شناخت اطرافیان، خودگردانی، خودآگاهی، تمرین همدلی و توانایی روبرو شدن با شرایط سخت، از ویژگی های افرادی است که هوش عاطفی یا EQ بالایی دارند.

پیش تر تصور می شد IQ یا ضریب هوشی، تنها عامل موفقیت افراد است؛ به همین دلیل گفته می شد افرادی که باهوش تر هستند، در اجتماع موفق ترند. اما این فرضیه در سه دهه اخیر رد شده است و دانشمندان دیگر ضریب هوشی را صرف عامل موفقیت نمی دانند.

هوش عاطفی

IQ یا EQ

برخی افراد هوش عاطفی بالایی دارند و بر احساسات و هیجانات خود غلبه می کنند؛ اما وجه تمایز این افراد چیست؟ و آیا این افراد موفق ترند؟

برای بسیاری از افراد، احساسات می تواند گیج کننده باشد، غلط تعبیر شود، بر قضاوت اثر گذارد، آغازگر رفتارهای غیر منتظره و عجیب باشد و برخی اوقات، کاملا انسان را از پای درآورد.

  – هوش عاطفی:

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند، توانایی شناخت و بیان احساسات و گنجاندن آن در منطق و کنترل آن را در خود و دیگران دارند.

به طور خلاصه هوش عاطفی به توانایی خواندن احساسات و پاسخ به آن، به یک روش مناسب اطلاق می شود.

پس چگونه می توان انسان هایی با هوش هیجانی بالا را شناخت؟ در این گزارش به پنج عادت که در افراد با هوش عاطفی بالا دیده می شود، اشاره شده که به آن ها در بهتر ظاهر شدن در جنبه های مختلف زندگیشان کمک می کند…

    × شناخت اطرافیان

شناخت اطرافیان از خصیصه افرادی است که هوش عاطفی بالایی دارند. افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند، دیگران را بهتر می شناسند. زمانی که فردی با هوش عاطفی بالا، با فرد دیگری کار و یا صحبت می کنند، تنها به خود فکر نمی کند.

افراد با هوش عاطفی بالا، احساسات دیگران را می فهمند و درک می کنند. افرادی که هوش عاطفی دارند، می دانند که چه زمانی باید به افراد اندکی فضا دهند و چه زمانی از آن ها حمایت و یا با آن ها همدردی کنند.

این افراد می توانند از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند، برای ارتباط برقرار کردن و موفق شدن در موقعیت های بیشمار استفاده کنند.

    × خودکنترلی

خودگردانی از دیگر خصیصه افرادی است که EQ بالا دارند. خودگردانی به خود کنترلی، کنترل امیال و احساسات نیز گفته می شود.

افرادی که قابلیت خود گردانی و خویشتنداری دارند، عموما به خود اجازه نمی دهند که مغلوب احساسات شوند. آن ها ناگهان طغیان نمی کنند و به قولی زود از کوره در نمی روند؛ بلکه همواره قبل از واکنش، فکر می کنند.

از خود گذشتگی، پذیرش راحت تغییرات، صداقت و توانایی گفتن نه، از دیگر مشخصات افراد خود گردان است.

    × خودآگاهی

خودآگاهی از دیگر صفات افرادی است که هوش عاطفی بالایی دارند. این افراد تفاوت میان احساسات و منطق را می دانند.

این افراد بدون اینکه احساست خود را سرکوب کنند و یا نادیده بگیرند، با استفاده از مهارت های تفکر انتقادی خود، احساساتشان را متعادل می سازند.

خود آگاهی پایه و اساس ضروری هوش عاطفی است. دانیل گولمن نویسنده نیویورک تایمز در وب سایت خود به حضور ذهن، به عنوان روشی برای ایجاد خود آگاهی اشاره می کند.

وی خاطر نشان می کند که حضور ذهن به شخص کمک می کند تا علائم ظریف و در عین حال مهم را تشخیص دهد و به جای اینکه مغلوب افکار و احساسات شود، آن ها را بشناسد.

    × تمرین همدلی

همدلی، توانایی تشخیص و شناسایی خواسته ها، نیازها و دیدگاه های افراد اطراف انسان است. افرادی که احساس همدلی دارند، حتی زمانی که دیگران احساساتشان را بروز نمی دهند، قادر به تشخیص احساسات آن ها هستند.

بنابراین افرادی که با دیگران احساس همدلی می کنند، دیگران را خوب درک می کنند و با آن ها خوب ارتباط برقرار می کنند. این افراد از قضاوت سریع و کلیشه ای پرهیز می کنند و زندگی خود را بر پایه شفافیت و صداقت بنا می کنند. زمانی که افراد از احساسات دیگران آگاهی دارند، می توانند بفهمند که رفتار آن ها چه تاثیری بر دیگران می گذارد. بنابراین آن ها سخاوتمندی، خیرخواهی و رفتار مثبت تری نسبت به دیگران خواهند داشت.

    × توانایی روبرو شدن با احساسات سخت

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند، به خود اجازه روبرو شدن با شرایط احساسی سخت را می دهند؛ این افراد زمان عصبانیت و خستگی خود را تشخیص می دهند و تا زمانی که آرام نشوند، از تصمیم گیری های مهم جلوگیری می کنند. افرادی که هوش عاطفی بالا دارند، می دانند که باید شرایط احساسی و هیجانی سخت را به عنوان بخشی از زندگی قبول کرد.

تینا گیلبرتسون روان شناس و نویسنده می گوید:  “اگر بروز احساسات منفی را برای موقعی بگذاریم که آگاهی کامل و قدرت پذیرش داریم و قضاوت شخصی انجام نمی دهیم، این وضعیت باعث افزایش آگاهی های شخصی ما می شود و هدف دار بودنمان را تقویت می کند. این افراد احساسات و شرایط روحی منفی را در دیگران نیز به همان صورت می پذیرند.”

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب