همه ما درباره نقش مهمی که دوستی در سلامت جسم و روحمان دارد، شنیده و خوانده ایم. اکثر ما با این موضوع موافقیم که داشتن چند دوست خوب که بتوان در شادی و اندوه و یا فقط برای کمی تفریح پیش آن ها رفت، یک امتیاز عالی در زندگی است؛ و گاهی اوقات برای نجات ما ضروری است. با این اوصاف چگونه ممکن است رابطه دوستی چیز بدی باشد و روابطی تحت عنوان دوستی های سمی داشته باشیم؟

7 نشانه دوستی های سمی

هفت نشانه دوستی های سمی

در زیر هفت دلیل آمده است که هرکدامشان دلیل خوبی برای خروج از یک رابطه ناسالم و شناخت دوستی های سمی است:

    ۱- آنها بدست می آورند و شما می بخشید:

اگر متوجه شدید که برای مدت طولانی توازن بین بخشیدن و دریافت کردن به طرف به سمت بخشیدن های شما متمایل شده است، و در رابطه دوستی به ندرت روی نیازهای شما تمرکز می شود؛ وقت صحبت کردن رسیده است. اگر بعد از صحبت درباره تمایلتان به یک رابطه برابر مشخص شد که شما به پرستار و محافظ تمام وقت دوستتان تبدیل شده اید، می توانید نقش یک فرشته نجات را بازی کنید یا مودبانه این رابطه را ترک کنید.

    ۲- از شخصیت شما حمایت نمی کنند:

سر به سرگذاشتن و مسخره کردن بدون منظور در روابط دوستانه چیز غیرمنتظره ای نیست و لزوماً ناخوشایند هم نیست. اما وقتی انتقاد، سرزنش و تمسخر مرتباً در مکالمه های شما تکرار شود، دوستی شما دیگر نمی تواند سلامت عاطفی شما را ارتقا دهد. ممکن است دلیل انتقادهای شدید دوستانتان کوچک کردن موقعیت شما در رابطه باشد تا موقعیت خودشان بهتر به نظر برسد. اگر این رفتارها در حضور دیگران و در جمع انجام شود، آسیب بسیار بیشتری خواهد داشت. با دوستتان صحبت کنید و به او بگویید که می خواهید با احترام با شما رفتار کند و اگر دوستی با آن فرد برایتان مهم است به او فرصت تغییر بدهید. اگر دوستتان جواب درخواست شما را با انتقاد بیشتر داد، می توانید این رابطه را تمام کنید.

 نمی توانید درمورد رازهایتان به آنها اعتماد کنید

    ۳- نمی توانید درمورد رازهایتان به آن ها اعتماد کنید:

چند دوست که قابل اعتماد بودن آن ها برایتان ثابت شده است، جزو ضروری یک زندگی سالم هستند. ” دایره اعتماد” معمولاً یک گروه کوچک و دست چین شده است که براساس تجربه های فردی ممکن است نیاز باشد هر از گاهی مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرد. علاوه براین همه ما چندین رابطه دوستی سطحی هم داریم که فقط مسائل عادی را با آنها در میان می گذاریم؛ اما کسانی که قرار است رازهای ما را بشنوند باید قابل اطمینان باشند و خودشان هم قلباً به این کار تمایل داشته باشند.

درنظر داشته باشید که انسان ها موجودات ناقصی هستند و ممکن است دچار لغزش شوند. اما اگر یکی از دوستانتان اینکار را بیشتر از یکبار و یا با روش ظالمانه ای انجام داد، باید با خودتان صادق باشید و این دوستی را تمام کنید یا رابطه تان با آن فرد را سطحی تر کنید.

    ۴- برای شما بدآموزی دارند:

برخی از دوستان شما آنقدر که نیاز و توقع دارید خوب نیستند. وقتی که از لحاظ احساسی و عاطفی یک رشد ناگهانی را تجربه می کنید، ممکن است متوجه شوید دوستان قدیمی شما نمی توانند با شما در یک آینده خوب و سالم همراه باشند. ممکن است آن ها ترجیح بدهند شما همچنان به مصرف الکل، سیگار یا مواد ادامه دهید؛ ممکن است تنها چند روز بعد از پایان یک رابطه عاطفی به شما پیشنهاد بدهند با فرد دیگری ملاقات کنید؛ پیشنهاد بدهند بدون تلاش برای ترمیم یک رابطه عاطفی آن را تمام کنید و یا به شما بگویند جراحی پلاستیک راه حل عزت نفس پایین شما می باشد.

اگر فکر می کنید وقت پایان دادن به این رابطه ها رسیده است، دوستی های جدید و سالم تری را آغاز کنید و به تدریج زمانی را که با دوستان قدیمیتان صرف می کنید کاهش دهید. ممکن است بعد از قطع دوستیتان تاثیر مثبتی روی دوستانتان به جا بگذارید اما به یاد داشته باشید که به سختی می توان فردی را با توصیه و نصیحت تغییر داد.

