[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه
زوج درمانی
زوج درمانی

ابتدا می بایست توضیح داد که زوج درمانی، مشاوره زناشویی و زناشوی درمانی با یکدیگر تفاوتی ندارند. در واقع از نامهای مختلف برای توصیف یک فرایند یکسان استفاده میشود و تفاوت تنها در این است که روانشناسی که از یکی از این واژه ها استفاده می کند به کدام نظریه روان درمانی علاقمند است یا شرکت بیمه ای که هزینه این درمان را پرداخت می کند از کدام عبارت استفاده می نماید.

به زوج درمانی معمولاً به عنوان شکل دیگری از روان درمانی نگریسته میشود. در زناشویی درمانی، تمرکز بر رابطه زناشویی است و نه بر همسری که مشکل روانشناسی در وی تشخیص داده شده است. این تفاوت وقتی آشکار میشود که مشکلات روانشناسانه را با بیماری های جسمی یکی بدانیم و لذا فرد نیازمند درمان را «بیمار» بنامیم. مدل پزشکی در تشخیص و درمان روانشناسی هم رایج است، اما برای توصیف و برطرف نمودن مشکلات روانشناسی فرد ناکافی است. تمامی مشکلات و تغییرات روانشناسی هم دربردارنده نشانگان (یعنی علایم وجود مشکل) در فرد، اعم از مشکلات رفتاری، درگیری ها و یا مشکل در فرایندهای فکری و همچنین شامل تغییرات در روابط بین فردی می باشد.
زوج درمانی بر مشکلاتی که بین زن و شوهر موجود است تمرکز می کند. ولی معمولاً خود این زن و شوهر ها، علاوه بر ناسازگاری در روابط زناشویی، خودشان هم دارای مشکلاتی میباشند. به عنوان مثال، اگر شما بصورت مداوم با همسر خود مشاجره می کنید، احتمالاً بصورت مزمنی مظطرب، عصبانی یا افسرده (یا هر سه اینها) هستید. یا اگر در کنترل رفتار خود دچار مشکل می باشید، با همسرتان نیز بیشتر مشاجره خواهید نمود.

در زوج درمانی روانشناس به فرد و همسرش کمک می کند تا موارد مشاجره انگیز در زندگی زناشویی را شناسایی نموده و به آنها کمک کند تا تصمیم بگیرند که ایجاد کدام تغییرات در رابطه زناشویی و رفتار هر یک از همسران ضروری است تا هر دوی آنها از روابط زناشویی احساس رضایت پیدا کنند.

استفاده از روشهای دیگری برای ارتباط با همسر و یا تغییرات شخصی برای برطرف نمودن مشکلات روانشناسانه فرد می تواند از جمله این تغییرات باشد. زوج درمانی در بردارنده آموزش نحوه برقراری موثرتر ارتباط با همسر و بهتر گوش دادن به وی باشد. همسران می بایست بیاموزند که نبایستی با یکدیگر در رقابت باشند و اهداف زندگی مشترک خویش و نحوه تقسیم وظایف در
رابطه زناشویی را تعیین نمایند.

گاهی اوقات فرآیند زوج درمانی بسیار شبیه روان درمانی فردی است و گاهی اوقات هم شبیه یک دوره مدیتیشن و گاهی نیز آموزشی است.ترکیب این سه روش است که زوج درمانی را موثر می سازد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button