چرا باید شغلتان متناسب با شخصیتتان باشد؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 7Rating: 5.0چرا باید شغلتان متناسب با شخصیتتان باشد؟تناسب شغل و شاغل یعنی این­که برای هر فرد در سازمان باید شغل مناسب با ویژگی­ های شخصیتی آن فرد باشد تا موجب افزایش رضایت شغلی فرد و در نتیجه افزایش بهره ­وری و کارائی در سازمان شود.

امروزه پیشرفت جامعه در گرو استفاده بهینه از نیروی انسانی آن جامعه است و منابع انسانی از مهمترین منابع استراتژیک سازمان‌ ها به حساب می‌ آیند. و از اینرو سازمان برای دستیابی به کارایی و اثربخشی مطلوب به دنبال افرادی شایسته که از نظر توانایی، مهارت و ویژگی های رفتاری (شخصیت) با شرایط احراز شغل مورد نظر در سازمان تناسب داشته باشد.

برای کاهش مشکلاتی که ناشی از انتخاب و استخدام ناصحیح اولیه نیروی انسانی در سازمان‌ ها می‌ باشد، تدابیری هست که یکی از آن‌ ها ایجاد تناسب شغلی یا حرفه‌ ای با نوع شخصیت است. حال تلاش ما اين است که هر فرد را در شغل مناسب خود قرار دهيم به طوری که بين شغل وی (يعنی خصوصيات شغل) و خصوصيات شخصی وی تناسب و سازگاری وجود داشته باشد.

تناسب شغل و شخصیت

 تعریف تناسب فرد ــ شغل

طبق تعریفی تناسب فرد ــ شغل با یافتن تناسب میان مهارت ها، دانش و توانایی های مورد نیاز جهت انجام جنبه‌ های نسبتاً ایستای شغل و افرادی که این توانایی ها را دارند سروکار دارد. تحلیل شغل های سنتی مبنایی برای ارزیابی این تناسب است.

طبق تعریف دیگر چنانچه فردی توانایی های لازم جهت انجام وظایف را به طور موثر داشته باشد، در این صورت تناسب شغل ــ فرد به خوبی وجود خواهد داشت.

تناسب شغل و شاغل یعنی این­که برای هر فرد در سازمان باید شغل مناسب با ویژگی­ های شخصیتی آن فرد باشد تا موجب افزایش رضایت شغلی فرد و در نتیجه افزایش بهره ­وری و کارائی در سازمان شود.

روش ­های تحقق تناسب شغل و شاغل

سازمان­ ها، برای تحقق تناسب شغل و شاغل در سطوح مختلف، از روش­ های ذیل استفاده می­ کنند:

  • تعدیل شغل به نحوی­ که با قابلیت­ ها و توانایی­ های شاغل، تناسب بیشتری وجود داشته باشد.
  • افزایش قابلیت­ ها و مهارت­ های شاغلین با آموزش، با هدف تناسب آن­ ها با شغل مورد نظر
  • یافتن مناسب ­ترین فرد برای تصدی شغل مورد نظر

دست­یابی به اهداف سازمان مبتنی بر توانایی ­های پرسنل در اجرای وظایف تعیین شده و تطبیق پذیری آن­ ها با محیط متغیر است. در این میان توجه سازمان و مدیران به ابعاد شخصیت افراد موجب می­شود تا کارکنان به تناسب شخصیت و ویژگی­ های فردی خود در کارهایی فعالیت داشته باشند که خودشان آن فعالیت و کار را دوست دارند. بدین روش بر کارایی خود و اثربخشی سازمان بیفزایند.

چكيده ای از خصوصيات انواع شخصيت و فضای كاری

الف) شخصيت ها:

  • واقع گرا
  • جستجوگر/ كاوشگر
  • هنرمندانه/ هنری
  • اجتماعی/ معاشرتی
  • خطر پذير/ متهور
  • متعارف/ معمولی
    × شخصيت واقع گرا

كار با حيوانات، ابزار و ماشين آلات را دوست دارد. معمولاً از فعاليت های اجتماعی پرهيز كند.

    × شخصيت جستجوگر/ كاوشگر

تمايل به مطالعه و حل مسائل رياضی يا علمی را دارد و معمولاً از رهبری، يا متقاعد كردن مردم احتراز كند.

    × شخصيت هنرمندانه/ هنری

علاقه مند به فعاليت های خلاق هنری بوده و معمولاً از فعاليت های كاملا تعريف شده و تكراری پرهيز می كند.

    × شخصيت اجتماعی/معاشرتی

كارهايی مثل تدريس و مشاوره را دوست داشته، معمولاً در استفاده از ماشين و ابزار برای رسيدن به هدف پرهيز می كند.

