چگونگی داشتن رابطه خوب با همسرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 1Rating:

داشتن رابطه خوب با همسر

برقراری ارتباط جزئی از زندگی روزمره است و همه ما دائما در حال تکرار این امر هستیم، اما دلیل اینکه نمی توانیم به طور مناسب با شوهر خود ارتباط برقرار کنیم چیست؟

شاید در آغاز زندگی مشترک همه چیز بر وفق مراد پیش رود، اما اگر شما قادر به برقراری ارتباط مؤثر نباشید، چیزی نخواهد گذشت که تعادل زندگی از بین میرود. اغلب خانم ها عادت دارند که تقصیر همه مسائل و مشکلات را به گردن همسرانشان بیندازند و اصلا اعتقادی ندارند که نقایص و عیوبی در وجود خودشان نیز هست که باید رفع شود.

5 مورد وجود دارد که مانع ایجاد ارتباط سالم بین شما و شوهرتان می شود.

1- گوشزد کردن تمام مشکلات هنگامیکه از کار برمی گردد.

2- پر حرفی

3- هرج و مرج در دعواها

4- سرزنش کردن

5- استفاده از عبارات ناسزا

و در مقابل کارهایی که باید انجام دهید:

“گوش کردن، درک کردن، ارزش قائل شدن، و واکنش درست نشان دادن”

چگونه می توانید همسری ایده ال باشید.

1- شاد باشید

2- صبور باشید

3- منطقی رفتار کنید.

4- کم توقع باشید؛ از همسرتان آن‌قدر انتظار داشته باشید که بتواند به انتظارات پاسخ دهد.

5- مثبت‌نگر باشید؛ با بیاد آوردن لحظات شیرین زندگی بدبینی را از خود دور کنید، به رفتارهای خوب همسرتان بیشتر بیندیشید و جنبه‌های خوب زندگی را فراموش نکنید.

6- خوش‌بین باشید؛

7- یک‌دل باشید؛ درک متقابل موجب ایجاد تفاهم می‌شود و یکدلی به وجود می‌آورد.

8- شنونده ی خوبی باشید؛ هنگامی که همسرتان با شما صحبت می‌کند حتی‌الامکان به چشمان او نگاه کنید و یا با اشاره و سرتکان دادن نشان دهید که به حرف‌های او توجه دارید .

9- مشوق همسر خود باشید ؛ برای رفتارها و صحبت‌های همسرتان ارزش قائل شوید و با یادآوری موقعیت‌های موفق گذشته ، او را تشویق کنید تا آینده ی بهتری داشته باشد.

10- به پیشرفت یکدیگر اهمیت دهید؛ آنقدر صمیمی باشید که پیشرفت و ترقی همسرتان یکی از آرزوهای شما باشد، در حقیقت اولین کسی که از این پیشرفت سود می‌برد شما هستید.

11- خوش قول باشید؛

12- به شخصیت همسرمان احترام بگذارید

13- ارتباط کلامی و عاطفی خود را حفظ کنید؛ سعی کنید با همسر خود درباره ی مسائل مختلف گفتگو کنید. صحبت کردن بهترین راه آگاهی از افکار و احساسات همسر می‌باشد.

14- با یکدیگر مهربان باشید؛ همسرتان را جزئی از وجود خود بدانید، محسناتش را بازگو کنید، برایش خوبی بخواهید و در راه کمک به همسرتان تمام تلاش خود را به کار ببرید. با مهربانی می‌توانید مالک قلب‌های یکدیگر باشید و رابطه ی گرم و صمیمی بر قرار کنید.

15- محبت‌پذیر و قهر گریز باشید؛ منش توأم با مهربانی و دوری از قهر و کینه صفت همسران فداکاراست

16- راستگو باشید؛

17- محیط خانواده را با صفا کنید؛ فضای عاطفی خانواده باید چنان مطلوب و دوست داشتنی باشد که همسرتان در آن احساس رضایت خاطر کند و از امنیت روانی برخوردار باشد.

18- به ارزش‌های دینی، اخلاقی و خانوادگی پایبند باشید؛ ارزش‌ها از ارکان و ستون‌های اصلی خانواده محسوب می‌شوند و مقید بودن به ارزش‌ها موجب دوام و استحکام خانواده می‌شود و اصالت آن را حفظ می‌کند.

19- به نیازهای همسر توجه کنید؛ رفتار دلنشین و توأم با متانت موجب می‌شود خواسته‌های خود را به راحتی بیان کند.

