در این مقاله از اکسیر قصد داریم به ابعاد شخصیتی زن ها بپردازیم.

با ما همراه باشید…

یک زن ۴ نقش اصلی یا ۴ بعد شخصیتی دارد که هر زنی آن را با خود به دنیا می آورد. یونگ روانشناس بزرگ آن ها را “Archetype” یا “کهن الگو” می نامد.

چهار ابعاد شخصیتی زن ها:

  1. معشوقه
  2. مادر
  3. آمازون
  4. مادونا(بانو)

    – معشوقه:

بخش جذاب و زیباگرای درون یک زن. میل به زیبایی و زیبا بودن، توجه به جنبه های جنسی، عاشقانه ها و…. همه از تجلیات این جنبه درونی هستند؛ کم بودن معشوقه در زن، باعث کاهش جذابیت او در نظر مرد شده و حتی در بسیاری موارد باعث طلاق می شود. معشوقه برای زن، شادی و شادابی به همراه می آورد.

افراط در معشوقه باعث می شود دختر دستاویزی برای تفریح پسر شود! مهمترین شاخص درمان افسردگی زنان، این نیروی درونیشان است. معشوقه جنبه ای از زن است که مردان همواره آن را ستایش و تحسین کرده اند.

مثال ( معشوقه های افراطی!): شخصیت اسکارلت در “بر باد رفته “، نولا (اسکارلت جانسون) در “مچ پوینت “

ابعاد شخصیتی زن ها

    – مادر:

حامی و سرپرست است. زنی است که با وابستگی‌ اش به دیگران کامیاب می‌شود. او نه تنها فرزندانش را بزرگ می‌کند، بلکه سایرین و خویشاوندان، دوستان مؤنث و همسر را هم می‌پرورد.

جزئی از نقش زنانه زن این است که مرد را می‌پرورد، او را حمایت و تشوق می‌کند تا رشد یابد و خود را به واقعیت در آورد، به توانایی‌های عظیم خود پی ببرد. زمانی‌که جنبه مادری به حد افراط برسد مرد را خفیف و خوار کرده و مادام العمر او را پسر بچه وحشت‌‌ زده و فاقد اعتماد به نفس نگه می‌دارد.

نگران بودن، بخشیدنِ افراطی و مادری کردن بیش از حد، مرد را کلافه می کند.

    – آمازون:

ویژگی های مردانه ی درون یک زن. زن آمازون دارای تمرکز حواس بالا و فزون خواه است، ابراز وجود می‌کند، هدف‌ دار و متکی به نفس و خود کفا است، ارتباط او با مردان زندگی‌ اش در قالب همکار، رفیق و رقیب است.

زن امروزی شدیداً به سوی جنبه آمازون شخصیتش متمایل شده است؛ او به سوی قدرت و در ضدیت با عشق جهت‌ گیری کرده است. مادری را به تعویق می‌اندازد، با مادونا که از مد افتاده، در تماس نیست و از معشوقه فقط به قصد کام جویی جنسی استفاده می‌ کند.

زن مردانه، مردها را می ترساند. استقلال و برخورد ستیزه‌ جویانه زنان، در مردان احساس عجز و ناتوانی به وجود می‌آورد. اشتیاق مرد به ادامه رابطه، وقتی صادقانه و خالصانه احساس نکند که زن به او نیازمند است، رو به زوال می‌ گذارد. زنی که فقط مردانگی خود را زندگی کند، کم کم از هویت اصلی خود فاصله می گیرد.

رفتارهای زنانه از یک سو سبب تقویت حس آسیب‌ پذیرى، پذیرندگی و جذابیت زنان می‌گردد و از سوی دیگر میل به سطوح بالایی از سرسپردگی و حمایت را در مردان بر می‌انگیزد. در مقابل، زنی که آمازون نداشته باشد به شخصیتی وابسته (به مرد) و بی اراده تبدیل می شود.
مثال (مافوق آمازون!!): روشنک در” دلنوازان “! ریاست می کند، تحقیر می کند و سلطه جو است.

    – مادونا:

متانت، دید عمیق، خلاقیت، معنویت، قدرت تحلیل. سرشتی الهام بخش است و معیارها و ارزش‌ها و ایده‌ها را منتقل می‌کند. بازتابنده و تجسم محسنات کامل زنانه از لحاظ بردبارى، وقار و وفای به عهد است. این نوع زن در پی کسب عظمت برای خود نیست، او ترجیحاً مرد را در زندگی به سوی عظمت می‌ کشاند، و بی هیچ قید و شرطی از تلاش وی در جستجوی کسب خرسندی و موفقیت حمایت می‌کند.

مهم‌ترین بخش غالب مادونای زن، وفای به عهد اوست. او مرد را در ثروت یا تنگ دستى، در خوشی یا ناخوشی می‌ پذیرد.

×کم بودن مدونا باعث رفتارهای بچگانه می شود. تصمیمات عجولانه و بچگانه که در امتداد تفکرات بچگانه قرار دارد. زود احساساتی شدن، بی صبری، کوته فکری و…

افراط در مادونا، از معشوقه می کاهد و رابطه زناشویی را دچار مشکل می کند.

×مدونای افراطی در اصطلاح خودمونی یعنی خیلی بچه مثبت! به شدت خانوم و متین و متعهد.

× به نظرم مادر و مدونا خیلی جاها همپوشانی دارن و نمیشه تفکیکشون کرد.

مثال مدونا: مهتاب در دلنوازان، ملانی همیلتون (زن اشلی) در “بر باد رفته “، کلوئی در “مچ پوینت “

نتیجه گیری

زن باید نهایتاً در طول دوره حیاتش تمام چهار جنبه روان خود را تجربه کند و در هم بیامیزد. باید به درون خویشتن خود بنگرد و آن جوانبی از شخصیتش را که هنوز نیازمند رشد است، کشف کند. و بین این ها تعادل برقرار سازد. زیرا افراط در یکی، تفریط در دیگری را به دنبال دارد.

 

برگرفته شده از کتاب : «بازیگر زندگی باشیم ،نه بازیچه آن!»

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب