فعالیت های قبل از ۱۲ سالگی

در گذشته بچه ها تا قبل از ۱۲ سالگی شیطنت های زیادی داشتند. در روزگاری نه چندان دور پاره شدن سر زانوهای شلوار پسربچه ‌ها، لباس ‌های گلی و خاکی، زمین خوردن ‌ها، زخم ‌ها و سر شکستن ‌ها همه بخشی از نگرانی هر روزه پدر و مادرهایی بود که صاحب فرزندان کوچک بودند اما با آمدن بازی ‌های کامپیوتری و رواج زندگی آپارتمان نشینی دیگر خبری از بازی ‌های گذشته و هیاهوی کودکان نیست.

تحقیقات نشان می‌دهد شعاع حرکتی کودکان در طول ۴٠ سال گذشته نزدیک به ۹٠ درصد کاهش داشته است. در گذشته کودکان ساعت ‌ها در فضاهای باز و وسیع بازی می‌کردند اما امروزه این فضاها به اتاق ‌ها و آپارتمان ‌های کوچک محدود شده است. بی ‌تحرکی بچه ‌ها تا جایی پیش رفته که متخصصان سلامت کودکان فهرستی از کارهایی را تهیه کرده‌اند که کودکان باید تا قبل از رسیدن به ۱۲ سالگی آنها را امتحان کرده باشند. با کامل کردن این فهرست می‌توان مطمئن بود، کودک شما حداقل بخشی از مهارت ‌های لازم در زندگی خود را پیدا کرده و حداقل لذت را از دوران کودکی خود برده است. این فهرست ابتدا شامل ۴٠٠ پیشنهاد مختلف بود که با انجام تحقیقاتی روی هزاران پدر و مادر و یادآوری خاطرات گذشته آنها از بازی کردن به دست آمد.


مقاله مرتبط: بازی‌های ویدئویی و پرخاشگری کودکان


شیطنت های قبل از ۱۲ سالگی

۱. بالا رفتن از درخت
۲. چادر زدن در طبیعت
۳. غلتیدن از روی یک تپه سرسبز
۴. دویدن زیر باران
۵. ساختن و به هوا فرستادن یک بادبادک
۶. ماهیگیری با تور و قلاب
۷. خوردن سیبی که مستقیما از شاخه یک درخت جدا شده باشد
۸. برف بازی کردن
۹. کشیدن نقشه گنج
۱۰. گل بازی کردن
۱۱. ساختن سد برابر جریان آب
۱۲. بازی کردن در شن‌های کنار دریا
۱۳. پریدن از روی طناب (طناب بازی کردن)
۱۴. خوردن توت فرنگی و تمشک در طبیعت
۱۵. رفتن به یک جزیره
۱۶. تماشای طلوع آفتاب
۱۷. بالا رفتن از یک کوه بلند
۱۸. رفتن به پشت یک آبشار
۱۹. غذا دادن به حیوانات و پرندگان
۲۰. شکار حشراتی مانند پروانه
۲۱. دیدن حیوانات وحشی حتی در باغ‌ وحش
۲۲. رفتن به فضای سبز و طبیعت هنگام شب
۲۳. کاشتن یک گل و پرورش آن
۲۴. شنا کردن در رودخانه
۲۵. قایق سواری کردن
۲۶. روشن کردن آتش بدون کبریت
۲۷. پیدا کردن مسیرهای مختلف روی نقشه و استفاده از قطب نما
۲۸. درست کردن غذا روی آتش
۲۹. پیدا کردن مختصات مکانی با کمک جی‌ پی‌اس موبایل
۳۰. ساختن یک خانه جنگلی


مقاله مرتبط: افزایش عزت نفس کودکان از طریق بازی


خاک ‌بازی چه فوایدی دارد؟

در خاک باکتری های خاصی وجود دارند که باعث فعال شدن قسمت ‌های خاصی از مغز می ‌شوند. این قسمت ‌ها مسئول تولید یک ماده شیمیایی به نام «سروتونین» هستند که نقش مهمی در انجام بسیاری از فعالیت ‌های بدن داشته و خواص ضد ‌افسردگی دارند. در بسیاری از کارهایی که در فهرست پیشنهاد شده وجود دارد، کودکان ناگزیر به رفتن به محیط های طبیعی و تماس با خاک هستند.

کودک حین بازی کردن به کشف محیط اطراف خود می ‌پردازد و نخستین قدم ‌ها را برای اجتماعی شدن بر می ‌دارد. تماس با محیط خارج باعث می ‌شود دنیای کودکان وسعت بیشتری پیدا کرده و آنها با مفاهیم جدید آشنا شوند. کودکان حین بازی کردن با شخصیت ‌های اجتماعی آشنا می‌شوند و نقش خود را به‌ عنوان یک فرد در آینده می‌شناسند. در این زمان است که کودکان متوجه می‌شوند آیا شخصیت  مدیر و هدایت ‌کننده دارند یا باید تحت کنترل دیگران باشند.

منبع: مجله کودک من

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب