موسیقی ، ترکیبی از فرکانس‌ های صوتی و الگوهای پیچیده است که در محیط شناور شده و همگی با گوش شما برخورد می‌کنند.

همانگونه که چشم هایتان نور را پردازش می‌ کنند، گوش‌ هایتان نیز امواج صدا را دریافت و پردازش می‌ کنند و یک حالت هیجان و گاهی لذت را در مغز شما برمی‌ انگیزند…

تاثیر موسیقی

احساس لذت از طریق محرک های موجود و موسیقی

انسان‌ ها و برخی از موجودات، لذت را از طریق محرک‌ های زیادی، از جمله موسیقی تجربه می‌ کنند؛ بسیاری از این محرک‌ ها برای سلامت انسان ضروری هستند و به شما پاداش می‌ دهند.

چیزی که در واقعیت اتفاق می‌ افتد این است که یک انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین، در مغز شما پخش می‌ شود. دوپامین، یک مسئول انتقال شیمیایی است که مسئول ایجاد احساس خوب در شماست. وقتی که دوپامین به عنوان یک پاداش برای مثلا یک وعده غذای لذیذ یا بردن یک جایزه بزرگ آزاد می‌ شود، انتقال‌ دهنده عصبی سبب ایجاد یک حس خوشایند و رضایت می‌ گردد.

موسیقی، توانایی ایجاد نوعی از هیجان و برانگیختگی را دارد که باعث گشاد شدن مردمک چشم، بالا رفتن فشار خون و برانگیخته شدن مغز در نواحی شنوایی، حرکتی و حسّی می‌ شود و با اینکه موسیقی به طور مستقیم فایده حیاتی برای ما ندارد، این واکنش احساسی باعث آزاد شدن احساسِ خوبِ شیمیاییِ دوپامین می‌ شود.

این حقیقت شگفت انگیز وجود دارد که موسیقی از لحاظ شیمیایی بدن ما را دگرگون می‌ کند و باعث می‌ شود که ما احساس فوق‌ العاده‌ ای داشته باشیم…

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب