رقص درمانی ، به طرق مختلف باعث درمان می‌ شود؛ رقص‌ های موزون و ریتمیک، باعث سبک شدن و رها شدن عضلات منقبض، کاهش اضطراب، افزایش رضایتمندی از خود، قرار دادن مسیرها و روش‌ های تازه برای فکر کردن و اندیشیدن و افزایش انرژی در انسان می‌ شود…

فواید رقص درمانی از زوایای مختلف

  • فیزیکی و جسمانی: از منظر خواص فیزیکی و جسمانی، رقص و حرکت درمانی مشابه تمرینات ورزشی، خاصیت هماهنگ‌ سازی و هماهنگی اعضای بدن، احساس رضایتمندی و موجب کشش عضلات بدن می‌ شود.
  • عواطف و احساسات: از زاویه عواطف و احساسات، باعث می‌ شود تا مردم احساس امنیت بیشتری داشته باشند و عصبانیت‌ ها، ناکامی‌ ها و ناشناخته‌ هایی که درونشان وجود دارد را شناسایی کنند.

حرکت درمانی

 

  • مهارت های ذهنی، حرکتی و حافظه: همچنین رقص و حرکت درمانی، موجب تقویت مهارت‌ های ذهنی، حرکتی و حافظه می‌شود.

کاهش استرس و روش کار متخصصان رقص درمانی

حتی مشکلات خاص نیز می‌ توانند هدف درمان این شیوه از طب جایگزین شوند. برای مثال، برای کمک به فردی که از استرس رنج می‌ برد، متخصصان برای کاهش استرس در او بررسی می‌ کنند که بدن او در مقابل استرس چه عکس‌ العملی نشان می‌ دهد.

سپس به او شیوه تنفس درست را می‌ آموزند تا در جریان رقص و حرکت، با بهتر شدن جریان خون، اکسیژن به راحتی به اعضای بدن برسد و در حالی که مراجعه‌ کننده مشغول رقص و جنبش است کشش‌ ها و تنش‌ های بدنی او کاهش پیدا کند. در شیوه رقص و حرکت درمانی، متخصص رقص درمانی با هدایت کردن قدرت رقص، از آن برای درمان بیماری و برای بهبود حال عمومی، حفظ و تقویت سلامتی او استفاده می‌ کند.

این تکنیک‌ ها توسط متخصصین و کارشناسانی که در این زمینه تبحر لازم را دارند و بر اساس دانشی که آن ها در مورد ساختار بدن انسان، سیستم عصبی، روح و روان انسان و خواص رقص دارند، اجرا می‌ شود.

گروهی و منفرد

متخصصین رقص و حرکت درمانی، هم با گروه‌ هایی که احتیاج به رقص درمانی دارند کار می‌ کنند و هم به صورت تنها و منفرد بیماران را می‌ پذیرند.

این متخصصان به مراجعین خود کمک می‌ کنند تا عزت‌ نفس و ساختار بدنی خود را بالا ببرند و بهبود ببخشند. به عنوان مثال مهارت‌ برقراری روابط اجتماعی را در خود تقویت کنند، نسبت به رفتارها و الگوهای رفتاری که اکثرا آن را تکرار می‌ کنند، بینش بهتری پیدا کنند و نیرویی بیابند که با مشکلات و سختی ها کنار بیایند و یا در مراحل پیشرفته تر، آن ها را حل کنند و کنار بگذارند…

 

نویسنده :آلیسون لمونت

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب