احترام گذاشتن به بزرگترها

آیا آموزش احترام گذاشتن به دیگران برای فرزندانمان مهم است؟ آرزو می‌کردم والدین بیشتری چنین سوالی را می‌پرسیدند، چرا که این مسئله بیانگر میزان تعهد نسبت به تربیت صحیح کودکان است. اطراف ما را کودکانی فرا گرفته‌اند که چیزی از احترام گذاشتن نیاموخته‌اند.

از آنجا که می‌دانید احترام گذاشتن آموختنی است و در مسیر تربیت فرزندی هستید که به دیگران احترام بگذارد. در اینجا، چند ایده ی خاص مطرح شده است که می توانند مفید باشند.

نحوه آموزش احترام گذاشتن

۱. خودتان الگوی رفتار محترمانه برای کودک باشید. بچه ها با الگو برداری از رفتار شما به بهترین نحو می آموزند. وقتی با فرزندانتان محترمانه برخورد می کنید- حتی هنگامی که عصبانی هستید- باید توقع چنین رفتاری را از او داشته باشید. در مقابل وقتی او بدرفتاری می کند اگر فریاد بزنید، تهدیدش کنید، تحقیرش کنید، به او لقب هایی بد بدهید و یا با تنفر برخورد کنید، دقیقاً الگوی رفتارهایی هستید که فرزندانتان را از بروز آنها منع می کنید.


مقاله مرتبط: چگونه کودکمان را تربیت نماییم؟

مقاله مرتبط: کدام روش تربیت کودک درست است؟


احترام گذاشتن

۲. آیا اجازه می‌دهید فرزندانتان با بی احترامی با یکدیگر برخورد کنند؟ روش برخورد آنها اغلب تمرینی برای روش برخوردشان با دیگران است.

۳. باید ظرفیت‌های احترام اجتماعی را به بچه‌ها آموخت. بعضی اوقات، آنها به گونه‌ای عمل می‌کنند که ما آن را بی احترامی ناشی از بی توجهی تلقی می‌کنیم. به جای اینکه کودک را در برابر دیگران و با صدای بلند مؤاخذه کنید، او را به جایی خلوت ببرید و به صورتی خصوصی به او آموزش بدهید. از یک خطای کوچک می‌توان گذشت و در موقعیتی دیگر در مورد آن صحبت کرد، اما در مورد اشتباهات بزرگ، لازم است کودک را به کناری ببرید و به آرامی خطایش را به او گوشزد کنید. او را راهنمایی کنید که چگونه می‌تواند رفتارش را به صورتی محترمانه اصلاح کند.

۴. در طول روز، به موارد رفتارهای محترمانه یا غیر محترمانه اشاره کنید. در مورد رفتار با صندوقدار فروشگاه، دوست و یا افرادی که فرزندتان با آنها برخورد دارد، با او صحبت کنید. در مورد صحنه‌های محترمانه و غیر محترمانه فیلم‌ها و برنامه‌های تلوزیونی نیز بحث کنید.

منبع: راهنمای کامل تربیت کودک، الیزابت پنتلی

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب