روان درمانی چیست؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 25Rating: 5.0روان درمانی چیست؟روان درمانی یک شیوه درمانی است که شما با بازگو کردن مشکلات هیجانی و روانشناختی خود به روانشناس یا روانپزشک، قادر به درک بهتر و تغییر شرایط، خلق، احساسات و افکار خود می گردید. این روش درمانی به شما کمک می کند تا کنترل زندگی را خود به دست بگیرد و با شیوه ها و مهارت های مقابله ای سالم تر با موقعیت های دشوار و چالش زا روبرو شوید.

روان درمانی یک شیوه درمانی است که شما با بازگو کردن مشکلات هیجانی و روانشناختی خود به روانشناس یا روانپزشک، قادر به درک بهتر و تغییر شرایط، خلق، احساسات و افکار خود می گردید. این روش درمانی به شما کمک می کند تا کنترل زندگی را خود به دست بگیرد و با شیوه ها و مهارت های مقابله ای سالم تر با موقعیت های دشوار و چالش زا روبرو شوید.

بهبود پریشانی های عاطفی، تغییر الگوهای رفتاری ناکارآمد، مقابله بهتر با استرس های زندگی، تسهیل روابط بین فردی، رشد و بالیدگی روانشناختی، از اهداف آن است…

روان درمانی

انواع روان درمانی

  • انفرادی
  • گروه درمانی
  • خانواده درمانی
  • زوج درمانی

همچنین دارای رویکرد های متفاوتی نیز می باشد، نظیر روان درمانی شناختی ــ رفتاری، روان پویشی، التقاطی و….. که هر کدام ممکن است بسته به مشکل فرد و رویکرد درمانگر، مورد استفاده قرار بگیرند.

 

روان درمانی کودک

روان درمانی کودک و نوجوان طیف گسترده‌ای از مشكلات را تحت پوشش قرار می‌دهد از جمله: فروپاشی خانواده، سوءاستفاده، اختلالات رفتاری،‌ اختلالات ارتباطی مثل اتیسم، ‌شب ادراری،‌امتناع از رفتن به مدرسه، مشكلات خوردن،‌ اختلالات رشدی و افسردگی.

روان درمانی كودك و نوجوان چیست؟

در روان درمانی كودك با استفاده از زمان‌های منظم و موقعیت‌های مناسب رابطه عاطفی بین درمانگر و كودك ایجاد می‌شود كه كودك بتواند از طریق لغات یا اعمال به بیان عواطف خود بپردازد. با گذشت زمان كودك می‌تواند به درك احساسات و رفتار خود بپردازد. كودكانی كه درمان نمی‌شوند ممكن است به افراد و موقعیت‌ها به روشی پاسخ بدهند كه غیرقابل درك و كنترل باشد؛ و همین طور احتمال دارد مشكلات روانی خاصی در بزرگسالی پیدا كنند.

روان درمانی فرزند من!

ممكن است برای والدین خیلی سخت باشد كه درگیری كودكشان با احساساتش را مشاهده كنند و نمی‌دانند كه چگونه می‌توانند به او كمك كنند. اینكه والدین به كودك اجازه دهند كه خود را پیدا كند و احساسات و هیجانات زندگی‌اش را درك كند،‌ كار بسیار بزرگی است.

با این حال ممكن است والدین خود را به خاطر مشكل كودكشان سرزنش كنند و خود را مقصر بدانند. قبل از شروع درمان كودك، روانشناس جلساتی را با والدین می‌گذارد تا برخی از این نگرانی‌ها را كشف كند.


مقاله مرتبط: نمی‌توانم با کودکم ارتباط برقرار کنم


روان درمانی کودک و انواع اختلالات

روان درمانی نوجوان

روان درمانی می‌تواند در کمک به درک و حمایت از تجارب دوران نوجوانی و اوایل بزرگ‌سالی بسیار مفید است. مشكلات زیادی در ابتدای نوجوانی می‌تواند به وجود بیاید. ارائه چارچوبی برای درك بهتر این سطح از اضطراب، می‌تواند كمك شایانی برای رشد فردی و فرایند استقلال نوجوان داشته باشد.


مقاله مرتبط: مشاوره کودک و روانشناسی کودک

مقاله مرتبط: روانشناسی نوجوان همراه مشاوره نوجوان


شواهدی بر روان درمانی كودك

در سال 2004 تحقیقی بر مؤثر بودن روان درمانی كودك انجام شد. یافته نشان دهنده اثر درمانی روان درمانی بر مشكلات زیر بود:

در زمینه شناسایی و درمان انواع مشکلات و اختلالات کودکان و نوجوانان، متخصصین روانشناس کودک و نوجوانان اکسیر در کنار شما والدین گرامی هستند.

 

 

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر