می شود. این یافته می تواند در تشخیص و درمان قربانیان تنبیه و ضربات روحی و کسانی که احتمال ابتلای آن ها به بیماری روانی زیاد است موثر واقع شود.

لوگو سایت مرکز روانشناسی اکسیر

متخصصان ما در مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران در زمینه تشخیص پیچیدگی‌های مرتبط با ذهن و روان و با بهره‌گیری از آخرین متدهای درمانی آماده ارائه خدمات تشخیصی و درمانی برای طیف وسیعی از اختلالات در سنین مختلف آماده ارائه خدمات به شما شهروندان گرامی هستند. برای تماس با اکسیر کلیک کنید.