این موضوع برای بهترین ما هم اتفاق می افتد. شما در کلاس یا جلسه ای نشسته اید، ناگهان خود را در حال خیال بافی، از دست دادن تمرکز و بی توجهی می یابید. در پژوهشی، روی ۲۰۰۰ بزرگسال، شرکت کنندگان گزارش کردند که در ۵۰ درصد مواقع، ذهنشان بر روی تکلیفی که در حال انجامش هستند، متمرکز نیست.تقویت توجه

۵ روش تقویت توجه

بنابراین برای بهبود توجه، افزایش تمرکز و ممانعت از سرگردانی ذهن چکار باید کرد؟ محققان راه هایی یافتند که ممکن است به شما کمک کند:

  ۱- همزمان چند کار را با هم انجام ندهید:

انجام دادن چند کار در یک زمان، تمرکز بر هر یک از کارها را دشوار می کند. گر چه بنظر می رسد که انجام دادن همزمان چند کار باعث می شود که کارهای بیشتری را انجام دهید، پژوهش ها نشان می دهد که انجام همزمان چند کار، باعث کاهش خلاقیت و دقت می شود. اگر به دنبال افزایش توجه خود هستید، در یک زمان، فقط بر یک تکلیف تمرکز کنید.

  ۲- تمرین ذهن آگاهی کنید:

ذهن آگاهی، توجه کردن به مسایل به شیوه خاصی است، و پژوهش ها پیشنهاد می کنند که تمرین ذهن آگاهی عملا باعث بهبود توانایی تمرکز شما می شود. بر اساس تحقیقی که در یک کنفرانس سالانه توسط انجمن روانشناسی انگلستان انجام شد، کودکانی که یک دوره کوتاه مدت، ذهن آگاهی را گذرانده بودند در تمرکز کردن و عدم حواس پرتی بهتر از سایرین بودند.

  ۳- به مدیتیشن بپردازید:

محققان دریافتند کسانی که مدیتیشن انجام می دهند، در متمرکز کردن توجهشان بر یک موضوع و نادیده گرفتن موارد بی ربط، بهتر عمل می کنند. آیا تمرین مدیتیشن به تمرکز بهتر شما کمک می کند؟ پژوهش ها پاسخ داده اند: بله. شرکت کنندگان در یک مطالعه که مدیتیشن را یاد گرفتند و هر روز حدود ۳۰ دقیقه تمرین کردند، سریع تر به محرک جدید توجه می کردند و این نشان می دهد که توجهشان بهبود یافته است.

  ۴– انواع مختلف تکنولوژی را خاموش کنید:

به نظر می رسد که ما بخش زیادی از روزمان را با انواع مختلفی از تکنولوژی، از گوشی های هوشمند گرفته تا بازی های ویدئویی و ویدئو های آنلاین، سپری می کنیم. متاسفانه پژوهش ها نشان داده است که حواس پرتی ایجاد شده توسط این تکنولوژی ها، تمرکز کودکان بر فعالیت هایی مثل روخوانی را مشکل می کند. اگر می خواهید توجه تان را متمرکز بر کاری کنید، حداقل در طی مدت زمان انجام کارتان تکنولوژی را خاموش کنید.

  ۵- تمرین کنید:

مدیتیشن به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که چطور تمرکزتان را بهبود ببخشید؛ اما این موضوع نیاز به تمرین دارد تا یاد بگیرید که چطور توجهتان را بر کاری که در دست انجام دارید برگردانید. محققان پیشنهاد می کنند که حواستان به سرگردان شدن ذهنتان باشد، فعالانه از حواس پرتی دور شوید و تمرکزتان را بر فعالیت در دست انجامتان برگردانید. هر چه بیشتر به ذهن سرگردانتان توجه کنید، و هرچه بیشتر فعالانه توجهتان را به کارتان برگردانید، بهتر بر تکلیف در دست انجامتان تمرکز خواهید کرد.

 

مونا سفرچی ــ روانسنجی

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب