مشاوره تحصیلی در مرکز مشاوره اکسیر

مشاوره تحصیلی یکی از نیازهای اصلی هر کسی است که در حال تحصیل است، و می خواهد به مقطعی بالاتر وارد بشود. در طول دوران تحصیلی، دانشجویان و دانش آموزان با استعداد زیادی هستند که به خاطر مشاوره نگرفتن، به جایی نرسیده اند یا فرصت هایشان را به راحتی از دست داده اند. مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر ، یکی از مراکز مشاوره تحصیلی در کشور است که با کادری مجرب آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد…

زمینه های مختلف مشاوره تحصیلی

مشاور به دانش آموز کمک می کند تا با اطلاع از ویژگی ها و شرایط خود، رشته ها و شرایط جامعه تصمیم مناسبی در مورد انتخاب رشته تحصیلی اش اتخاذ کند.

مشاور تلاش می کند علاوه بر اینکه مراجع را از جنبه های مختلف هوشی، استعداد و علایق شناسایی کند، این شناخت را با شناخت های خود دانش آموز درهم آمیزد و با در نظر گرفتن مقررات بیرونی و شرایط ویژه جامعه اقدام به تصمیم گیری کند.

ویژگی های خود دانش آموز که باید شناسایی شوند عبارتند از:
  • میزان بهره هوشی
  • نمرات تحصیلی او
  • تعیین نقاط قوت و ضعف او در دروس مختلف
  • بررسی علایق و استعدادهای او در زمینه رشته ها و مشاغل

برخی از دانش آموزان با وجود اینکه افت تحصیلی نشان نمی دهند، اما ممکن است نیاز به آموزش شیوه های صحیح مطالعه و روش های بهسازی حافظه داشته باشند. آموزش چنین روش هایی می تواند به جلوگیری از اتلاف وقت دانش آموز و بالا بردن بهره وری او کمک کند.

مشاوره تحصیلی در زمینه کاهش اضطراب امتحان نیز کمک شایانی می کند…

مشاوره تحصیلی

 اهمیت مشاوره تحصیلی و تاثیرات آن

خدمات مشاوره ای از جنبه های مختلف فردی، اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی و … بررسی می شوند که هر کدام حائز اهمیت هستند. خدمات مشاوره ای می تواند مشورت دادن، فرایند تسهیل در مدیریت و آموزش، ارائه پیشنهاد مناسب باشد. ممکن است این سوال ایجاد شود که مشاوره و خدمات مشاوره چه اهمیتی دارد.

از لحاظ فردی اگر بخواهیم بررسی کنیم، بخش مهمی از خدمات مشاوره ای به افراد تعلق می گیرد. ممکن است افراد زیادی که وارد سازمان ها و محیط های کاری شده باشند، در گذشته از جامعه دور مانده و در روابط اجتماعی نتواند موفق عمل کند. با توجه به اینکه نه در مدارس به وضعیت ارتباطی افراد توجه می شود، و آموزش های لازم به دانش آموزان داده نمی شود و نه بسترهای مناسبی فراهم است، این افراد دور مانده از جامعه آسیب های زیادی را ممکن است متحمل شده و حتی جامعه گریز باشند.

مشاوره دقیقا چیست؟

مشاوره مشورت و دریافت کمک اطلاعاتی درباره یک موضوع است که بین مراجع (کمک گیرنده) و متخصص (مشاور) انجام می گیرد. مشاوره در موضوعات و زمینه های مختلف علمی و برای اهداف گوناگون انجام می شود که در میان مردم، بیشتر جنبه روانشناختی آن (مشاوره روانشناسی) معروف است که هدف از آن بهبود وضعیت روحی–روانی و کیفیت بخشی به زندگی مراجع از جهت روانی است.

