۳۰ کاری که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهدReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 26Rating: 5.0۳۰ کاری که هر کودک قبل از ۱۲ سالگی باید انجام دهددر گذشته بچه ها تا قبل از 12 سالگی شیطنت های زیادی داشتند. در روزگاری نه چندان دور پاره شدن سر زانوهای شلوار پسربچه ‌ها، لباس ‌های گلی و خاكی، زمین خوردن ‌ها، زخم ‌ها و سر شكستن ‌ها همه بخشی از نگرانی هر روزه پدر و مادرهایی بود كه صاحب فرزندان كوچك بودند اما با آمدن بازی ‌های كامپیوتری و رواج زندگی آپارتمان نشینی دیگر خبری از بازی ‌های گذشته و هیاهوی كودكان نیست.

فعالیت های قبل از 12 سالگی

در گذشته بچه ها تا قبل از 12 سالگی شیطنت های زیادی داشتند. در روزگاری نه چندان دور پاره شدن سر زانوهای شلوار پسربچه ‌ها، لباس ‌های گلی و خاكی، زمین خوردن ‌ها، زخم ‌ها و سر شكستن ‌ها همه بخشی از نگرانی هر روزه پدر و مادرهایی بود كه صاحب فرزندان كوچك بودند اما با آمدن بازی ‌های كامپیوتری و رواج زندگی آپارتمان نشینی دیگر خبری از بازی ‌های گذشته و هیاهوی كودكان نیست.

تحقیقات نشان می‌دهد شعاع حركتی كودكان در طول ۴٠ سال گذشته نزدیك به ۹٠ درصد كاهش داشته است. در گذشته كودكان ساعت ‌ها در فضاهای باز و وسیع بازی می‌كردند اما امروزه این فضاها به اتاق ‌ها و آپارتمان ‌های كوچك محدود شده است. بی ‌تحركی بچه ‌ها تا جایی پیش رفته كه متخصصان سلامت كودكان فهرستی از كارهایی را تهیه كرده‌اند كه كودكان باید تا قبل از رسیدن به ۱۲ سالگی آنها را امتحان كرده باشند. با كامل كردن این فهرست می‌توان مطمئن بود، كودك شما حداقل بخشی از مهارت ‌های لازم در زندگی خود را پیدا كرده و حداقل لذت را از دوران كودكی خود برده است. این فهرست ابتدا شامل ۴٠٠ پیشنهاد مختلف بود كه با انجام تحقیقاتی روی هزاران پدر و مادر و یادآوری خاطرات گذشته آنها از بازی كردن به دست آمد.


مقاله مرتبط: بازی‌های ویدئویی و پرخاشگری کودکان


شیطنت های قبل از 12 سالگی

1. بالا رفتن از درخت
2. چادر زدن در طبیعت
3. غلتیدن از روی یك تپه سرسبز
4. دویدن زیر باران
5. ساختن و به هوا فرستادن یك بادبادك
6. ماهیگیری با تور و قلاب
7. خوردن سیبی كه مستقیما از شاخه یك درخت جدا شده باشد
8. برف بازی كردن
9. كشیدن نقشه گنج
10. گل بازی كردن
11. ساختن سد برابر جریان آب
12. بازی كردن در شن‌های كنار دریا
13. پریدن از روی طناب (طناب بازی كردن)
14. خوردن توت فرنگی و تمشك در طبیعت
15. رفتن به یك جزیره
16. تماشای طلوع آفتاب
17. بالا رفتن از یك كوه بلند
18. رفتن به پشت یك آبشار
19. غذا دادن به حیوانات و پرندگان
20. شكار حشراتی مانند پروانه
21. دیدن حیوانات وحشی حتی در باغ‌ وحش
22. رفتن به فضای سبز و طبیعت هنگام شب
23. كاشتن یك گل و پرورش آن
24. شنا كردن در رودخانه
25. قایق سواری كردن
26. روشن كردن آتش بدون كبریت
27. پیدا كردن مسیرهای مختلف روی نقشه و استفاده از قطب نما
28. درست كردن غذا روی آتش
29. پیدا كردن مختصات مكانی با كمك جی‌ پی‌اس موبایل
30. ساختن یك خانه جنگلی


مقاله مرتبط: افزایش عزت نفس کودکان از طریق بازی


خاك ‌بازی چه فوایدی دارد؟

در خاك باكتری های خاصی وجود دارند كه باعث فعال شدن قسمت ‌های خاصی از مغز می ‌شوند. این قسمت ‌ها مسئول تولید یك ماده شیمیایی به نام «سروتونین» هستند كه نقش مهمی در انجام بسیاری از فعالیت ‌های بدن داشته و خواص ضد ‌افسردگی دارند. در بسیاری از كارهایی كه در فهرست پیشنهاد شده وجود دارد، كودكان ناگزیر به رفتن به محیط های طبیعی و تماس با خاك هستند.

كودك حین بازی كردن به كشف محیط اطراف خود می ‌پردازد و نخستین قدم ‌ها را برای اجتماعی شدن بر می ‌دارد. تماس با محیط خارج باعث می ‌شود دنیای كودكان وسعت بیشتری پیدا كرده و آنها با مفاهیم جدید آشنا شوند. كودكان حین بازی كردن با شخصیت ‌های اجتماعی آشنا می‌شوند و نقش خود را به‌ عنوان یك فرد در آینده می‌شناسند. در این زمان است كه كودكان متوجه می‌شوند آیا شخصیت  مدیر و هدایت ‌كننده دارند یا باید تحت كنترل دیگران باشند.

منبع: مجله کودک من