20- بهداشت روانی همسر را تأمین کنید؛ در سایه ی سلامت جسمی و روانی می‌توانید به هدف‌های خود برسید، بنابراین باید به رفتار او توجه نمایید و از افسردگی جلوگیری کنید.

21- با یکدیگر مشورت کنید؛

22- قدرشناس باشید؛

23- احساس مسوولیت داشته باشید؛ هر یک از همسران باید خود را در مقابل کاری که برعهده گرفته‌اند متعهد بدانند و از انجام دادن آن شانه خالی نکنند.

24- برنامه‌ریزی کنید؛ در حقیقت برنامه‌ریزی به زندگی خانوادگی نظم و سامان می‌بخشد.

25- الگوی خوبی باشید؛ طوری رفتار کنید که الگوی رفتاری مناسبی برای همسر و فرزندان خود باشید.

26- خود را به جای همسرتان بگذارید؛ دنیا را از دریچه ی نگاه او ببینید و از خود بپرسید : «اگر من جای او بودم چه می‌کردم؟»

27- به خواسته‌ها و افکار یکدیگر احترام بگذارید؛ فراموش نکنیم که ازدواج پیمان همکاری و تشریک مساعی است.

28- میانه رو و متعادل باشید؛ حضرت علی (ع) فرموده‌اند «خیرالامور اوسط‌ها»، پس اگر در تمام امور زندگی (خوردن، خوابیدن، مسافرت و حتی محبت کردن و…) اعتدال را رعایت کنیم کمتر دچار مشکل می‌شویم.

29- با جملات زیبا از همسر خود دلجویی کنید؛ یک جمله ی شورانگیز می‌تواند طوفانی از خشم وغضب و نفرت را خاموش کند و بنای زندگی را از خطرات گوناگون دور سازد.

30- روابط زناشویی را بسیار مهم بدانید؛ عدم توجه به این روابط موجب ایجاد مشکلات مختلف خانوادگی، روحی و روانی برای هر یک از طرفین می‌شود و زندگی را با خطرهای جدی روبرو می‌کند.

31- به همسر خود بگویید که من به خاطر عشق به تو همه ی سختی‌های زندگی‌مان را می‌پذیرم چنین جملاتی باعث دلگرمی او می‌شود.

32- همسر خود را راضی کنید؛

33- با متانت و صداقت قبول کنید که در بعضی از کارها همسرتان شایسته‌تر است.

34- برای سخن و پیشنهاد همسرتان احترام قائل شوید و خود را عقل کل ندانید . باور داشته باشید که همیشه همه چیز را همگان دانند.

35- سختی‌ها و مشکلات محیط کار را در حد ضرورت با همسرتان در میان بگذارید؛

36- فرمان ندهید؛ نباید خانه را به پادگان تبدیل کنید ، متوجه باشید که خانه کانون عشق و محبت است نه محل یکه تازی و خشونت.

37- تعصبات غلط و افکار مزاحم را از خود دور کنید؛ افکار مزاحم مانند خوره، سلامت روانی انسان را از میان می‌برند. بهتر است به جای اعمال تعصبات دست و پاگیر انرژی خود را صرف توجه به همسر و خانواده نمایید.

38- از ازدواج خود اظهار پشیمانی نکنید؛ زندگی و روابط خود را با دیگران مقایسه نکنید و از یاد نبرید که زندگی هر کسی مطابق سلیقه و عقل و درایت او اداره می‌شود.

39- روی نقاط ضعف همسر خود انگشت نگذارید؛ هر فردی ممکن است در موارد مختلف دچار ضعف باشد آشکار کردن و بزرگ جلوه‌دادن این نقاط ضعف موجب ایجاد کدورت می‌شود. هرگز نباید از نقطه ضعف‌ها به عنوان اسلحه‌ای برای سکوت یا شکست دادن همسر استفاده کنید.

40- مقابله به مثل نکنید؛ از رفتارهای تلافی جویانه بپرهیزید و سعی کنید به جای مقابله به مثل، رفتار مناسب را به او یادآوری نمایید .

در زندگی مشترک خود اگر بتوانید همسرتان را درک کنید و رفتار محترمانه ای را با او داشته باشید این قول را به شما می دهم که خوشبختی از آن شماست – گوارای وجود – در ضمن زندگیتان خیلی زیبا و شیرین می شود.