اعتیاد به مواد مخدر و مداخلات مرتبط با آن

2.jpg
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

2

اعتياد به مواد مخدر و اخيرا اعتياد به مواد محرك و مواد صنعتي كه تغيير دهنده خلق وخو و رفتار هستند يكي از بارزترين آسیب هاي رواني اجتماعي است كه به راحتي مي تواند بنيان زندگي فردي و خانوادگي، اجتماعي و فرهنگي يك جامعه را از بين برده و پويايي و فعاليت انسان ها و نيروي كار و انگيزه و علايق افراد را به مخاطره اندازد و امكانات مادی و معنوي افراد و جوامع را صرف ارائه خدمات به اين افراد و بازپروري آنها كند.

اعتیاد به طور غير مستقيم باعث از دست دادن نيروي انساني آن جامعه نيز مي شود. سوء مصرف مواد و وابستگي و اعتياد به آن اختلال پيچيده اي است كه با علل و آثار زيستي، رواني، اجتماعي و معنوي همراه است. عوامل دخيل در شروع و ادامه و عود در اختلال سوء مصرف مواد بسيار متنوع است و عوامل گوناگون فردي، خانوادگي و اجتماعي را شامل مي شود. پيش زمينه هاي اعتياد در معتادان شامل خصوصيات شخصيتي، روابط خانوادگي، شيوه زندگي، عقايد و كژكاری در تنظيم شناختي و هيجاني است كه به طور معناداري متفاوت از افراد سالم است. با توجه به افزايش خطر خودكشي در افراد معتاد و عقايد غيرمنطقي در مورد آن ها و نيز پايين بودن كيفيت زندگي، لزوم توجه جدي به پيشگيري از اعتياد حايز اهميت است.

از مهم ترين مداخلات براي اختلالات سوءمصرف مواد مداخلات دارويي، روانشناختي و اجتماعي است. يكي از اهداف اصلي درمان هاي رويكرد شناختي- رفتاري، كمك به افراد معتاد در حفظ و نگهداري دوران ترك و عدم بازگشت دوباره به اعتياد است. در بررسي هاي بسياري اثر بخشي گروه درماني هاي رويكرد شناختي رفتاري براي افراد معتاد مورد تأييد قرار گرفته است. باورهاي غير منطقي دو ويژگي دارند: ۱) توقعات خشك و تعصب آميزي هستند كه معمولاً با كلمات بايد و حتما بيان مي شوند. ۲) فلسفه هاي خود آشفته ساز، كه معمولاً حاصل اين توقعات هستند و انتساب هاي نامعقول و بيش از حد تعميم يافته ايجاد مي كنند.

فرض اساسي نظريه هاي شناختي اين است كه افكار ناكارآمد در نحوه تفسير و ارزيابي فرد از واقعيت دخيل است و همچنين پاسخ هاي رفتاري كه از تفسيرهاي خاص ناشي مي شود در تداوم اختلال سوءمصرف مواد نقش دارند. عقايدي مانند اين كه “من نمي توانم اضطراب را تحمل كنم ” مي تواند اين عقيده را كه “من بايد براي تسكين خود مواد مصرف كنم ” را تحريك كند. نقش نگرش به مواد مخدر آن قدر از اهميت برخوردار است كه ممکن است فكر و نوع نگرش افراد معتاد، آن ها را به سوي مصرف مجدد مواد سوق دهد يا آن ها را براي هميشه از مواد دور سازد. نوع نگرش افراد معتاد نسبت به مواد مخدر نوعي تفكر است كه احتمال دارد منطقي يا غيرمنطقي باشد و اغلب ماهيتي خودكار، ناهشيار و دائمي دارد و به راحتي نمي توان اين نگرش را تغيير داد. با اين حال، يكي ازشيو ه هايي كه به معتاد كمك مي كند تا به شناخت خود دست يابد بررسي نوع نگرش و ايجاد نگرش منفي نسبت به اعتياد است. گروه درماني شناختي- رفتاري مي تواند به عنوان يك درمان روانشناختي براي تغيير باورهاي غير منطقي و كيفيت زندگي افراد وابسته به مواد مورد نظر قرار گيرد.

دستجانی، فراهانی؛ رحمانی، محمدعلی؛ تیزدست، طاهر. (۱۳۹۲). اثربخشی گروه درمانی شناختی – رفتاری بر باورهای غیرمنطقی و کیفیت زندگی افراد وابسته به آمفتامین. فصلنامه اعتیاد پژوهی سوء مصرف مواد. شماره ۲۸.

 

الهه عبدالرحمانی- مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button