یادگیری های جدید و فراموشی

زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

حافظه و فراموشی

از آنجا که یونان باستان به نظریه پردازان حافظه شناخته شده اند، تیم دارت مورث و پرینستون با استفاده از زمینه هایی از مناظر، صداها، بوها و غیره به ساماندهی و بازیابی خاطرات پرداختند.

آنها افراد را تحت عکس برداری MRI قرار دادند تا افکار مربوط به زمینه های خاطرات را پیگیری کنند، به این صورت که تصاویری از صحنه های فضای باز مانند جنگل ها، کوه ها و سواحل به آنها نشان دادند و بعد دو لیست با کلمات تصادفی در اختیار آنها قرار دادند. بعد از به یادسپاری لیست اول، لیست دوم را به آنها ارائه دادند.

این تیم تحقیقاتی امیدوار بودند، افرادی که کلمات مرتبط به تصاویر را مطالعه کردند با پس زمینه تصاویر یا متن یا افکار مربوط به عکس ها گرایش به انتخاب صحیح داشته باشند.

آنها از طریق FMRI قصد دنبال کردن افکار مربوط به تصاویر را داشتند که با انجام آن دریافتند که در طول دیدن تصاویر، افکاری در ذهن افراد آشکار می شود. بعد در زمان یادآوری شرکت کنندگان اعلام کردند که کلمات پراکنده را بیشتر از کلمات مربوط به تصاویر فراموش کرده اند.

FMRI نیز نشان داد بخشی را که افراد می گویند فراموش کرده اند به طور ناگهانی در همان لحظه در مغز آنها هیجان و تحرکی دیده می شود اما با تاکید محققان بر یادآوری تحرکی در مغز دیده نمی شود. علاوه بر این محققان شاهد بودند افرادی که آن هیجان و تحرک را در FMRI داشتند فرآیند فراموشی شان راحت تر است.

این تحقیق دو نتیجه مهم دارد:

اول اینکه افراد با یادگیری های جدید می توانند اطلاعات گذشته را فراموش کنند این موضوع در مواقعی یک شکست است و در مواقعی دیگر مفید است مانند در PTSD یا اطلاعات منسوخ. زمانی که مطالعه ما یک مکانیسم را در پیش بگیرد این پروسه را خواهد داشت.

نتیجه مهم دیگر که دقیق و ظریف است به این شرح است: شناسایی پایه های عصبی مربوط به اطلاعات متنی بسیار دشوار است. بنابراین ردیابی بازنمایی های عصبی از این موارد بسیار چالش برانگیز است چراکه ما تنها یک اندازه گیری از یک زمینه خاص داریم و نمی توانیم کامپیوتر را جوری آموزش دهیم که آنچه به متن شبیه است را در مغز تشخیص دهد.

این تحقیق با استفاده از FMRI بازنمودهای ذهنی مرتبط به تصویر لحظه به لحظه را پیگیری کرده است که یادگیری جدید و قبلی را بررسی کند و با ارائه لیستها کلمات به صورت مغرضانه در یادآوری تصاویر و کلمات مرتبط اختلال ایجاد کند.

منبع:

Dartmouth College

Come to think of it or not: study shows how memories can be intentionally forgotten

۲۰۱۶ June 16

 

تهیه شده در مجله سلامت روان اکسیر

نویسنده: بهناز خدادادیان


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button