    ۵- مرتباً شما را نا امید می کنند:

وقتی یکی از دوستانتان با شما قرار می گذارد و شما انتظار دارید بتوانید در کنارهم اوقات صمیمی را سپری کنید؛ اما بدون اطلاع دادن به شما یک ناشناس را هم با خود می آورد ممکن است کمی ناراحت شوید اما به روی خودتان نمی آورید. اگر قرار یک کنسرت مهم که می خواستید با هم بروید را کنسل می کند تا به قرار دیگری برسد، بهانه او را قبول می کنید و سعی می کنید بلیت دیگری پیدا کنید. اگر از شما پول قرض می کند و بدون پس دادن پول شما یک ژاکت جدید برای خودش می خرد، ممکن است دیگر به او پول قرض ندهید و درباره احساستان با او صحبت کنید.

اگر موقعیت های مشابه موقعیت هایی که ذکر شد، مرتباً رخ بدهد ممکن است از انتظار کشیدن برای احترام متقابل یا بی پاسخ ماندن درخواست شما برای تغییر رفتار خسته شوید. این الگوهای رفتاری معمولاً تغییر نمی کنند و در چنین موقعیت هایی وقت آن است که رابطه را تمام کنید و وقت تان را با افراد با ملاحظه تر و قابل اطمینان تر بگذرانید.

    ۶- همسر، فرزند یا خانواده شما را دوست ندارند یا به آن ها احترام نمی گذارند:

ایجاد تعادل بین تمام روابط و حفظ تعامل سالم بین همه آن ها، کار آسانی نیست. ما به دوستان اعتماد می کنیم تا به ما کمک کنند جنبه های مختلف یک موضوع را ببینیم و به شکایت های ما درباره افرادی که برایمان مشکل ایجاد کره اند، گوش کنند. گاهی اوقات ازکسانی که درباره بی توجهی ها و کارهای بی منطق همسرمان با ما موافق هستند، تشکر می کنیم. اما اگر همین دوستان با احساسات منفی خودشان نسبت به عزیزان ما پیش بروند، مشکلات شروع می شوند.

دوستی هایی که ما را از عزیزانمان جدا می کنند یا روی نحوه روابط ما با آن ها تاثیر می گذارند، ممکن است بیشتر از افزایش کیفیت زندگی ما انرژیمان را کاهش دهند. دوستی که با شروع یک رابطه صمیمی توسط شما مخالف بوده است ممکن است این رابطه شما را تضعیف کند؛ به ویژه زمانی که رابطه شما آسیب پذیر شده است. اگر این دوستتان هم یکی از چندین نفری است که با این رابطه مخالف بوده اند، باید قبل از اینکه دوستتان را از دست بدهید دلیل اصلی ناراحتی تان را پیدا کنید. اما اگر آن دوستتان صرفاً بخاطر احساس عدم امنیت، حسادت و یا بدخواهی خودش مخالفت می کند باید به روابط اصلیتان افتخار کنید و روی دوستانی تمرکز کنید که به انتخاب شما احترام می گذارند.

خواهان یک رابطه عاشقانه است

    ۷- دوستتان خواهان یک رابطه عاشقانه است و شما این را نمی خواهید:

بسیاری از افراد تلاش می کنند روابط دوستانه شان را با همسر یا نامزد قبلی شان و یا با کسانی که پیشنهادشان را نپذیرفته اند، حفظ کنند. این تلاش به ندرت نتیجه درستی در پی دارد و اکثر اوقات بسیار بد و با عواقب جدی خاتمه می یابد. اما وقتی احساسات قبلی به سراغتان می آید، می توانید از این مشکل جلوگیری کنید. وقتی با خودمان صادق باشیم، می توانیم به این حقیقت پی ببریم که یکی از دو طرف امیدوار است رابطه عمق بیشتری پیدا کند و به یک رابطه عاشقانه منتهی شود.

وقتی جاذبه های قدیمی دوباره به وجود می آیند، نادیده گرفتن آن ها غیرممکن می شود و معمولاً باید آن رابطه را تمام کرد. بهترین تصمیم این است که کسی که در گذشته عاشق شما بوده است را در گذشته نگه دارید. یکی از استثناهای این قانون حالتی است که بعد از چند سال قطع رابطه و ورود هر دو نفر به روابط پایدار و متعهد، دو نفر دوستیشان را از سر می گیرند. یا در حالتی که که همسر یا نامزد فعلی شما از این رابطه ناراحت نیست و دوست شما هم با هردوی شما رابطه سالمی برقرار کرده است.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر