3 قانون در خانواده که باید آنها را بشکنیدReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 28Rating:

اگر می خواهید از بدرفتاری بهبود یابید، باید خود را از بعضی قوانین ناکارآمد خانوادگی جدا کنید. این الگوهای رفتاری ننگ آور هستند و به نام “قوانین ننگین خانوادگی” آنها را میشناسیم که جلوی آشکار شدن شخصیت حقیقی شما را میگیرد و مسیر تبدیل شدن به انسان سالم تر و شادتر را سد میکند. در اینجا نحوه ی شکستن این قوانین برای شروع احساس بهتر را توضیح میدهیم.

 

مراحل

کمال گرایی را فراموش کن اگر پدرتان شما را تحت فشار می گذارد که در بازی باید همه ی امتیازها را بگیرید یا مادرتان از شما توقع دارد که در همه ی امتحان ها نمره ی کامل گرفته تا بتوانید دکتر شوید، پس از شما انتظار میرود که بی نقص باشید و جایی برای اشتباه کردن ندارید. داشتن این انتظارات غیرواقعی باعث ایجاد حس بی ارزش بودن در شما میشود و احساس عزت نفس شما را خواهد گرفت. شکستن این قانون کار سرگرم کننده ای است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که خراب کاری کنید و به یادبگیرید که نسبت به آن احساس بدی نداشته باشید. نیاز نیست همه ی موهایتان را با دقت شانه کنید. چند وقت یکبار یک اشتباه احمقانه انجام دهید( البته اشتباهی که به دیگران آسیب نرساند). در املا چند کلمه را اشتباه بنویسید. دنیا به خاطر بهم ریخته بودن موی شما به پایان نمیرسد، پس احساس گناه نداشته باشید.

 

 

قانون “این حسو نداشته باش” را بشکنید. خانواده شما ممکن است به شما دیکته کنند که فقط مجازید حس های بخصوصی را داشته باشید. مثلا نباید احساس افسردگی یا عصبانیت بکنید. پسران مجاز به گریه کردن نیستند و دختران باید همیشه لبخند داشته باشند. اما اگر بخواهید شاد و سالم زندگی کنید باید همه ی حس ها را تجربه کنید. راه شکستن این قانون این است که به خودتان قول دهید درد و بدبختی را احساس کنید. درد هایتان را با لبخند پنهان نکنید. گریه کنید. فریاد بزنید. اجازه دهید بیرون بیایند. با این روش بهتر خواهید شد.

 

 

دست از سرزنش کردن بردارید  آیا تا به حال احساس کرده اید که در خانواده خود روی پوست تخم مرغ درحال راه رفتن هستید؟ مهم نیست چقدر تلاش میکنید، همیشه تقصیرها گردن شماست. حتی اینکه پدر شما خانواده را ترک کرده و یا مادرتان پول کافی برای گذران زندگی ندارد همه به نحوی تقصیر شماست. آیا تابحال خودتان یا دیگران را سرزنش کرده اید؟ آیا همچنان اجازه میدهید خانواده شما را سرزنش کنند؟ اگر پاسخ مثبت است اکنون زمان مناسبی است که این روند سرزنش را متوقف کنید. دست از سرزنش کردن خودتان برای کارهایی که در آنها دست نداشته اید بردارید. دست از سرزنش دیگران برای کارهایی که در کنترلشان نبوده است بردارید. اگر دارید خودتان را به خاطر کاری که کردید در ذهنتان مجازات میکنید توقف کنید. برای متوقف کردن رشته ی افکار میتوانید در ذهنتان بلند فریاد بزنید”ایست”. سعی کنید روی کارهای مثبتی که کردید یا نتایج مفید اقدامات خود تمرکز کنید.

 

به خودتان قول بهتر شدن بدهید. خودتان را متعهد کنید که پیشرفت خواهید کرد. روی درمان خود تمرکز کنید. هدف شما یافتن شادی است و اولین قدم در آن شکستن”قوانین ننگین خانوادگی”  است. بعدها از اینکه این قوانین را شکسته اید خرسند خواهید بود.