    × شخصيت خطرپذیر/متهور

به رهبری علاقه داشته، معمولاً از اعمالی كه نياز به نظارت دقيق، علمی و تفكرِ تجزيه تحليل گرايانه دارد، احتراز می كند.

    × شخصيت متعارف/معمولی

كار با اعداد، ماشين آلات و امور مرتب شده را دوست دارد. از فعاليت های مبهم و بدون ساختار پرهيز می كند.

ب) فضای کاری:

    × فضای كاری تيپ واقع گرا

در اين فضا افرادي با شخصيت واقع گرا حاكم هستند. نمونه هايی از مشاغل واقع گرا: مهندس لوكوموتيو، كشاورزی، خلبانی، آتش نشانی و …

    × فضای كاری تيپ جستجوگر/كاوشگرانه

در اين فضا براي كسانی كه دقيق و عقلايی بوده و در حل مسائل رياضی و علمی تبحر دارند، ارزش قائلند. نمونه هايی از مشاغل جستجوگر: دندانپزشكی، كاركنان آزمايشگاه، آرشتكت، هواشناسی و ….

    × فضای كاری تيپ هنرمندانه/ هنری

در فضای هنری برای اشخاص اصيل، مستقل و پر محتوا با توانمندی هنری ارزش قائلند. چند مثال از مشاغل هنری: پزشک جراح، طراحی لباس، هنرپيشگی، موزيكدان و…

    × فضای شغلی تيپ اجتماعی/معاشرتی

در اين فضا ارزش ويژه ای برای افراد ياری رسان، دوست مأب، و امين قائلند. برخي از اين مشاغل: مشاور يا وكيل، فيزيوتراپيی، پرستاری، آموزگاری و …

    × فضای كاری تيپ خطرپذیر/ متهور

آن ها برای كسانی كه دارای ويژگی بلندپروازی، اجتماعی و پر انرژی هستند، ارزش خاصی قائلند نمونه هايی از مشاغل خطرپذیر: فروشندگی، رياست بانک، دلال/ حراج گذار، بازرس گمرک و …

    × فضای كاری تيپ متعارف/معمولی

در اين فضا برای كسانی كه منظم اند و در كار با پرونده ها و ارقام در يک محيط با نظم، خوب كار كنند، ارزش قائلند. مانند: منشی دادگاه، كارمند بانک، ماشين نويس، كارمند اداره پست.

خلاصه اين كه ” كسانی كه در محيط شغلی و شرايط سازمانی متناسب با نوع شخصيت خود قرار دارند “، راضی تر هستند.

نتیجه گیری

پایه و اساس سازمان، وظایفی است که اعضای آن اجرا می­کنند. این وظایف باید متناسب با یکدیگر باشد و برای رسیدن به اهداف سازمان هماهنگی داشته باشد. هر قدر افراد شاغل در یک سازمان از شغل خود رضایت داشته باشند، به همان اندازه برای سازمان در رسیدن به اهداف خود مفیدتر خواهند بود. اگر شخصیت افراد و نوع شغل آن­ ها با هم متناسب باشد، رضایت شغلی به بالاترین حد می­­رسد و در نتیجه جا به جایی­ کارکنان به پایین­ ترین میزان، تنزل پیدا می­کند.

اگر افراد جامعه‏ اى به طور نسبى بتوانند كار و شغل مناسب به دست آورند و شغل آنان متناسب با استعدادها، توانايى‏ ها و علائق آن ها باشد، زمينه براى نوآورى، ابتكار، رشد و پيشرفت در ابعاد اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى جامعه به وجود مى ‏آيد . برعكس اگر زمينه‏ هاى اشتغال و كار در جامعه محدود و تقاضا براى كار بسيار باشد، به تدريج ‏بيكارى افزايش مى‏ يابد. گسترش بيكارى منجر به آسيب‏ ها و پيامدهاى ناگوار در جامعه مى‏ شود.

 

منابع فارسی:

ميرسپاسي، ناصر (1381) ، مديريت استراتژيک منابع انساني، چاپ 21، تهران : انتشارات مير.

كبيري قاسم(1380) مباني رفتار سازماني؛ تهران: مركز انتشارات علمي دانشگاه آزاد اسلامي.

منابع لاتین:

Johnson.D.J,Werbel.J.D,(2001)”The use of person-group fit for employment selection :a missing link in person-environment fit” human resource management ,vol40,no 3,pp 227-240

Colbert.A.E, “A policy-capturing study of the simultaneous effects of fit with jobs, groups and organizations” Journal of applied psychology,vol 87,No 5,pp 985-993, 2002.

نویسنده: محبوبه امیدی نژاد

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر