12 نشانه فروپاشی عشق شماReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Sep 17Rating:

نشانه های فروپاشی عشق

عمل آشنا شدن و عاشق شدن برای اکثر مردم تجربه ای هیجان انگیز و جالب توجه است. این مسئله که با افراد جدید و حوادث و احساسات مربوط به آن آشنا شوید می تواند تجربه ی بسیار جذابی باشد. خوشبختانه عشق معمولا با تصور آینده ی خوب و درخشان همراه با شریک خود آغاز می شود. عشق می تواند مقوله ای کاملا دمدمی مزاج باشد به این صورت که لحظه ای شما در موقعیتی هستید که نمی توانید فرد دیگری را به جای عشق کنونی خود تصور کنید و لحظه ای دیگر با خود فکر می کنید که تا چه مدتی می توانید این رابطه را تحمل کنید. با این وجود بسیاری از افراد اصلا از خودشان نمی پرسند که آیا واقعا عاشق شده اند یا خیر. درواقع بسیاری از مردم حتی قبل از این که واقعا عاشق شوند خود را عاشق فرض می کنند یا میتوان اینطور گفت که بسیاری از مردم فقط عاشق عاشق شدن هستند!

یکی از سخت ترین کارها برای یک زوج کنار آمدن با این حقیقت است که رابطه ای که آن را ابدی می دانستند درحال فروپاشی است. اعتراف به این که شما دیگر عاشق نیستید یکی از سخت ترین کارهای دنیاست. افرادی که با این سوال روبرو می شوند که آیا باید دراین رابطه بمانند یا خیر معمولا درگیر تجربه ی احساس های متناقض هستند و یا مدت هاست که با فکر پایان دادن به رابطه دست و پنجه نرم می کنند. بسیاری از آنها روش های مختلفی را برای زنده نگه داشتن عشقشان امتحان کردند و یا به دنبال بازگرداندن حس عشقی که بین خودشان در قدیم بوده است رفته اند. احساس شکست در بازگرداندن این عشق می تواند به مشکلات عاطفی زیادی منجر شود.

12 علامت که نشان می دهد عشق شما در حال فروپاشی است

 

 • خودداری از صحبت کردن در مورد آینده.

به طور معمول هنگامی که دونفر عاشق هم می شوند شروع به صحبت درباره ی برنامه های خود برای آینده می کنند. بنابراین هنگامی که عشق به سمت کمرنگ شدن پیش می رود صحبت کردن درمورد آینده مشترک نیز سخت خواهد شد.

 • شور و صمیمیت کاهش می یابد.

زمانی که دونفر عاشق همدیگر هستند سعی می کنند عشق خود را در قالب صمیمت نشان دهند و زمانی که این عشق رو به محو شدن می رود شدت و کیفیت صمیمیت بین زوج کمتر خواهد شد.

 • درگیری ها حل نشده باقی می مانند.

اختلاف در یک رابطه امری رایج است. افراد در یک رابطه ی سالم سعی می کنند که با بحث کردن در یک روش درست مشکلات خود را برطرف کنند و نقطه ی پایانی بر درگیری های خود بگذارند. اما افرادی که عشق بینشان حکم نمی کند نمی توانند مشکلاتشان را پشت سر بگذارند و در باطن از این درگیری ها لذت می برند که این مساله به چرخه ای بی پایان از مشکلات بدون نتیجه منجر می شود.

 • ارتباطات تنها به کارهای ضروری محدود می شود.

به طور معمول کسانی که عاشق هم می شوند درباره ی همه چیز با یکدیگر صحبت می کنند و دوست دارند همه چیز را درباره ی طرف مقابلشان بدانند. متاسفانه هنگامی که عشق رو به نابودی می رود سوالات و مکالمات  طرفین هم کمتر و کمتر خواهد شد و به مرور زمان به نحوی خواهد شد که افراد فقط در موارد ضروری با یکدیگر مکالمه خواهند داشت و یا از هم سوال خواهند پرسید.

 • عدم تمرکز روی طرف مقابل

مسلما هنگامی که شما فردی را نگاه می کنید چشم شما علاوه بر فرد مورد نظر چیز های زیادی را در محدوده ی دید خود دارد اما هنگامی که شما عاشق هستید معمولا محیط و اتفاقات پیرامون تحت شعاع قرار می گیرند و تمرکز شما به طور کامل بر صحبت ها و رفتار طرف مقابلتان است. هنگامی که عشق بین دو نفر کمرنگ می شود کم کم این توجه انحصاری کمتر خواهد شد و در برخی موارد افراد به جای تمرکز بر روی شریکشان در ذهن خود رابطه ای را با یک فرد ایده آل تصویر می کنند.

 • زمانی که به خاطرات مشترکتان فکر می کنید بیشتر جنبه های منفی به ذهنتان می آید.

بسیار جالب است که احساسات منفی ما می تواند درک ما از خاطراتمان را به طور کامل تغییر دهد. برای بسیاری از مردم به محض کم شدن عشق و علاقه ، خاطرات در ذهن آنها رنگ منفی به خود می گیرند  و حتی مسائلی که قبلا معمولی به نظر می آمدند اکنون باعث عصبانیت و یا ناراحتی خواهند شد.

 • بودن در کنار دیگر زوج ها حس حسادت را در شما به وجود می آورد.

بودن در کنار یک زن و شوهر که به نظر می رسد واقعا عاشق همدیگر هستند می تواند یک کار بسیار سخت برای کسانی که در رابطه ی خود مشکل دارند باشد . کسانی که نسبت به رابطه ی یک زوج دیگر احساس حسادت میکنند ممکن است شوکه شوند اگر بدانند که این حسادت می تواند مشکلات بسیار بزرگتری برای آنها به وجود بیاورد. به این شکل که حسادت میتواند باعث شود که زوج تنها بر روی تفاوت های رابطه خودشان با زوج دیگر تمرکز کنند و باعث پررنگ شدن این مشکلات شوند.

 • دیگر دلیل اصلی برای ماندن در رابطه عشق نخواهد بود.

اگر شما رابطه ی خود را به دلیلی به جز عشق ادامه میدهید ، به احتمال زیاد رابطه ی شما دارای مشکل است . اگر از لحاظ مالی به همسر خود وابسته هستید و از این نگران هستید که اگر رابطه ی شما پایان یابد از لحاظ مادی به مشکل خواهید شد باید بدانید رابطه ی شما در وضیت بسیار بدی قرار دارد . بسیاری از افراد تنها به خاطر ترس از تنها ماندن در یک رابطه باقی می مانند.

 • متعهد ماندن دشوار می شود.

زوجی که در مسایل مربوط به زندگی مشترک دچار احساس غم و اندوه و یا خشم میشوند نشان میدهند که هنوز به این رابطه علاقه مند هستند و اما هنگامی که کیفیت یک رابطه کم شود طرفین دیگر به مشکلات پیش آمده اهمیتی نمیدهند و تلاشی در جهت رفع آنها نخواهند کرد. متاسفانه در این شرایط متعهد ماندن به اصول رابطه برای طرفین کاری سخت خواهد بود.

 • اولویت های شما تغییر خواهد کرد.

افرادی که درحال جدا شدن هستند معمولا تغییر اولویت ها را تجربه خواهند کرد . انسان ها در طول زندگی اولویت های مختلفی برای خود دارند و هنگامی که عاشق هستند میتوانند خواست طرف مقابلشان را بر اولویت های خود مقدم کنند اما هنگامی که حس عشق از بین برود این اولویت ها نیز تغییر خواهند کرد.

 • شما دیگر از همراهی با شریک زندگی خود لذت نخواهید برد.

یکی از نشانه های مهم برای تشخیص اینکه یکی از طرفین و یا هردوی آنها از عشق دور افتاده اند این است که دیگر از احترام و حس رضایت خبری نیست. هنگامی که عشق و علاقه از بین می رود احساس لذت و شادی در تجربه های مشترک جای خود را به احساس خشم و ناراحتی خواهد داد.

 • به افراد دیگری علاقه مند خواهید شد.

افرادی که در یک رابطه ی سالم و متعهد زندگی می کنند معمولا تمام توجه و نگاهشان به طرف مقابلشان است. اما هنگامی که یک رابطه رو به سردی می رود توجه، زمان و انرژی ای که سابقا فقط صرف توجه به طرف مقابل بوده است اکنون آزاد می شود و در نتیجه شما جذب افراد جدیدی خواهید شد.

منبع:

blogs.psychcentral.com