روان درمانی یک شیوه درمانی است که شما با بازگو کردن مشکلات هیجانی و روانشناختی خود به روانشناس یا روانپزشک، قادر به درک بهتر و تغییر شرایط، خلق، احساسات و افکار خود می گردید. این روش درمانی به شما کمک می کند تا کنترل زندگی را خود به دست بگیرد و با شیوه ها و مهارت های مقابله ای سالم تر با موقعیت های دشوار و چالش زا روبرو شوید.

بهبود پریشانی های عاطفی، تغییر الگوهای رفتاری ناکارآمد، مقابله بهتر با استرس های زندگی، تسهیل روابط بین فردی، رشد و بالیدگی روانشناختی، از اهداف آن است…

روان درمانی

انواع روان درمانی

  • انفرادی
  • گروه درمانی
  • خانواده درمانی
  • زوج درمانی

همچنین دارای رویکرد های متفاوتی نیز می باشد، نظیر روان درمانی شناختی ــ رفتاری، روان پویشی، التقاطی و….. که هر کدام ممکن است بسته به مشکل فرد و رویکرد درمانگر، مورد استفاده قرار بگیرند.

 

روان درمانی کودک

روان درمانی کودک و نوجوان طیف گسترده‌ای از مشکلات را تحت پوشش قرار می‌دهد از جمله: فروپاشی خانواده، سوءاستفاده، اختلالات رفتاری،‌ اختلالات ارتباطی مثل اتیسم، ‌شب ادراری،‌امتناع از رفتن به مدرسه، مشکلات خوردن،‌ اختلالات رشدی و افسردگی.

روان درمانی کودک و نوجوان چیست؟

در روان درمانی کودک با استفاده از زمان‌های منظم و موقعیت‌های مناسب رابطه عاطفی بین درمانگر و کودک ایجاد می‌شود که کودک بتواند از طریق لغات یا اعمال به بیان عواطف خود بپردازد. با گذشت زمان کودک می‌تواند به درک احساسات و رفتار خود بپردازد. کودکانی که درمان نمی‌شوند ممکن است به افراد و موقعیت‌ها به روشی پاسخ بدهند که غیرقابل درک و کنترل باشد؛ و همین طور احتمال دارد مشکلات روانی خاصی در بزرگسالی پیدا کنند.

روان درمانی فرزند من!

ممکن است برای والدین خیلی سخت باشد که درگیری کودکشان با احساساتش را مشاهده کنند و نمی‌دانند که چگونه می‌توانند به او کمک کنند. اینکه والدین به کودک اجازه دهند که خود را پیدا کند و احساسات و هیجانات زندگی‌اش را درک کند،‌ کار بسیار بزرگی است.

با این حال ممکن است والدین خود را به خاطر مشکل کودکشان سرزنش کنند و خود را مقصر بدانند. قبل از شروع درمان کودک، روانشناس جلساتی را با والدین می‌گذارد تا برخی از این نگرانی‌ها را کشف کند.


مقاله مرتبط: نمی‌توانم با کودکم ارتباط برقرار کنم


روان درمانی کودک و انواع اختلالات

روان درمانی نوجوان

روان درمانی می‌تواند در کمک به درک و حمایت از تجارب دوران نوجوانی و اوایل بزرگ‌سالی بسیار مفید است. مشکلات زیادی در ابتدای نوجوانی می‌تواند به وجود بیاید. ارائه چارچوبی برای درک بهتر این سطح از اضطراب، می‌تواند کمک شایانی برای رشد فردی و فرایند استقلال نوجوان داشته باشد.


مقاله مرتبط: مشاوره کودک و روانشناسی کودک

مقاله مرتبط: روانشناسی نوجوان همراه مشاوره نوجوان


شواهدی بر روان درمانی کودک

در سال ۲۰۰۴ تحقیقی بر مؤثر بودن روان درمانی کودک انجام شد. یافته نشان دهنده اثر درمانی روان درمانی بر مشکلات زیر بود:

در زمینه شناسایی و درمان انواع مشکلات و اختلالات کودکان و نوجوانان، متخصصین روانشناس کودک و نوجوانان اکسیر در کنار شما والدین گرامی هستند.

 

 

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب