وقتی کم میاریم و کمبود انرژی داریم، به جای دریافت انرژی تمیز از غذاها، طبیعت، درختان، خورشید، ورزش، مدیتیشن و… دست به دزدی انرژی میزنیم و از دیگران انرژی می گیریم.

انرژی روانی و دزدی انرژی

راه های دریافت انرژی پاک

راه های دریافت انرژی پاک در مواقعی که کمبود انرژی داریم:

  • خواب
  • غذای سالم و تازه
  • استراحت
  • تفریح
  • مدیتیشن (تمرکز)
  • طبیعت، نورخورشید، گیاهان و حیوانات

روش درست، گرفتن انرژی از این منابع هست؛ ولی گاهی سعی می کنیم از دیگران کسب انرژی یا دزدی انرژی کنیم.

چهار دسته آدم با رفتارهای متفاوت

چهار طریق برای دزدی انرژی هست. چهار دسته آدم و رفتار:

  1. افراد ظالم: این دسته با ارعاب و داد و فریاد و ترسوندن بقیه و در رو به هم کوبیدن از دیگران انرژی می گیرند.
  2. افراد مظلوم: با مظلوم نمایی و دردل کردن و از غصه و گرفتاری هاشون گفتن ما رو وادار به دلسوزی میکنن. دیدین آخرش میگن آخیش سبک شدم باهات حرف زدم. اینا هدفشون از بازگو کردن مشکلات، راهنمایی و کمک کرفتن نیست؛ چون شما هرچی بگین اونا کار خودشونو میکنن!! فقط میخوان کمبود انرژیشونو با جلب دلسوزی شما جبران کنن.
  3. افراد غرغرو: با نق زدن، ایرادگیری، بهانه گیری و توجیه کردن دزدی انرژی میکنن و تعداد این دسته هم مثل دوتای قبلی کم نیست
  4. افراد منزوی: این ها قوی ترین دزدان انرژیند و بیشترین آسیب رو میتونن بزنن. قهر میکنند و حرف نمیزنند و ناخودآگاه میخوان با اینکار توجه ما را جلب و از ما انرژی بگیرن.

حالا دو تا مساله هست؛ اول اینکه چطور به خودمون کمک کنیم دزدی انرژی نکنیم و دوم اینکه در برابر این افراد، چه موضعی بگیریم.

چگونه دزدی انرژی نکنیم؟

یادمون باشه هر وقت داریم داد میزنیم، ناله و غرغر می کنیم، می خوایم الکی دردل کنیم یا ایراد بگیریم و بهونه گیری کنیم یا قهر کنیم، سریع به خودمون بگیم:

“من کم آوردم. نیاز به انرژی دارم؛ پس دزدی نمی کنم. از راه سالمش کمبودم رو جبران میکنم.”

با خودمون خلوت کنیم، استراحت کنیم، یه موزیک شاد، یکم پیاده روی در طبیعت، یکم مدیتیشن و… شایدم نیاز به خواب یا غذا داریم و همین آگاه شدن بزرگترین کمک رو میکنه.

چگونگی مواجه با آدم هایی که انرژی میدزدن

حالا قدم دوم در مورد آدم هایی که کمبود انرژی دارن؛ در مواجه با اون ها چه کنیم:

“اون کم آورده.”

چون ناخودآگاه ممکنه از کودکی یاد گرفته باشن که مثلا از مکانیسم های گفته شده در بالا، کسب انرژی کنن و تو خانواده مرسوم شده باشه. خیلی ساده برای کمک به کل، از وقتی آگاه شدیم، وارد بازی نمیشیم؛ اگر گوش شنوا داشته باشن، بدون کنایه می تونیم براشون آروم شرح بدیم که کارشون با ما چی کار میکنه و چطور انرژی دزدیده میشه؛ یا اگه تشخیص بدیم مقاومت دارن و نمیپذیرن و گفتن ما به کار نمیاد، توضیحی هم نمیدیم.

همین که وارده بازی نشیم، خودش بزرگترین کمک به رها شدن از این مکانیسم های غلط است.

البته حتما اولش از اینکه ببینن مکانیسمشون جواب نمیده و انگار کیبوردهاشون کار نمیکنه، ممکنه ناراحت و عصبی بشن و ممکنه حتی ما را متهم به بی احساسی و …. بکنن.

ولی ما که میدونیم برای شفای این مکانیسم چی کار داریم می کنیم، بدون وارد بازی شدن، کار درست را انجام میدیم.☺

(البته آسون نیست، تو یه جمعی که همه همیشه به یه مدل رفتار کردن، شما متفاوت عمل کنید و متفاوت عمل کردن شجاعت و آگاهی و شهامت میخواد…)

 

برگرفته از کتاب: پیشگویی های آسمانی – جیمز ردفیلد 

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب