چگونه پدر بهتری باشیم؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 31Rating:
پدر خوب

پدر خوب

تا سال ها پیش همواره بر نقش مادر در نگهداری و تربیت کودک تأکید و نقش پدران در این مقوله مورد غفلت واقع می شد. در حالی که امروزه روان شناسان بر اهمیت نقش پدر در رشد و تربیت کودک صحه گذاشته و یا سعی دارند پدری کردن را به مردان بیاموزند.

  • پدری کردن نسبت به کودک قبل از تولد:

۱. تلاش کنید همسرتان دوران بارداری سالم تری را از لحاظ جسمی و روحی بگذراند. بدین ترتیب در سلامت کودکتان سهیم خواهید بود.

۲. با کودک خود پیش از تولد صحبت کنید.

۳. شب ها پیش از خواب برای کودکتان لالایی بخوانید.

  • پدری کردن نسبت به کودک در ماه های نخست پس از تولد:

۱. در مراقبت از نوزاد به همسرتان کمک کنید.

۲. با مراقبت از مادر به طور غیرمستقیم از کودکتان مراقبت کنید.

۳. اگر فرزند دیگری دارید، مراقبت از او را بر عهده بگیرید تا مادر بتواند با فراغ بال وقت بیشتری را به نوزادتان اختصاص دهد.

۴. گاهی مسئولیت آرام کردن نوزادتان را به عهده بگیرید.

۵. خانوادگی به مسافرت بروید.

  • وظایف پدر در شب

۱. درمورد چگونگی خواب کودکتان انتظاراتی واقعی داشته باشید. در این صورت راحت تر می توانید بیدار شدن های گاه و بیگاه کودک را تحمل کنید.

۲. با زمان خواب کودکتان کنار بیایید. این غیرواقع بینانه است که بچه ی کوچکی را در گهواره اش بگذارید و انتظار داشته باشید چون شب است، او بخوابد.

۳. هنر خواباندن کودکان را بیاموزید. مثلا کودک را در آغوش بگیرید و در گوشه و کنار خانه قدم بزنید تا نشانه های خواب در کودک ظاهر شود.

۴. هنگام خواب، پشت نوزاد را ماساژ دهید. این کار برای کودک بسیار آرامش بخش است.

  • روش هایی برای کاهش عوارض دوری پدر از کودک

۱. عکس هایی از خودتان برای او بگذارید. اگر کودکتان هنوز در گهواره است، عکس سفید و سیاه بزرگی از خودتان به دیوار گهواره بچسبانید یا نزدیک گهواره بگذارید.

۲. صدای شعر خواندن و حرف زدن خود را برایش ضبط کنید. آوازها و عباراتی را ضبط کنید که کودک را به یاد شما می اندازد.

۳. مرتب تلفن کرده و با او صحبت کنید. در موقع خوابش تلفن زده و برایش قصه بگویید.

۴. از همسرتان بخواهید در غیاب شما داستان هایی در مورد شما و دوران کودکی تان برای فرزندتان نقل کند.

  • وقتی با کودک تان به سفر می روید:

۱. چند اسباب بازی مورد علاقه ی کودک را همراهتان ببرید.

۲. اول بچه را نگه دارید تا همسرتان غذا بخورد.

  • وقتی کودکی ناآرام دارید:

۱. همسرتان را به استفاده از کمک اطرافیان ترغیب نکنید.

۲. در رسیدگی به کارهای کودک به همسرتان کمک کنید.

۳. در آرام کردن کودک نقش داشته باشید. مثلا او را به گردش ببرید.

  • نقش پدر در شکل گیری هویت جنسی

الف: چگونه به پسرتان کمک کنید تا با خصوصیات مردانه بار بیاید.

۱. رفتار مردانه ی یک پسر به شدت به میزان در دسترس قرار داشتن پدر و چگونگی عملکرد پدر به عنوان عضو مذکر خانواده بستگی دارد.

۲. پدر پرورش دهنده ای باشید. پرورش پدری به شکل مثبتی با موفقیت فرزندان در روابط با همسالان، توانایی های ادراکی و انطباق موفقیت آمیز شغلی مرتبط است. پدری که با وجود ویژگی های مردانه، محبت، تشویق یا تربیتی از خودش نشان ندهد، ممکن است رفتار غیرمردانه ای در پسرش ایجاد کند. رفتار مردانه

بدون مهربانی، الگوی جنسی پدر را بی تأثیر می کند.

۳. در امور خانه مشارکت کنید. کلیشه ی مذکر بودن، یعنی پدران پر کاری که فقط نان آور خانواده هستند و در تنبیه کودکان نقش دارند و پس از به خانه آمدن روی مبل دراز می کشند و دست به سیاه و سفید نمی زنند و از نظر احساسی از بقیه ی اعضای خانواده دوری می کنند، الگوی سالمی برای کودک نیست.

۴. در امر تربیت کودک پیش دستی کنید. تحقیقات نشان می دهند که اگر یک پدر همواره نقش غیرفعالی در امر تربیت فرزندان و اتخاذ تصمیمات خانوادگی داشته باشد احتمال اینکه پسر کمتر مردانه بار بیاید بیشتر است. پدر مسئول و پرورش دهنده، فرصت های بیشتری را برای پسرش در جهت تقلید از رفتار مردانه خود به وجود می آورد. پسری که پدرش در خانه حضور نداشته و یا وجودش در خانه بی تأثیر است، تمایل بیشتری به الگو قرار دادن رفتار مادر نشان می دهد.

۵. علایق تان را با قرارهایی به پسرتان تلقین کنید نه توانایی های خودتان. ناهمگونی علایق و توانایی های پدر و پسر خطر رشد ناسالم نقش جنسی را افزایش می دهد. به پسرتان بفهمانید که برای او به عنوان همان چیزی که هست ارزش قائلید نه اینکه توانایی های او را محک بزنید. کودک نباید احساس کند ارزش او ناشی از شیوه ی کار اوست.

ب: چگونه به دخترتان کمک کنید تا از نظر زنانگی رشد سالمی داشته باشند؟

۱. پدر به عنوان مربی. تحقیقات نشان داده است دخترانی که در خانه هایی رشد کرده اند که مادر مسلط و پدر منفعل بوده و در تصمیم گیری ها شرکت نداشته و نقش تربیتی به عهده نگرفته است، در آینده با مردان دچار مشکل می شوند.

۲. جنسیت فرزندتان را بپذیرید. برخی پدرها ممکن است به جای دختر، پسر خواسته اند. آنها هیچگاه دخترشان را به دلیل پسر نشدن نبخشیده اند. پس آگاهانه یا ناآگاهانه فعالیت های پسرانه را در او تقویت می کنند.

۳. درمورد شیوه ی رفتار با همسرتان دقت کنید. چگونگی برخورد پدر با مادر به خصوص روی رفتار زنانه دختران تأثیر می گذارد. اگر پدری مسئولیت پذیر، علاقمند، حمایتگر و تأیید کننده رفتار مادری همسر خود باشد، دخترش نه تنها به تعریف درستی از مردی و مردانگی می رسد، بلکه احترام بیشتری برای زنانگی خود قائل خواهد بود.

به نقل از: دکتر ویلیام سیزر

کوثر کسائیان- کلینیک بازی درمانی اکسیر