تاثیر سايكودرام بر کاهش افسردگي معتادان

فروردین ۱۹, ۱۳۹۵ توسط مرکز مشاوره اکسیر0
psychodram.jpg
تاثیر سايكودرام بر کاهش افسردگي معتادانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Apr 7Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

سایکودرام

امروزه اعتياد در ميان فراگيرترين بحران هاي اجتماعي، فرهنگي و سلامت قرار گرفته و موج تخريب كننده آن بر كليه زمينه هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي، اقتصادي، رواني و بهداشتي اثر گذاشته است. از جمله اثرات آن مي توان به مواردي مانند بيماري هاي جسماني واگيردار از قبيل هپاتيت و ايدز، بيماريهاي رواني مانند اضطراب و افسردگي، مشکلات اجتماعي مانند ازدياد جرايم مرتبط با اعتياد مانند سرقت، قتل، خودسوزي، بيکاري، خشونت خانوادگي، كودك آزاري، همسرآزاري، افزايش آمار طلاق و افت تحصيلي فرزنداني كه والدين معتاد دارند، اشاره نمود. مسأله ترك مواد مخدر از جمله مسائلي است كه همواره مورد توجه مسئولين و نيز خود مبتلايان به مصرف مواد و خانواده هاي آنان بوده است. ترك جسماني مواد مخدر چندان مشکل نيست، مشکل عمده در درمان معتادان، حتي با دوره هاي پاكي طولاني مدت، ميزان بالاي عود آنها است. در پژوهشي ميزان بازگشت به مصرف مواد مخدر را ۷۵ درصد ذكر كرده اند. از سوي ديگر اعتياد به مواد افيوني بيماري مزمني است كه در اغلب موارد با يک بيماري روان پزشکي ديگر همراه است.

   اختلالات خلقي و در صدر آن افسردگي از جمله شايع ترين اختلالات روانپزشکي همراه با اعتياد است. شيوع اختلال افسردگي اساسي در اين افراد، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد و اختلال افسردگي جزيي نزديک به ۱۰ درصد است. افسردگي با ايجاد علائمي چون درماندگي مانعي براي مقابله با ترك اعتياد و بهره گيري از منابع مقابله اي موجود محسوب مي شود. اين مسأله در حالي مطرح مي شود كه نتايج برخي پژوهش ها نشان مي دهد، درمان اختلالات خلقي همراه با اعتياد ممکن است شروع و عود مجدد را كاهش دهد.

   گروه درماني، درمان انتخابي براي بسياري از اختلالات روان شناختي است كه داراي مزايايي همچون صرفه جويي در وقت و نيرو، آموزش مهارت هاي اجتماعي، اصلاح و بهبود روابط بين فردي است. اين مزايا باعث استفاده گسترده از اين روش به عنوان درمان انتخابي براي بيماران وابسته به مواد شده است. از جمله رويکردهاي رايج در گروه درماني، سايکودرام است که توسط مورنو در اوایل دهه ۱۹۲۰پایه گذاری شد.

   سايکودرام يکي از شاخه هاي هنردرماني است كه ديدي متفاوت در حوزه روان درماني به حساب مي آيد. در سایکودرام بيمار نه فقط از راه گفتگو، بلکه با به نمايش درآوردن مشکلات خود به بازنگري آن ها مي پردازد. بيمار درمي يابد كه هنگام ارتباط با محيط پيرامون و روابط بين فردي و اجتماعي بهتر است چگونه عمل كند.

دراين شيوه درماني، درمانگر نه فقط از طريق گفتگو بلکه با “عمل و اجرا” و “مشاهده فعالانه” به بررسي و شناخت ساختار شخصيت، ارتباطات بين فردي، تعارضات دروني و مسائل هيجاني بيمار مي پردازد و موجبات بينش، رشد شخصيتي و درمان را فراهم مي كند. سايکودرام به طور گسترده در درمان بيماران معتاد به كار گرفته شده است. مورنو، الکلي ها را با سايکودرام درمان مي كرد. تاثير ، اين روش درماني بر جلوگيري از بازگشت به اعتياد، درمان وابستگي به الکل و مواد، همين طور ايجاد نگرش منفي درباره اعتياد و ترك آن و پيشگيري از عود مصرف تاييدگرديده است.

منبع: دهنوی، سعید؛ ایازی نفوتی، مریم؛ باجلان، مهین. (۱۳۹۴). اثربخشي سايكودرام بر کاهش ميزان افسردگي و پيشگيري از عود در مردان وابسته به مواد افيوني. فصلنامه اعتیاد پژوهی سوء مصرف مواد، سال نهم. شماره ۳۴.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


تاثیر سايكودرام بر کاهش افسردگي معتادانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Apr 7Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button