مشاور، در مشاوره های خانواده، شغلی، تحصیلی و توان بخشی نیز از مهارت های روانشناختی کمک می گیرد. مشاوره، دادن پند و اندرز نیست، پاسخ دادن به سؤالات و یافتن راه حل مشکلات نیست، دستور دادن و تعیین تکلیف کردن نیست، دادن اطلاعات نیست، تجزیه و تحلیل مراجع هم نیست؛ مشاوره، یک جریان یادگیری است که از طریق رابطه بین دو نفر صورت می گیرد. در این رابطه، مشاور با داشتن مهارت ها و صلاحیت های علمی و حرفه ای، می کوشد تا با روش های منطبق بر نیازمندی های مراجع، او را یاری کند تا خود را بیشتر بشناسد و بینشی را که به این طریق درباره خویشتن کسب می کند، در زمینه هدف های معین که آن ها را به صورت واقع بینانه ای درک کرده، به طور مؤثری مورد استفاده قرار دهد و در نتیجه، به فردی خلاق تر و شادمان تر در جامعه خود تبدیل شود.

مشاوره تحصیلی و نقش آن در انتخاب شغل آینده

بعضی از رشته هایی که دانش آموزان علاقه مندند در آن تحصیل کنند، شغل چندانی برای آن ها وجود ندارد. همچنین بعضی از این رشته های پر درآمد هم هستند که علاقه و آشنایی زیادی به آن ها در بین دانش آموزان نیست. رشته هایی که اگر کسی روحیه انجام آن ها را داشته باشد و بتواند به خوبی از پس آن ها بر بیاید، می تواند آینده درخشان تری داشته باشد.

مشاوره تحصیلی در زمینه بررسی افت تحصیلی

افت تحصیلی مقوله ای است که هر دانش آموزی ممکن است با آن روبرو شود. کاهش انگیزه های تحصیلی، برنامه ریزی نامناسب، خستگی ذهنی و… مشکلات درون خانوادگی از جمله مشکلاتی هستند که باعث افت تحصیلی می شوند. یک مشاور تحصیلی می تواند این اتفاقات را مدیریت کند و به دانش آموز کمک کند تا از آن ها بگذرد.

مشاور تحصیلی باتجربه، با این مسائل آشنا است و با تغییر روش در مطالعه دانش آموز، او را به سمت درست هدایت می کند. برخی از دانش آموزان ممکن است دچار افت تحصیلی شوند. برخی از این دانش آموزان خود به مشاوره تحصیلی مراجع می کنند و برخی توسط مسئولین مدرسه به مشاور مدرسه معرفی می شوند. در هر حال مشاور تحصیلی به بررسی عمل مختلف افت تحصیلی می پردازد.

روش کار مشاور مدرسه

برای بررسی احتمال وجود عمل خانوادگی از خود دانش آموز و خانواده او کمک می گیرد. عوامل مدرسه را نیز مورد بررسی قرار می دهد و همچنین به بررسی سلامت جسمی ‌و روانی دانش آموز می پردازد. شناخت و پیدا کردن علت افت تحصیلی در گام اول قرار دارد. بعد از پیدا کردن علت، مشاور به کمک دانش آموز و در صورت لزوم خانواده او و مسئولین مدرسه به رفع آن علت اقدام می کنند. یا اینکه راهنمایی هایی به دانش آموزان برای رفع علت ارائه می شود و پیشرفت او مورد پیگیری قرار می گیرد.

از جمله این راهنمایی شامل شیوه افزایش انگیزش دانش آموز، آموزش شیوه های صحیح مطالعه، آموزش شیوه های مواجهه با تغییرات اساسی و غیره خواهد بود…

افت تحصیلی

مشاوره تحصیلی در زمینه مطالعه و حافظه

برخی از دانش آموزان با وجود اینکه افت تحصیلی نشان نمی دهند، اما ممکن است نیاز به آموزش شیوه های صحیح مطالعه و روش های بهسازی حافظه داشته باشند. آموزش چنین روش هایی می تواند به جلوگیری از اتلاف وقت دانش آموز و بالا بردن بهره وری او کمک کند. برنامه ریزی برای مطالعه، رعایت اصول یادگیری در برنامه ریزی برای مطالعه، رعایت ویژگی های حافظه های مختلف می تواند به دانش آموز کمک کند تا روش مطالعه صحیحی داشته باشد و نتیجه بهتری کسب نماید.

 

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب