هربار که در تلویزیون، تبلیغاتی برای درمان افسردگی میبینم، به یاد زمانی میفتم که به شدت افسرده شده بودم و غرق در داروهای ضد افسردگی. به حدی افسرده بودم که حتی سه هفته در بیمارستان بستری شدم. احساس ترس و غم و اضطراب همزمان، من را فلج کرده بود…

پرهیز از داروهای ضد افسردگی

امروزه میشنویم که افسردگی یک بیماری است که از عدم تعادل شیمیایی در مغز به وجود می آید. تخمین زده می شود که یک چهارم از زنان، برای رفع این بیماری انواع داروهای مختلف را امتحان می کنند. این قضیه باعث می شود تصور کنیم که این یک امر طبیعی است و غلبه بر آن ممکن نیست.

اما بسیاری از مردم از جمله خود من، نمیخواهیم که برای رسیدن به موفقیت و شادی، به داروهای ضد افسردگی وابسته باشیم…

بنابراین به جای پذیرش افسردگی، به شش دستور زیر عمل کنید تا خوشحال شوید و احساس رضایت کنید…

    ۱- دریافت کمک از یک متخصص

استخدام یک مشاور، روان درمانگر و یا یک مربی میتواند به شما کمک زیادی کند. یک متخصص، شما را قضاوت نخواهد کرد و برای شما محیطی را فراهم خواهد کرد که بتوانید با اعتماد به نفس مشکلات خود را در میان بگذارید.

البته ممکن است آن ها داروهای ضد افسردگی برای شما تجویز کنند؛ اما این برای مدت محدودی است و بسیار بهتر از یک عمر وابستگی به آنهاست.

    ۲- اراده ی قوی داشته باشید

بازیابی اصلا آسان نبود. در ابتدای کار به قدری سخت بود که حتی میخواستم بازیابی را کنار بگذارم. شما باید با احساسات خود مبارزه کنید و اراده ی قوی داشته باشید، تا بتوانید بهبود پیدا کنید و به زندگی عادی برگردید…

    ۳- باور داشته باشید که زندگی شما بهتر خواهد شد 

شما باید به زندگی بهتر امیدوار باشید. من در بدترین روزهای افسردگی، به این فکر میکردم که دیگر نمیخواهم به زندگی ادامه دهم؛ اما بعدا متوجه شدم که نمیخواهم به این سبک زندگی ادامه دهم.

رسیدن به شادی واقعی در افسردگی

    ۴- حرکت کنید

ورزش کردن آندورفین تولید میکند که باعث تحریک مغز میشود و به عنوان ضد افسردگی طبیعی عمل میکند. در حین فعالیت می توانید به چیزهایی که از روانشناس خود شنیده اید و یا در کتاب های خود درمانی خوانده اید فکر کنید.

یک فعالیتی که از آن لذت میبرید را پیدا کنید و به آن بپردازید. در ابتدا ممکن است از انجام آن خوشتان نیاید، ولی با گذشت زمان مطمئنا بهتر خواهد شد. به این روند اعتماد کنید…

    ۵- خدا را برای هرچیز و هرکسی که دارید شکر کنید 

برای دور شدن از افکار منفی، سعی کنید به خوشی هایتان فکرکنید. با چیزهای ساده شروع کنید، مانند یک دوش آب گرم یا یک لبخند از یک غریبه.

اگر شما همه روزه این تمرین را انجام دهید، به بخشی طبیعی از روند تفکر شما تبدیل خواهد شد و شما همیشه متوجه چیزهایی خوبی که دارید خواهید بود. چیزهایی که خدا را به خاطر آن ها شکر می کنید، آنچه در زندگیتان به دست آورده اید و افکار مثبتی که به شما انگیزه برای زندگی کردن خواهد داد.

    ۶- به دیگران کمک کنید

فعالیت های داوطلبانه، به من کمک کرد که از مشکلات خودم فاصله بگیرم و روی دیگران متمرکز شوم. کمک به دیگران احساس خوبی را در شما ایجاد خواهد کرد. بخش های زیادی در جامعه ی شما وجود دارند، که شما می توانید در آن ها به فعالیت های داوطلبانه بپردازید؛ پس وقت خود را به کمک کردن به دیگران اختصاص دهید. این ممکن است تنها چیزی باشد که شما برای فرار از مشکلات و بازگشت به زندگی عادی به آن نیاز دارید…

به کسانی که فکر میکنند افسردگی آن ها غیرقابل درمان است، پیشنهاد میکنم که در این مسئله تجدید نظر کنند، بلند شوند و برای زندگی بهتر مبارزه کنند.

 

منبع : psychcentral

تهیه شده در مجله سلامت روان اکسیر

نویسنده: حسین فراتی

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب